Jedynie prawda jest ciekawa


Staniszkis: Tusk jest głównym winowajcą

20.07.2013

"Przerażająca w tym wszystkim nie jest dziura budżetowa, a doraźność tych recept" - mówi prof. Jadwiga Staniszkis portalowi wPolityce.pl

Zapowiedź nowelizacji budżetu wzbudziła wiele kontrowersji wśród komentatorów i polityków, gdyż jeszcze kilka tygodni temu premier Tusk mówił, że na rząd na razie nie planuje zmian w planach budżetowych na rok 2013 r. O to wymijanie się od konkretnych odpowiedzi na pytanie o stan polskich finansów portal wPolityce.pl zapytał prof. Jadwigę Staniszkis.

"Być może jeszcze tak niedawne mówienie, że nie będzie rewizji budżetu było częścią strategii umieszczania na rynkach zachodnich kolejnych obligacji"- tłumaczyła profesor zachowanie premiera i ministra finansów, jednak dodając:"Od przejęcia władzy w 2007 r. premier Tusk, początkowo wbrew ministrowi Rostowskiemu - o czym mówił niedawno prof. Gomułka, wywarł presję, żeby nie wprowadzać rzeczywistych zmian racjonalizujących finanse publiczne."

Jadwiga Staniszkis zauważyła także, że bardzo prawdopodobne jest, że rząd sięgnie do naszych kieszeni, gdyż możliwe jest wprowadzenie podwyżek różnego typu opłat, np. rentowej czy podatków.
Profesor zauważyła także bardzo ważne zjawisko: "Rostowski dokonuje pewnego manewru: likwiduje progi ostrożnościowe, ale od 2014 r. wchodzi w życie tzw. reguła wydatkowa na poziomie samorządów, która utrzymuje te progi, ale pozwala na znacznie bardziej elastyczne działania. Jeżeli lokalny deficyt może służyć rozwojowi, to będzie można go przekroczyć."

Jadwiga Staniszkis podkreślała, że głównym winowajcą stanu polskich finansów jest premier Tusk, który unika rzeczywistych reform i skupia się na polityce "ciepłej wody w kranie": "Myślę, że gdyby rządził ktoś bardziej kompetentny niż Tusk, to być może byłaby to okazja do zracjonalizowania rządzenia."

Profesor Staniszkis zwróciła także uwagę, że minister Rostowski jest osobą kompetentną, jednak ulega presji Donalda Tuska, nieznającego się na ekonomii, co skutkuje błędymi posunięciami w kwestii finansów publicznych. "Główną wadą tego rządu jest krótkowzroczność. (...) Przerażająca w tym wszystkim nie jest dziura budżetowa, a doraźność tych recept: brak wyciągania wniosków, brak reform strukturalnych, nieusuwanie przywilejów. Obawiam się, że jest to pod wpływem ludzi niekompetentnych, pseudoekonomistów wokół Tuska, a także pod wpływem samego Tuska. Rostowski, jak pamiętamy, kilka lat temu bronił systemu OFE. Jego głównym błędem jest, że ulega."

Jadwiga Staniszkis dodała także, że kryzys jest dobrą okazją do przemyślenia wydatków w administracji, które można zreformować przy pomocy nowoczesnych metod i wprowadzeniu budżetu zadaniowego, popularnego na Zachodzie. Prof. Staniszkis zwróciła także uwagę, że wejście w konflikt z Markiem Belką, przez Rostowskiego, nie było rozsądnym posunięciem. Według Jadwigi Staniszkis prezes NBP był ważnym sojusznikiem ministra finansów w hamowaniu Tuska przed przedwczesnym wprowadzaniem euro w Polsce.

not.mc
[fot. Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook