Jedynie prawda jest ciekawa

Staniszkis: Skończy się podziałem w PiS

28.12.2015

"Myślałam, że idea rozwoju łączy PiS, a wróciły podziały na państwo liberalne i solidarne".

Prof. Jadwiga Staniszkis krytykuje PiS i pierwsze działania rządu. Wskazuje jednocześniem, że na razie zyskuje Nowoczesna. "Gwałtowny przyrost popularności Nowoczesnej oznacza, że młodzi ludzie baczniej przyglądają się wydarzeniom politycznym. Sądzę, że to wszystko skończy się podziałem w PiS" – uważa prof. Jadwiga Staniszkis. Jej zdaniem posłowie partii rządzącej zostali "złamani", a Jarosław Kaczyński próbuje podzielić społeczeństwo.

W rozmowie z tygodnikiem "Wprost" prof. Staniszkis przekonuje, że w partii rządzącej może dojść do rozłamu. "Ostatnie pociągnięcia PiS dosłownie odchorowałam. Myślałam, że idea rozwoju łączy Prawo i Sprawiedliwość, a tymczasem wróciły stare PiS-owskie podziały na państwo liberalne kontra solidarne" – dodaje.

Prof. Staniszkis powtarza obiegowe opinie. Jej zdaniem działania podjęte ws. Trybunału Konstytucyjnego zostały "zaplanowane i przemyślane" oraz "pozbawiły sędziów godności". Staniszkis dziwi się również prawnikom, którzy zgodzili się wejść do TK w "dwuznacznej sytuacji". "Andrzej Rzepliński ma na sumieniu uwikłanie się w pisanie częściowo niekonstytucyjnej ustawy o Trybunale, ale jest to nieporównywalne z tym, że nowi sędziowie dali się wybrać bez poszanowania procedur" – uważa Staniszkis.

W ocenie socjolog rządy PiS charakteryzuje "przyzwolenie na demontaż zasad" oraz "zwykła brutalność". "Żałuję, że tak się dzieje, bo w sytuacji, gdy ma się dobry rząd, ma się ambitny program na styku z możliwościami budżetu, a którego realizacja wymaga akceptacji społecznej, współpracy środowisk, uruchomienia środków europejskich i kompetentnych ludzi, działa się tak, że fachowcy mogą zacząć odchodzić" – przekonuje.


Jak widać prof. Staniszkis brutalnie ocenia działania PiS-u. Ciekawe, czy jej ocena sytuacji będzie znacząca dla partii władzy.

ez
[Fot. Youtube.pl]
CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook