Jedynie prawda jest ciekawa


Stąpanie po cienkim lodzie

26.07.2013

Potrzeba nam fotografii. Rzetelnej fotografii sytuacji ekonomicznej Rzeczpospolitej. Prawda o stanie polskiej gospodarki i finansów publicznych staje się dziś coraz bardziej niezbędna – piszą europoseł Ryszard Czarnecki i główny ekonomista SKOK Janusz Szewczak.

Nasza rzeczywistość gospodarcza, jak i stan finansów publicznych coraz bardziej zaczyna się rozmijać, zarówno z realiami, i prognozami, jak i z odczuciami zwykłych ludzi – 70% Polaków podzielających pogląd, że kraj zmierza w złym kierunku, powinno być wyraźnym sygnałem dla rządzących.

Budżetowy Rów Mariański

Podstawowe wskaźniki makroekonomiczne, dane statystyczne GUS, urzędowe deklaracje i obietnice, a zwłaszcza wykonanie budżetu państwa po I półroczu tego roku są coraz bardziej niepokojące, nie tylko w odbiorze coraz większej grupy przedsiębiorców, analityków, ale przede wszystkim polskiej opinii publicznej. Są one, niestety, coraz bardziej księżycowe, mało wiarygodne i na pewno nie na miarę wyzwań kryzysowych czekających nasz kraj, zarówno w tym jak i zwłaszcza w 2014 roku. A przecież na podstawie oficjalnych rządowych prognoz, jak i publikowanych wskaźników makroekonomicznych podejmowane są najważniejsze decyzje instytucji państwowych, samorządów, firm, inwestorów giełdowych jak i zwykłych konsumentów. Niestety często błędne, nieprofesjonalne, czy wręcz nieuczciwe prognozy, służą manipulowaniu polską opinią.

Jeszcze pół roku temu minister finansów Jacek Rostowski zapewniał Sejm, Senat, rząd i Polaków, że budżet na 2013 rok. jest bezpieczny, stabilny, prowzrostowy i dobrze skonstruowany. Wzrost PKB miał wynieść 2,2%, inflacja − aż 2,7%., bezrobocie miało zmaleć do 13%, a dochody z podatków miały wyraźnie rosnąć. Deficyt budżetu państwa miał się zamknąć na poziomie 35,6mld zł, a deficyt sektora finansów publicznych miał spaść poniżej 3% w relacji do PKB. Uwagi krytyków, opozycji, czy po prostu realistów były brutalnie tłumione i lekceważone. Minister finansów grzmiał z trybuny sejmowej, że nie będzie Budapesztu w Warszawie tyle, że to właśnie wobec Węgier Komisja Europejska zniosła procedurę nadmiernego deficytu, a nie wobec nas. A przypomnijmy, że nasza porażka w walce z nadmiernym deficytem może grozić odebraniem Polsce 50% przyznanych już unijnych środków strukturalnych szacowanych na blisko 73 mld euro. Ostrzeżenia o nieuchronnej konieczności nowelizacji tegorocznego budżetu były wyszydzane. W zamian słyszymy oskarżenia o ignorancję ekonomiczną tych, którzy nie uwierzyli w wirtualny świat polskich finansów publicznych i nieco humorystycznego budżetu na 2013 rok. (np. na 1,5 mld zł oszacowano dochody z mandatów) były również dość powszechne ze strony przedstawicieli rządów.

Dzisiejsze realia są, niestety, dość pesymistyczne, mimo, że premier w początkach tego roku zapewniał nas, że 2013 rok będzie dla Polski lepszy, niż sądzą pesymiści. Pesymiści okazali się realistami, zaś prezes Rady Ministrów po prostu kłamał lub – nie wiemy co gorsze – oszukiwał sam siebie. Tegoroczny wzrost PKB może wynieść pomiędzy 0,8-1%., inflacja może się rozgościć na dłużej na poziomie zaledwie 0,5-0,8%, w czerwcu wyniosła zaledwie 0,2%, a deficyt wyniesie nie 35,6mld zł, ale nawet 60-65mld zł. Tym bardziej, że przecież już w połowie tego roku mamy ewidentną zapaść w dochodach podatkowych, zwłaszcza w VAT, CIT i akcyzie. Owa zapaść na razie zapowiada uszczuplenie dochodów budżetu państwa na poziomie 24mld zł, ale równie dobrze może się okazać w drugiej połowie roku, że przy całkiem realnym braku ożywienia gospodarczego owych wpływów podatkowych może być jeszcze mniej. To już nie tyle „dziura Tuska”, wielka dziura budżetowa, lecz − jak ujął to satyryk Jan Pietrzak − „Rów Mariański”.

Sztuczki magiczne

Nie ma co epatować opinii publicznej i sztucznie poprawiać sobie nastroju faktem, że po czerwcu deficyt budżetu państwa na ten rok obniżył się z 87% do 70%, bo NBP przyszedł z odsieczą i wpłacił ekstra prezent 5,3mld zł z tytułu tzw. wpłaty z zysku. Podobnie jak wpadać w dobre samopoczucie i przekonanie, że nowowprowadzana reguła wydatkowa rozwiąże główne problemy polskich finansów publicznych. Stąd decyzja premiera Tuska o konieczności nowelizacji budżetu, zmian w ustawie o finansach publicznych to umożliwiających i zapowiedź „manewrowania” z deficytem. „Manewrowania”, które ma ponoć nie zaboleć polskiego społeczeństwa. Z manewrowaniem trzeba być zawsze bardzo ostrożnym, przekonał się o tym boleśnie kapitan włoskiego statku wycieczkowego „Costa Concordia”, a zwłaszcza jego pasażerowie. Trzeba bardzo uważać z owym „manewrowaniem”, gdy paliwa zaczyna brakować, hamulce puściły, a droga to same serpentyny.

Czas więc najwyższy, by dokonać rzetelnego, profesjonalnego bilansu otwarcia,. Jako społeczeństwo, podatnicy i przedsiębiorcy musimy wiedzieć na czym naprawdę siedzimy. Choćby po to, aby nie okazało się za następne pół roku, że siedzimy nie tyle na pokładzie ekskluzywnego wycieczkowca, lecz na przysłowiowej beczce prochu.

Pamiętajmy, że nowelizacja tegorocznego budżetu, potencjalna likwidacja OFE, zapaść dochodów podatkowych już tego lata oznacza praktycznie nowe rozdanie w sferze finansów publicznych (w polityce też?). Skoro z tym budżetem są tak ogromne problemy koncepcyjne i proceduralno-prawne to niemożliwe może okazać się przygotowanie realistycznego budżetu na 2014 rok do końca września. A czy jego nieprzedstawienie parlamentowi nie mogłoby czasem skutkować rozwiązaniem Sejmu i przedterminowymi wyborami? Mogłoby to być traktowane jak próba ucieczki z tonącego okrętu i ratowania czego się da. Wyniki wyborów w konstytucyjnym terminie (2015) byłyby bowiem dla PO zapewne miażdżące.

Sytuacja robi się tym bardziej niebezpieczna, że nasze oficjalne dane i statystyka makroekonomiczna budzą coraz mniejsze zaufanie znacznej części ekspertów i analityków. Prezes GUS ostatnio dał lekko do zrozumienia, że wyniki wzrostu PKB za II kwartał mogą być nawet gorsze od tych z I kwartału. A przypomnijmy − wówczas przedstawiciele rządu i ministerstwa finansów zapewniali, że polskie PKB na poziomie 0,5% to absolutny dołek i dno kryzysu. Kreatywna księgowość, sztuczki magiczne z długiem publicznym czy budżetem, czy też całkowicie błędne prognozy skutkują wcześniej lub później sytuacjami jakie dziś znamy z Grecji. Polski GUS pod koniec ubiegłego roku zaliczył bardzo poważną wpadkę co do wielkości PKB za IV kwartał, wyceniając go na poziomie 1,1%, gdy w rzeczywistości spadł on do poziomu 0,7%. Była to pomyłka aż o 1/3!

Rostowski kontra… Rostowski

Nie tylko obywatele muszą wiedzieć czy już stąpamy po cienkim lodzie i czy dużo zamieciono pod dywan. Musi to wiedzieć również urzędująca władza, jak i jej następcy. Rozwiązywanie w makroekonomii stanów przedzawałowych wyłącznie poprzez budowę fiskalnego totalitaryzmu, legislacyjne bezprawie, agresywne wręcz łupienie przedsiębiorców, podatników i zwykłych obywateli, w tym np. kierowców nie prowadzi do żadnych pozytywnych rozwiązań jak i prawidłowej oceny aktualnego stanu polskiej gospodarki i finansów. Przypomnijmy słowa samego ministra finansów Jacka Rostowskiego "bez wiarygodności nie ma bezpieczeństwa, ale co najważniejsze, bez bezpieczeństwa nie ma rozwoju gospodarczego".

Widać wyraźnie, że zarówno polska gospodarka, jak i zwłaszcza finanse publiczne są dziś coraz mniej bezpieczne. Pytanie więc brzmi, czy tym razem zabrakło odpowiedniej dozy profesjonalizmu, wyważonej refleksji, a zwłaszcza krytycyzmu? Dalsze zaostrzanie przepisów Ordynacji Podatkowej, traktowanie Spółek Skarbu Państwa jako wojennego łupu, a przede wszystkim traktowanie hurtem polskich przedsiębiorców i podatników jako dojnych krów i zarazem potencjalnych przestępców i oszustów, nie przybliży nas do prawdy.

Kolejne obietnice i zaklęcia, brak koncepcji, co dalej robić, może okazać się szczególnie groźne, jeśli próby przeciwdziałania skutkom kryzysu będą się nadal opierać na życzeniowym myśleniu, błędnych prognozach, podrasowanych wskaźnikach, na zaklinaniu rzeczywistości i medialnej propagandzie, tym bardziej, że strefa euro jeszcze długo pozostanie w recesji i błędnym kole cięć i oszczędności. Prawdziwy obraz stanu polskich finansów publicznych jak i gospodarki powinien sprzyjać, a nie zagrażać bezpieczeństwu ekonomicznemu Polski i Polaków. Dlatego gruntowny remanent jest tak bardzo pożądany. A ci, którzy ten gospodarczy i finansowy zegarek zepsuli raczej go nie naprawią.

Ryszard Czarnecki,

Janusz Szewczak

*Tekst ukazał się 24.07 w „Rzeczpospolitej” w dziale: Publicystyka

[fot: PAP-Paweł Supernak]

Warto poczytać

 1. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 2. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 3. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 4. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 5. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 6. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 7. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 8. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook