Jedynie prawda jest ciekawa


Stankiewicz: Zbrodniarze się rozpłynęli

07.05.2012

Po tylu latach Polska nie może osądzić zbrodniarzy komunistycznych. To niezwykle demoralizujące dla życia publicznego i społecznego – mówi portalowi Stefczyk.info Ewa Stankiewicz, dokumentalistka, reżyser filmu „Trzech Kumpli” o Stanisławie Pyjasie.

Stefczyk.info: Mija 35 lat od zamordowania Stanisława Pyjasa przez bezpiekę. Do tej pory nie udało się poznać sprawców tej zbrodni, ani ich ukarać. O czym to świadczy?

Ewa Stankiewicz: To świadczy o tym, że żyjemy w rzeczywistości niedemokratycznej. To potwierdza, że w 1989 roku Polska nie stała się wolnym krajem, a jedynie dokonano przegrupowania życia społecznego. U zarania III RP Polska odeszła od wolnego rynku, demokracji, zachowano status uprzywilejowanych grup społecznych w czasie komuny.

To ma związek z dzisiejszą rzeczywistością?

Tak. Dziś jest na przykład ważnym pytanie, czy wrocławscy patomorfolodzy, którzy badali ciało Pyjasa, nie zajmowali się przypadkiem ostatnio ekshumacją ofiar katastrofy smoleńskiej. Chciałabym być pewna, że to nie są te same osoby. Może się bowiem okazać, że wątpliwe politycznie badania trafiają do tych samych ludzi od lat. Wydaję mi się, że i dziś mamy sytuację, w której każdy ma swoją robotę, przydzielone zadanie. W PRL byli ludzie od wyroków, od wydawania świadectw itd. Mam wrażenie, że niewiele się zmieniło. Są ludzie ubezpieczający ten układ.

Jak Pani ocenia fakt, że to dziennikarze odkryli wiele faktów dot. śmierci Pyjasa?

Dziennikarze rzeczywiście odkryli wiele świadków i relacji, które każą się zastanawiać nad rzetelnością kolejnych śledztw. Jak to możliwe, że dziennikarze są w stanie w krótkim czasie dotrzeć do wielu świadków w tej sprawie, a śledczy nie. To zadziwiające. Dlaczego rodzina Pyjasa mówiła otwarcie, że widziała kule wyciąganą z ciała zamordowanego a tego wątku nikt nie kontynuuje? Prokuratura nabiera wody w usta. Co więcej, nikt nie interesuje się również słowami śledczego z czasów PRLu, który mówił otwarcie, że Pyjas został postrzelony. On mógł oczywiście celowo kłamać, był w końcu związany z bezpieką. Jednak nikt jego wypowiedzią się nie interesował.

O czym to świadczy?

Po tylu latach Polska nie może osądzić zbrodniarzy komunistycznych. Jakby tych zbrodni nie było, jakby nikt nie zginął. To dotyczy szerszego zjawiska. Państwo działa, jakby nikt nie zginął w kopalni „Wujek”, jakby nie ginęli księża w 1989 roku, jakby nie było w ogóle tych zbrodni. Zbrodniarze się rozpłynęli. Bezczelnie tłumaczy nam się, że prawo zabrania ścigania ich. Jednak to nieprawda. Nie jest praworządnym kraj, który nie jest w stanie osądzić zbrodniarzy. Mało tego, w Polsce oni stali się autorytetami. Komunistyczny zbrodniarz Kiszczak został nominowany do roli autorytetu.

Przez kogo?

To zasługa tzw. ubezpieczycieli. Jednym z agentów ubezpieczeniowych w III RP jest Adam Michnik i współczesne media. Media fundowane na kapitale uzgodnionym przy Okrągłym Stole.

Czy są dziś szanse na poznanie prawy o śmierci Stanisława Pyjasa?

Gdybyśmy żyli w normalnym, demokratycznym kraju na to byłyby szanse. Są na to szanse. Jednak póki Polska będzie krajem, w którym ideologia, układ, dominuje nad prawem i demokracją, nie ma najmniejszych szans na osądzenie zbrodni komunistycznych. Tu wystarczy wola polityczna.

Nie ma jej?

Świadczy o tym choćby moja próba zainteresowania sprawą Pyjasa oddziału X policji. To znany oddział, który zajmuje się sprawami kryminalnymi sprzed lat. Ja chciałam, żeby oddano tam śledztwo w sprawie mordu opozycjonisty. Chciałam, żeby oni się zajęli tą sprawą, ponieważ mają dobre wyniki. Jednak to nie było możliwe. Nie było woli, żeby zajęto się tym w Krakowie. To jest bowiem zbrodnia polityczna, a ci, którzy fundowali tę zbrodnie, są ubezpieczeni przez rzeczywistość III RP. Są umocowani w systemie gospodarczym, albo zostali uznani za autorytety. Dopóki w Polsce będzie trwać umowa okrągłostołowa, póty żadna z tych zbrodni nie zostanie wyjaśniona, a zbrodniarze nie zostaną ukarani. To niezwykle demoralizujące dla życia publicznego i społecznego. To świadczy o braku demokracji i praworządności.

Rozmawiał KL
[Fot. Wikipedia.pl]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook