Jedynie prawda jest ciekawa


Staniszkis: Tusk jest głównym winowajcą

20.07.2013

"Przerażająca w tym wszystkim nie jest dziura budżetowa, a doraźność tych recept" - mówi prof. Jadwiga Staniszkis portalowi wPolityce.pl

Zapowiedź nowelizacji budżetu wzbudziła wiele kontrowersji wśród komentatorów i polityków, gdyż jeszcze kilka tygodni temu premier Tusk mówił, że na rząd na razie nie planuje zmian w planach budżetowych na rok 2013 r. O to wymijanie się od konkretnych odpowiedzi na pytanie o stan polskich finansów portal wPolityce.pl zapytał prof. Jadwigę Staniszkis.

"Być może jeszcze tak niedawne mówienie, że nie będzie rewizji budżetu było częścią strategii umieszczania na rynkach zachodnich kolejnych obligacji"- tłumaczyła profesor zachowanie premiera i ministra finansów, jednak dodając:"Od przejęcia władzy w 2007 r. premier Tusk, początkowo wbrew ministrowi Rostowskiemu - o czym mówił niedawno prof. Gomułka, wywarł presję, żeby nie wprowadzać rzeczywistych zmian racjonalizujących finanse publiczne."

Jadwiga Staniszkis zauważyła także, że bardzo prawdopodobne jest, że rząd sięgnie do naszych kieszeni, gdyż możliwe jest wprowadzenie podwyżek różnego typu opłat, np. rentowej czy podatków.
Profesor zauważyła także bardzo ważne zjawisko: "Rostowski dokonuje pewnego manewru: likwiduje progi ostrożnościowe, ale od 2014 r. wchodzi w życie tzw. reguła wydatkowa na poziomie samorządów, która utrzymuje te progi, ale pozwala na znacznie bardziej elastyczne działania. Jeżeli lokalny deficyt może służyć rozwojowi, to będzie można go przekroczyć."

Jadwiga Staniszkis podkreślała, że głównym winowajcą stanu polskich finansów jest premier Tusk, który unika rzeczywistych reform i skupia się na polityce "ciepłej wody w kranie": "Myślę, że gdyby rządził ktoś bardziej kompetentny niż Tusk, to być może byłaby to okazja do zracjonalizowania rządzenia."

Profesor Staniszkis zwróciła także uwagę, że minister Rostowski jest osobą kompetentną, jednak ulega presji Donalda Tuska, nieznającego się na ekonomii, co skutkuje błędymi posunięciami w kwestii finansów publicznych. "Główną wadą tego rządu jest krótkowzroczność. (...) Przerażająca w tym wszystkim nie jest dziura budżetowa, a doraźność tych recept: brak wyciągania wniosków, brak reform strukturalnych, nieusuwanie przywilejów. Obawiam się, że jest to pod wpływem ludzi niekompetentnych, pseudoekonomistów wokół Tuska, a także pod wpływem samego Tuska. Rostowski, jak pamiętamy, kilka lat temu bronił systemu OFE. Jego głównym błędem jest, że ulega."

Jadwiga Staniszkis dodała także, że kryzys jest dobrą okazją do przemyślenia wydatków w administracji, które można zreformować przy pomocy nowoczesnych metod i wprowadzeniu budżetu zadaniowego, popularnego na Zachodzie. Prof. Staniszkis zwróciła także uwagę, że wejście w konflikt z Markiem Belką, przez Rostowskiego, nie było rozsądnym posunięciem. Według Jadwigi Staniszkis prezes NBP był ważnym sojusznikiem ministra finansów w hamowaniu Tuska przed przedwczesnym wprowadzaniem euro w Polsce.

not.mc
[fot. Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook