Jedynie prawda jest ciekawa


"Starsi do roboty, młodzi za granicę"

22.02.2012

Wczoraj odbyło się spotkanie posłów ekspertów klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości z premierem Donaldem Tuskiem w sprawie projektu ustawy o podniesieniu wieku emerytalnego, który już trafił do konsultacji społecznych.

Uczestniczyłem w tym posiedzeniu i chcę się podzielić z Państwem kilkoma refleksjami. Ogólny przekaz wystąpień premiera Tuska z tego spotkania można spokojnie określić stwierdzeniem ”starsi do roboty, młodzi za granicę”, bo takie będą naszym zdaniem prawdziwe skutki projektu rządowego.

Nie są także jasne przyczyny dla których ten projekt pojawił się tak gwałtownie, zawiera tylko i wyłącznie propozycje zwiększenia wieku emerytalnego kobiet o 7 lat i mężczyzn o 2 lata (bez żadnych propozycji okołoemerytalnych) i ma być uchwalony w iście sprinterskim tempie 3 miesięcy przy czym na konsultacje społeczne przeznaczono zaledwie 30 dni.

W zasadzie premier przedstawił 2 argumenty skłaniające go do determinacji w forsowaniu podniesienia wieku emerytalnego. Takie rozwiązania przyjmuje większość krajów UE, a także taki krok jest nam potrzebny do dokonania oszczędności w systemie wypłat z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, co ma doprowadzić do poprawy stanu finansów publicznych.

Posłowie uczestniczący w spotkaniu, zgłosili cały szereg wątpliwości do przedstawionego projektu, a także przedstawili propozycje, które naszym zdaniem w znaczący sposób, mogą poprawić stan finansowy systemu ubezpieczeń społecznych w Polsce.

Przede wszystkim zwracano uwagę, na ogromne skrócenie czasu pobierania emerytury przez mężczyzn do zaledwie 4 lat (oczekiwana długość życia 71 lat) i kobiet do lat 12 (oczekiwana długość życia79 lat) przy czym te  dane dotyczą ludzi urodzonych w 2010 roku.

Dla tych urodzonych w latach 50- tych, 60-tych, 70-tych i 80-tych, ta przeciętna oczekiwana długość życia  jest o od kilkunastu do kilku lat niższa. Podniesienie wieku emerytalnego dla tych roczników oznacza więc, że znacznie więcej ludzi urodzonych w tych latach zwyczajnie żadnej emerytury nie doczeka.

Kolejnym poważnym zastrzeżeniem do przedstawionego projektu było niebezpieczeństwo wypychania z rynku pracy osób w wieku 50+ z rynku pracy i katastrofalnie niska efektywność dotychczasowego rządowego programu dla tej kategorii osób.

Program zaczął być realizowany jeszcze w 2009 roku wydano na jego realizację do końca 2010 roku około 8 mld zł i zatrudnienie w tej grupie wiekowej wzrosło zaledwie o 2%, a więc przeciętnie zatrudnionych jest zaledwie 37% osób z tych roczników.

Zapowiadanie więc teraz kolejnych programów aktywizacji zatrudnieniowej, np. 60+ jest swoistą próbą mydlenia oczu ludziom, którzy po 50 -ce stracą pracę i na swoje świadczenie emerytalne będą musieli w tej nowej sytuacji, czekać kilkanaście lat.

Nie było także odpowiedzi premiera Tuska na pytania o ograniczenie już ponad 2 milionowego bezrobocia w tym przede wszystkim  wśród ludzi młodych, gdzie w grupie wiekowej 18-34 lata, przekracza ono 50%.

Pewne zainteresowanie premiera Tuska wzbudziły tylko propozycje dobrowolności ubezpieczeń w OFE i dojście do tej sytuacji bez żądania odszkodowań od Skarbu Państwa przez towarzystwa emerytalne. Prawo i Sprawiedliwość ma projekt ustawy w tej sprawie i ponownie złoży go do laski marszałkowskiej.

Podobnie szef rządu odniósł się do propozycji „ozusowania” niektórych rodzajów umów o pracę nazywanych umowami śmieciowymi, powiązania składek na ZUS z rzeczywistymi dochodami szczególnie w przypadkach tzw. samozatrudnienia i zniesienia blokady poboru składki ZUS od wynagrodzeń przekraczających 100 tys. zł rocznie.

Mimo tego zainteresowania i deklaracji, że  projekty złożone w tych sprawach przez Prawo i Sprawiedliwość mogą liczyć na życzliwe zainteresowanie Platformy w pozostałych kwestiach premier Tusk pozostał niewzruszony.

Chce szybkiego uchwalenia rządowego projektu ustawy o podwyższeniu wieku emerytalnego mimo tego, że jego konsekwencją będzie najprawdopodobniej sytuacja która doskonale opisuje stwierdzenie „starsi do roboty, młodzi za granicę”

Zbigniew Kuźmiuk
niezalezna.pl
[fot.sxc.hu]

Warto poczytać

 1. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 2. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 3. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 4. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 5. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 6. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 7. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 8. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook