Jedynie prawda jest ciekawa


Stąpanie po cienkim lodzie

26.07.2013

Potrzeba nam fotografii. Rzetelnej fotografii sytuacji ekonomicznej Rzeczpospolitej. Prawda o stanie polskiej gospodarki i finansów publicznych staje się dziś coraz bardziej niezbędna – piszą europoseł Ryszard Czarnecki i główny ekonomista SKOK Janusz Szewczak.

Nasza rzeczywistość gospodarcza, jak i stan finansów publicznych coraz bardziej zaczyna się rozmijać, zarówno z realiami, i prognozami, jak i z odczuciami zwykłych ludzi – 70% Polaków podzielających pogląd, że kraj zmierza w złym kierunku, powinno być wyraźnym sygnałem dla rządzących.

Budżetowy Rów Mariański

Podstawowe wskaźniki makroekonomiczne, dane statystyczne GUS, urzędowe deklaracje i obietnice, a zwłaszcza wykonanie budżetu państwa po I półroczu tego roku są coraz bardziej niepokojące, nie tylko w odbiorze coraz większej grupy przedsiębiorców, analityków, ale przede wszystkim polskiej opinii publicznej. Są one, niestety, coraz bardziej księżycowe, mało wiarygodne i na pewno nie na miarę wyzwań kryzysowych czekających nasz kraj, zarówno w tym jak i zwłaszcza w 2014 roku. A przecież na podstawie oficjalnych rządowych prognoz, jak i publikowanych wskaźników makroekonomicznych podejmowane są najważniejsze decyzje instytucji państwowych, samorządów, firm, inwestorów giełdowych jak i zwykłych konsumentów. Niestety często błędne, nieprofesjonalne, czy wręcz nieuczciwe prognozy, służą manipulowaniu polską opinią.

Jeszcze pół roku temu minister finansów Jacek Rostowski zapewniał Sejm, Senat, rząd i Polaków, że budżet na 2013 rok. jest bezpieczny, stabilny, prowzrostowy i dobrze skonstruowany. Wzrost PKB miał wynieść 2,2%, inflacja − aż 2,7%., bezrobocie miało zmaleć do 13%, a dochody z podatków miały wyraźnie rosnąć. Deficyt budżetu państwa miał się zamknąć na poziomie 35,6mld zł, a deficyt sektora finansów publicznych miał spaść poniżej 3% w relacji do PKB. Uwagi krytyków, opozycji, czy po prostu realistów były brutalnie tłumione i lekceważone. Minister finansów grzmiał z trybuny sejmowej, że nie będzie Budapesztu w Warszawie tyle, że to właśnie wobec Węgier Komisja Europejska zniosła procedurę nadmiernego deficytu, a nie wobec nas. A przypomnijmy, że nasza porażka w walce z nadmiernym deficytem może grozić odebraniem Polsce 50% przyznanych już unijnych środków strukturalnych szacowanych na blisko 73 mld euro. Ostrzeżenia o nieuchronnej konieczności nowelizacji tegorocznego budżetu były wyszydzane. W zamian słyszymy oskarżenia o ignorancję ekonomiczną tych, którzy nie uwierzyli w wirtualny świat polskich finansów publicznych i nieco humorystycznego budżetu na 2013 rok. (np. na 1,5 mld zł oszacowano dochody z mandatów) były również dość powszechne ze strony przedstawicieli rządów.

Dzisiejsze realia są, niestety, dość pesymistyczne, mimo, że premier w początkach tego roku zapewniał nas, że 2013 rok będzie dla Polski lepszy, niż sądzą pesymiści. Pesymiści okazali się realistami, zaś prezes Rady Ministrów po prostu kłamał lub – nie wiemy co gorsze – oszukiwał sam siebie. Tegoroczny wzrost PKB może wynieść pomiędzy 0,8-1%., inflacja może się rozgościć na dłużej na poziomie zaledwie 0,5-0,8%, w czerwcu wyniosła zaledwie 0,2%, a deficyt wyniesie nie 35,6mld zł, ale nawet 60-65mld zł. Tym bardziej, że przecież już w połowie tego roku mamy ewidentną zapaść w dochodach podatkowych, zwłaszcza w VAT, CIT i akcyzie. Owa zapaść na razie zapowiada uszczuplenie dochodów budżetu państwa na poziomie 24mld zł, ale równie dobrze może się okazać w drugiej połowie roku, że przy całkiem realnym braku ożywienia gospodarczego owych wpływów podatkowych może być jeszcze mniej. To już nie tyle „dziura Tuska”, wielka dziura budżetowa, lecz − jak ujął to satyryk Jan Pietrzak − „Rów Mariański”.

Sztuczki magiczne

Nie ma co epatować opinii publicznej i sztucznie poprawiać sobie nastroju faktem, że po czerwcu deficyt budżetu państwa na ten rok obniżył się z 87% do 70%, bo NBP przyszedł z odsieczą i wpłacił ekstra prezent 5,3mld zł z tytułu tzw. wpłaty z zysku. Podobnie jak wpadać w dobre samopoczucie i przekonanie, że nowowprowadzana reguła wydatkowa rozwiąże główne problemy polskich finansów publicznych. Stąd decyzja premiera Tuska o konieczności nowelizacji budżetu, zmian w ustawie o finansach publicznych to umożliwiających i zapowiedź „manewrowania” z deficytem. „Manewrowania”, które ma ponoć nie zaboleć polskiego społeczeństwa. Z manewrowaniem trzeba być zawsze bardzo ostrożnym, przekonał się o tym boleśnie kapitan włoskiego statku wycieczkowego „Costa Concordia”, a zwłaszcza jego pasażerowie. Trzeba bardzo uważać z owym „manewrowaniem”, gdy paliwa zaczyna brakować, hamulce puściły, a droga to same serpentyny.

Czas więc najwyższy, by dokonać rzetelnego, profesjonalnego bilansu otwarcia,. Jako społeczeństwo, podatnicy i przedsiębiorcy musimy wiedzieć na czym naprawdę siedzimy. Choćby po to, aby nie okazało się za następne pół roku, że siedzimy nie tyle na pokładzie ekskluzywnego wycieczkowca, lecz na przysłowiowej beczce prochu.

Pamiętajmy, że nowelizacja tegorocznego budżetu, potencjalna likwidacja OFE, zapaść dochodów podatkowych już tego lata oznacza praktycznie nowe rozdanie w sferze finansów publicznych (w polityce też?). Skoro z tym budżetem są tak ogromne problemy koncepcyjne i proceduralno-prawne to niemożliwe może okazać się przygotowanie realistycznego budżetu na 2014 rok do końca września. A czy jego nieprzedstawienie parlamentowi nie mogłoby czasem skutkować rozwiązaniem Sejmu i przedterminowymi wyborami? Mogłoby to być traktowane jak próba ucieczki z tonącego okrętu i ratowania czego się da. Wyniki wyborów w konstytucyjnym terminie (2015) byłyby bowiem dla PO zapewne miażdżące.

Sytuacja robi się tym bardziej niebezpieczna, że nasze oficjalne dane i statystyka makroekonomiczna budzą coraz mniejsze zaufanie znacznej części ekspertów i analityków. Prezes GUS ostatnio dał lekko do zrozumienia, że wyniki wzrostu PKB za II kwartał mogą być nawet gorsze od tych z I kwartału. A przypomnijmy − wówczas przedstawiciele rządu i ministerstwa finansów zapewniali, że polskie PKB na poziomie 0,5% to absolutny dołek i dno kryzysu. Kreatywna księgowość, sztuczki magiczne z długiem publicznym czy budżetem, czy też całkowicie błędne prognozy skutkują wcześniej lub później sytuacjami jakie dziś znamy z Grecji. Polski GUS pod koniec ubiegłego roku zaliczył bardzo poważną wpadkę co do wielkości PKB za IV kwartał, wyceniając go na poziomie 1,1%, gdy w rzeczywistości spadł on do poziomu 0,7%. Była to pomyłka aż o 1/3!

Rostowski kontra… Rostowski

Nie tylko obywatele muszą wiedzieć czy już stąpamy po cienkim lodzie i czy dużo zamieciono pod dywan. Musi to wiedzieć również urzędująca władza, jak i jej następcy. Rozwiązywanie w makroekonomii stanów przedzawałowych wyłącznie poprzez budowę fiskalnego totalitaryzmu, legislacyjne bezprawie, agresywne wręcz łupienie przedsiębiorców, podatników i zwykłych obywateli, w tym np. kierowców nie prowadzi do żadnych pozytywnych rozwiązań jak i prawidłowej oceny aktualnego stanu polskiej gospodarki i finansów. Przypomnijmy słowa samego ministra finansów Jacka Rostowskiego "bez wiarygodności nie ma bezpieczeństwa, ale co najważniejsze, bez bezpieczeństwa nie ma rozwoju gospodarczego".

Widać wyraźnie, że zarówno polska gospodarka, jak i zwłaszcza finanse publiczne są dziś coraz mniej bezpieczne. Pytanie więc brzmi, czy tym razem zabrakło odpowiedniej dozy profesjonalizmu, wyważonej refleksji, a zwłaszcza krytycyzmu? Dalsze zaostrzanie przepisów Ordynacji Podatkowej, traktowanie Spółek Skarbu Państwa jako wojennego łupu, a przede wszystkim traktowanie hurtem polskich przedsiębiorców i podatników jako dojnych krów i zarazem potencjalnych przestępców i oszustów, nie przybliży nas do prawdy.

Kolejne obietnice i zaklęcia, brak koncepcji, co dalej robić, może okazać się szczególnie groźne, jeśli próby przeciwdziałania skutkom kryzysu będą się nadal opierać na życzeniowym myśleniu, błędnych prognozach, podrasowanych wskaźnikach, na zaklinaniu rzeczywistości i medialnej propagandzie, tym bardziej, że strefa euro jeszcze długo pozostanie w recesji i błędnym kole cięć i oszczędności. Prawdziwy obraz stanu polskich finansów publicznych jak i gospodarki powinien sprzyjać, a nie zagrażać bezpieczeństwu ekonomicznemu Polski i Polaków. Dlatego gruntowny remanent jest tak bardzo pożądany. A ci, którzy ten gospodarczy i finansowy zegarek zepsuli raczej go nie naprawią.

Ryszard Czarnecki,

Janusz Szewczak

*Tekst ukazał się 24.07 w „Rzeczpospolitej” w dziale: Publicystyka

[fot: PAP-Paweł Supernak]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook