Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Stankiewicz: Wolność w Polsce jest fasadą

22.12.2011

W Sejmie trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o zgromadzeniach. Został on zgłoszony przez prezydenta Bronisława Komorowskiego po wydarzeniach z 11 listopada. Największe kontrowersje budzi pomysł, by urzędnicy mogli zakazywać przeprowadzenia manifestacji zgłoszonej w tym miejscu, gdzie wcześniej zgłoszono inną manifestację. Zdaniem krytyków, może to prowadzić do blokowania legalnych manifestacji przez władze. Portal Stefczyk.info o ocenę propozycji poprosił Ewę Stankiewicz, szefową Stowarzyszenia Solidarni 2010:

Na naszych oczach rozgrywa się ograniczanie naszych wolności i swobód obywatelskich. Robi się to na wiele sposobów. Jednym z nich jest koncesjonowanie stacji telewizyjnych. To może wydawać się absurdalne, ale to właśnie ogranicza naszą wolność. W tej chwili KRRiT nie chce przyznać na platformie cyfrowej miejsca Telewizji Trwam. To krok, który ewidentnie pokazuje, że nie jesteśmy normalnym, demokratycznych krajem, tylko miękką formą reżimu. Obecny projekt ustawy o zgromadzeniach, jeśli uniemożliwi organizowanie pokojowych manifestacji, wpisze się w ten cykl działań władz, w ten miękki reżim.

Zastanawiam się, gdzie są granice bierności społeczeństwa. Wydawało mi się, że te granice dawno zostały przekroczone. Okazuje się, że polskie społeczeństwo jest bardzo wyrozumiałe. Jednak ja myślę, że to ograniczanie swobów dotknie nas, gdy okaże się, że nie możemy już manifestować, że nie możemy wyrażać swoich emocji. Zgoda na propozycje zgłoszone przez Bronisława Komorowskiego może skutkować zablokowaniem Marszu Niepodległości w przyszłym roku. Jeśli pierwsza manifestację zgłosi Kolorowa Niepodległa, to oznaczać będzie, że główny pochód, będący formą uczczenia Święta Niepodległości, się nie odbędzie. Już samo grzebanie przy tej ustawie, zabieranie się za ograniczanie prawa jest bardzo niepokojące. W wydaniu obecnej władzy nic mnie jednak nie dziwi.

Znane jest powiedzenie, że najniebezpieczniejszy niewolnik, to syty niewolnik. W Polsce istnieje wielka bieda, są ludzie, którzy nie mają, za co opłacić rachunków, za co jeść. Jednak większość społeczeństwa jest syta, ma telewizor, ma co włożyć do garnka, ma za co pojechać raz w roku na wakacje. Dała się przekonać, że władza jest światła, europejska i wykształcona. Co ważne, duża część polskiego społeczeństwa ma zaciągnięte kredyty. To jest jeden z ważniejszych powodów bierności społecznej w Polsce. Człowiek musi wtedy być ostrożniejszy. Nie może przestać spłacać rat, nie może stracić pracy. Jest to więc kolejny element ubezwłasnowolnienia człowieka. On trzy raz się zastanowi zanim podejmie niepopularną decyzję, która może nie spodobać się władzy.

Przy tak zorganizowanym społeczeństwie władza może przetrwać długo. Problem władzy pojawi się, gdy ktoś ważny się wychyli, gdy nie zgodzi się na kolejne zabranie atrybutów wolności i będzie miał swoje zdanie. Problem pojawi się, gdy bieda zajrzy do naszych domów. Jednak moim zdaniem, nie bieda musi skłonić Polaków do protestów. Nam się wmawia, że strajki i wielkie zrywy są w polskiej historii związane z walką o pieniądze. To jednak nieprawda. W działaniach „Solidarności” lat 80., w strajkach z lat 70. czy Poznaniu w roku 1956 postulaty wolnościowe były również bardzo istotne. To nie były tylko zrywy o kiełbasę, to były również zrywy o wolność. Ja sądzę, że jeśli ta władza będzie się dalej tak zachowywać dojdzie do reakcji społeczeństwa. Jak długo można żyć w niewoli? Wolność w Polsce to fasada. Demokracja w Polsce też jest fasadą. Ile można robić dobrą minę do złej gry?

not saż
[fot. Youtube.pl]

Warto poczytać

 1. 70cdb516e4b14756914fa91facf4656b 18.01.2017

  Jakubiak: Partie bez idei zawsze tak kończą

  „Przedstawiciele części opozycji niedługo sami się zaorają. W kłamstwach, niedopowiedzeniach, matactwach”.

 2. kostrzewa-zorbaswSieci 18.01.2017

  Kostrzewa-Zorbas we „wSieci”: Po pierwsze – odstraszanie

  „Skuteczne odstraszanie zapobiega wybuchowi zbrojnego konfliktu” – zauważa ekspert.

 3. ziewmkiwsdjwsdf 18.01.2017

  Ziemkiewicz: "Kłamać też trzeba umieć, jełopy!"

  "Nie wiem czy ktoś jeszcze potrzebuje kolejnych dowodów, że „totalna opozycja” to totalne gamonie".

 4. mid-17117234 18.01.2017

  Weiss: Warto coś zrobić, by stworzyć lepszy świat

  "Miałem szczęście przeżyć z pomocą Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. Warto coś zrobić, by wspólnie z innymi goić te rany i stworzyć lepszy świat".

 5. tajanipapSIEPA 18.01.2017

  Kuźmiuk: No i wybraliśmy chadeka na przewodniczącego PE

  Wygląda na to, że Donald Tusk padnie ofiarą swoich kolegów z PO i PSL w Parlamencie Europejskim, którzy poparli na stanowisko przewodniczącego przedstawiciela swojej frakcji z nadzieją, że uda się jednak ocalić stanowisko Donalda Tuska.

 6. Zrzut-ekranu-2017-01-18-o-095110 18.01.2017

  Szef MON: Komorowski realizował cele obcych służb

  "Było to widać po stosunku do sowieckich służb specjalnych, którymi na terenie Polski miał kierować, czy też objął pieczę nad realizacją tamtych planów".

 7. f37195619187450391dc526f522e8febwsiecizajawka 17.01.2017

  Pyza i Wikło we „wSieci”: Jak Kijowski doił KOD

  „Sprawę już badają dwie prokuratury. Pachnie spektakularnym upadkiem Mateusza Kijowskiego”.

 8. AIW1808201605t57b5801dm800x997c0e72 17.01.2017

  Pietrzak: Opozycja nie ma nic do zaproponowania Polakom

  „W demokracji nie tylko jakość rządu jest istotna, jakość opozycji również”.

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook