Jedynie prawda jest ciekawa

Staniszkis: Opozycja nie może odtrąbić zwycięstwa

04.05.2016

Prof. Jadwiga Staniszkis skrytykowała w wywiadzie dla tygodnika „Najwyższy CZAS!” działania Prawa i Sprawiedliwości. Socjolog stwierdziła, że władza partii rządzącej nosi znamiona „putinizacji”.

„Ta sytuacja przypomina mi ostatni okres funkcjonowania „Solidarności”. Wtedy mieliśmy do czynienia z aktywnym strajkiem. Przedstawiciele robotników i dyrekcji razem odcinali połączenia z wyższym szczeblem, żeby odciąć się od absurdu. Dziś mamy w pewnym sensie powtórkę tej sytuacji. (…) Rządy te oparte są na woli, na prawie, braku zaufania i bodźcach negatywnych. To coś nowego. Taki konflikt to także sygnał pęknięcia cywilizacyjnego, wyraźnie wskazujący, że jesteśmy bliżej Europy Wschodniej niż Zachodniej” - powiedziała prof. Staniszkis.

„Prezydent jest częścią konfliktu, ale staje po stronie PiS-u. Miał wcześniej wielokrotnie możliwość przyjęcia innej postawy. W tej chwili karta jest w ręku pani premier Beaty Szydło” - podkreśla socjolog.

Rozmówczyni „Najwyższego CZASU!” odniosła się również do obecnej sytuacji związanej z kryzysem konstytucyjnym.

„Myślę, że w tej chwili mamy do czynienia z takim dreptaniem wokół pseudokompromisu” - mówi Staniszkis.

Socjolog zwraca również uwagę na bezradność opozycji. „Opozycja i jej media nie mogą odtrąbić swego zwycięstwa. PiS się tego boi z różnych innych względów i ze względu na swoją metodę rządzenia” - tłumaczy prof. Staniszkis.

Nie obyło się jednak bez mocnych zarzutów pod adresem partii rządzącej. „PiS nie jest władzą barbarzyńców – jest po prostu władzą z wieloma znamionami, powiem to, putinizacji” - powiedziała Staniszkis.

Zapytana o to, jaki jest dzisiaj wizerunek premier Beaty Szydło, odpowiedziała: „W moich oczach marny. Może i dobrze organizuje pracę w rządzie, stara się coś robić. Jednak jej wystąpienie w PE – mimo że umiała się postawić, była odporna – zawierało przesłanie, że wszystko jest normalne. Ta treść była dla mnie szokująca” - powiedział socjolog.

„PiS bazuje na radykalizmie konserwatywnym, pójściu na skróty, nieszanowaniu procedur, rewolucyjnym konserwatyzmie”- twierdzi prof. Staniszkis.

gah/"Najwyższy CZAS!"

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook