Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Stankiewicz: Dochodzimy do fasady demokracji, prawdziwego reżimu

02.12.2014

Jeśli państwo nie jest w stanie zagwarantować uczciwych wyborów, jeśli przymyka oko na gigantyczną skalę fałszerstw wyborczych, to przyzwala na powolny upadek systemu – mówi w rozmowie z portalem Stefczyk.info, reżyserka i dziennikarka Ewa Stankiewicz.

Stefczyk.info: Dlaczego sąd zabrania mediom uczestniczyć w rozprawach dziennikarzy, którzy w czasie protestów w PKW, wykonywali swoje obowiązki służbowe, za co zostali oskarżeni o naruszenie miru Państwowej Komisji Wyborczej? Dodam tylko, że sąd stwierdził, iż obecność mediów może peszyć oskarżonych...

Ewa Stankiewicz: Zastanawiam się, dlaczego sąd zasłania się dziennikarzami? Myślę, że oni uważają wręcz przeciwnie i oczekują, że media będą szeroko informować o całej sprawie, żeby każdy mógł sam wyrobić sobie zdanie. Sąd działa na takiej samej zasadzie, na jakieś policja, czy prokuratura zamyka dziennikarzy podczas wykonywania przez nich obowiązków służbowych.

Władza zajmuje się, nie tym, czym powinna?

Władza zajmuje się osobami protestującymi, dziennikarzami, działaczami opozycji – zamiast skupić się na procederze fałszowania wyborów w Polsce. Jak widać działanie godzące w podstawy systemu demokratycznego, nie zasługuje na uwagę służb. Jeśli państwo nie jest w stanie zagwarantować uczciwych wyborów, jeśli przymyka oko na gigantyczną skalę fałszerstw wyborczych, to przyzwala na powolny upadek systemu.

Prezydent Bronisław Komorowski nie sprawdził się w roli strażnika demokracji?

Prezydent bagatelizuje sprawę, a nawet więcej – sam staje się źródłem chaosu, który powstał w Polsce. Dlaczego, więc sąd ma nie wypraszać publiczności z sali rozpraw? Dochodzimy do fasady demokracji, prawdziwego reżimu.

Czyli władza działa w sposób nerwowy, bo nie ma już wyjścia?

Władza czuje się zagrożona, ale jednocześnie bezkarna. Łamie prawo, lecz jest zabezpieczone z jednej strony przez media, a z drugiej przez sądy, które nie wymierzają sprawiedliwości. To układ zamknięty, który można utrzymać tylko do pewnego momentu, kiedy ludzie nie zdadzą sobie sprawy w jakim kraju żyją. Gdy powstanie w obywatelach świadomość – jakim zagrożeniem są sfałszowane wybory – to społeczeństwo podejmie większą reakcję, niż nasz pokojowy protest. Nie wiem czy istnieje groźniejsze zagrożenie dla systemu demokratycznego niż fałszowanie wyborów. W żadnym innym – europejskim kraju, taka sytuacja nie mogłaby mieć miejsca.

Prezydent Bronisław Komorowski desygnuje wszystkich nowych członków Państwowej Komisji Wyborczej. Do tej pory w PKW działał jeden człowiek powołany przez prezydenta. Czy to dobry prognostyk, przed przyszłorocznymi podwójnymi wyborami?

Uważam, że sam prezydent Komorowski doszedł do władzy w wyniku niezwykle wątpliwego procesu wyborczego. Pamiętam doskonale noc wyborczą i nie mam przekonania, czy prezydent Polski doszedł do władzy w sposób uczciwy. Pamiętam, że dopiero nad ranem, wyniki wyborów zmieniły się korzyść Bronisława Komorowskiego. Teraz mając świadomość, że system liczenia głosów jest całkowicie niewiarygodny, muszę przyznać, że stanowiska prezydenta nie służy przejrzystości życia publicznego. Bronisław Komorowski bagatelizuje ten problem, więc jak powołane przez niego osoby, mogą zagwarantować nam uczciwe wybory? Oni są częścią tego układu zamkniętego.

Rozmawiał Łukasz Żygadło

[fot: wP]

Słowa kluczowe:

Ewa Stankiewicz

,

wybory lokalne

Warto poczytać

 1. swit 19.01.2017

  Świetlik: Nie widzę, by co trzeci Polak wspierał protesty

  Wiktor Świetlik odniósł się "Super Expressie" do sondażu WP, według którego rzekomo 15 milionów Polaków chce, by opozycja kontynuowała protesty.

 2. 70cdb516e4b14756914fa91facf4656b 18.01.2017

  Jakubiak: Partie bez idei zawsze tak kończą

  „Przedstawiciele części opozycji niedługo sami się zaorają. W kłamstwach, niedopowiedzeniach, matactwach”.

 3. kostrzewa-zorbaswSieci 18.01.2017

  Kostrzewa-Zorbas we „wSieci”: Po pierwsze – odstraszanie

  „Skuteczne odstraszanie zapobiega wybuchowi zbrojnego konfliktu” – zauważa ekspert.

 4. ziewmkiwsdjwsdf 18.01.2017

  Ziemkiewicz: "Kłamać też trzeba umieć, jełopy!"

  "Nie wiem czy ktoś jeszcze potrzebuje kolejnych dowodów, że „totalna opozycja” to totalne gamonie".

 5. mid-17117234 18.01.2017

  Weiss: Warto coś zrobić, by stworzyć lepszy świat

  "Miałem szczęście przeżyć z pomocą Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. Warto coś zrobić, by wspólnie z innymi goić te rany i stworzyć lepszy świat".

 6. tajanipapSIEPA 18.01.2017

  Kuźmiuk: No i wybraliśmy chadeka na przewodniczącego PE

  Wygląda na to, że Donald Tusk padnie ofiarą swoich kolegów z PO i PSL w Parlamencie Europejskim, którzy poparli na stanowisko przewodniczącego przedstawiciela swojej frakcji z nadzieją, że uda się jednak ocalić stanowisko Donalda Tuska.

 7. Zrzut-ekranu-2017-01-18-o-095110 18.01.2017

  Szef MON: Komorowski realizował cele obcych służb

  "Było to widać po stosunku do sowieckich służb specjalnych, którymi na terenie Polski miał kierować, czy też objął pieczę nad realizacją tamtych planów".

 8. f37195619187450391dc526f522e8febwsiecizajawka 17.01.2017

  Pyza i Wikło we „wSieci”: Jak Kijowski doił KOD

  „Sprawę już badają dwie prokuratury. Pachnie spektakularnym upadkiem Mateusza Kijowskiego”.

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook