Jedynie prawda jest ciekawa


Staniszkis: wszystko lepsze od rządów Tuska

26.08.2012

Gdyby prof. Kleiber zmontował autentyczny rząd fachowców, ludzi kompetentnych i mających wizję rozwoju i gdyby miał siłę przebicia, zrealizowania tego, o czym pisał, byłoby to naprawdę bardzo pozytywne zjawisko – mówi w rozmowie ze Stefczyk.info prof. Jadwiga Staniszkis.

Wierzy pani w powstanie rządu ponad podziałami z prof. Michałem Kleiberem na czele?

Myślę, że poniżej poziomu wybieralnych polityków funkcjonuje zapewne układ - na przykład związany ze służbami dawnymi i obecnymi - który dowartościowuje lub redukuje wartość poszczególnych osób. To, co jest nowego w tej sytuacji, to fakt, że ten podskórny fundament polityki wydaje się zniecierpliwiony Tuskiem i Platformą - również ze względu na politykę zagraniczną, brak wizji rozwoju i te pomysły regionalizacji Polski widoczne na Pomorzu. To zwiększa szanse. Prof. Kleiber napisał interesujący raport na temat rezerw technologicznych w Polsce i szans rozwojowych. Gdyby zmontował autentyczny rząd fachowców, ludzi kompetentnych, mających wizję rozwoju i gdyby miał siłę przebicia, zrealizowania tego, o czym pisał, byłoby to naprawdę bardzo pozytywne zjawisko.

 

Sprawdził się jako szef Polskiej Akademii Nauk?

Nie do końca. Nie dokonał przełomu organizacyjnego, nie zadbał o status finansowy nauki, który jest dramatyczny, zwłaszcza w PAN. Ważne jest, jak dalece byłby zdeterminowany i czy umiałby dobrać sobie odpowiednich ludzi. Ale wszystko jest lepsze od rządów Tuska. Chodzi m.in. o stosunek do prawa. Prof. Kleiber wspominał kiedyś o konieczności powołania międzynarodowej komisji ws. katastrofy smoleńskiej. To pokazuje, że czuje to niesamowite zaniechanie Tuska w wyborze ścieżki, która prowadzi w ślepy zaułek.

 

Czy są szanse, by Donald Tusk wyleczył wszystkie rany powstałe wskutek afery Amber Gold?

Niestety tak. Platforma zaczyna zyskiwać, uporczywie sprowadzając to, co się stało z Amber Gold do szczegółów – konkretny kurator, sędzia, prokurator. A wszystko przy milczeniu opozycji i niewykorzystaniu przez nią okazji wstrzelenia się z uogólnioną i przekonywującą wizją kryzysu państwa. To dodaje PO skrzydeł, nadmuchuje dynamikę tego niesłychanego cynizmu. Widziałam panią posłankę PO Pomaskę z Pomorza, która z nieporadnym radnym pisowskim argumentowała: jeżeli oskarżacie tego i tego z samorządu Pomorza, idźcie do prokuratury. A przecież wie, że chodzi o coś niepodlegającego paragrafom – poprzez lekceważenie procedur i prawa stworzenie klimatu zaufania, który był warunkiem funkcjonowania tej piramidy finansowej.

 

Opozycja nie potrafi tego odpowiednio nazwać?

Brakuje jej aktywności, dynamiki, umiejętnego wskazania, co się dzieje w państwie. To spowodowało, że Platforma znów zaczyna nabijać punkty. W tej chwili przełom zależy od tego, o czym wspomniałam na początku – czy ten podskórny układ - środowisk biznesowych, służb, nieformalnych powiązań realnej władzy) - uzna, że Platforma tak szkodzi Polsce, że należy się jej pozbyć. Opozycja jest sparaliżowana w sposób tak spektakularny, że trzeba postawić pytanie, co tam się dzieje.

 

Nie ma pani wrażenia, że na przeszkodzie ewentualnego powstania rządu np. prof. Kleibera zdecydowałyby nadrzędne w polityce interesy, a działania opozycji zdeterminowałoby pytanie: co będziemy mieli z ewentualnego odsunięcia PO od władzy?

Rząd fachowców z jakąś koncepcją rozwoju musi być postrzegany jako wartość. Przecież jasne jest, że klasa polityczna opanowała państwo i używa wszystkich środków - tworzenia prawa, funduszy publicznych, agencji - do kolonizowania społeczeństwa. To jest substytut ekonomicznych mechanizmów tworzenia kapitału. Bardzo trudnego formowania kapitału w warunkach globalizacji, kryzysu, zależności. To jest schemat, który dochodzi już do bariery. Niżej już nie można zejść z tym obniżaniem standardów, przechwytywaniem funduszy przy zamówieniach publicznych, jak widać w np. w inwestycjach drogowych. To jest próg, na którym ekipa Tuska – także przez tych, którzy dotychczas z tego korzystali – zaczyna być oceniana negatywnie. Niestety bardziej liczę na te nieczytelne, podskórne, zdemoralizowane fundamenty władzy niż na opozycję, bo ta zachowuje się w sposób nieczytelny i nieprzekonywujący. Ale tak jest w scentralizowanych partiach. Jeśli lider nie bierze cugli, tylko znika, to wszystko się rozłazi.

 

A czy dla PiS wejście w układ z Palikotem nie byłoby zbyt ryzykowne?

A dlaczego miałby wchodzić w taki układ?

 

Chociażby dlatego, że Palikot próbuje rozgrywać koncepcję rządu Kleibera jako swoją autorską.

Ale o Kleiberze już dawno mówił Jarosław Kaczyński. Nie Palikot będzie tu decydował. On od dawna jest zagubionym we mgle figurantem, który nagle włącza in vitro, związki partnerskie, jakby nie zdawał sobie sprawy z sytuacji. W rzeczywistości chodzi o zwykłe wspólne głosowanie za pewną koncepcją, a nie o żadną współpracę. Gdyby Kleiber poważnie podszedł do sprawy, zmontowałby rząd z ludzi niezwiązanych z tymi partiami. Na pewno nie z Palikotem czy z jego zapleczem.

 

Not. ruk

[Fot. PAP / Adam Warżawa]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook