Jedynie prawda jest ciekawa


Staniszkis: Opozycja nie może odtrąbić zwycięstwa

04.05.2016

Prof. Jadwiga Staniszkis skrytykowała w wywiadzie dla tygodnika „Najwyższy CZAS!” działania Prawa i Sprawiedliwości. Socjolog stwierdziła, że władza partii rządzącej nosi znamiona „putinizacji”.

„Ta sytuacja przypomina mi ostatni okres funkcjonowania „Solidarności”. Wtedy mieliśmy do czynienia z aktywnym strajkiem. Przedstawiciele robotników i dyrekcji razem odcinali połączenia z wyższym szczeblem, żeby odciąć się od absurdu. Dziś mamy w pewnym sensie powtórkę tej sytuacji. (…) Rządy te oparte są na woli, na prawie, braku zaufania i bodźcach negatywnych. To coś nowego. Taki konflikt to także sygnał pęknięcia cywilizacyjnego, wyraźnie wskazujący, że jesteśmy bliżej Europy Wschodniej niż Zachodniej” - powiedziała prof. Staniszkis.

„Prezydent jest częścią konfliktu, ale staje po stronie PiS-u. Miał wcześniej wielokrotnie możliwość przyjęcia innej postawy. W tej chwili karta jest w ręku pani premier Beaty Szydło” - podkreśla socjolog.

Rozmówczyni „Najwyższego CZASU!” odniosła się również do obecnej sytuacji związanej z kryzysem konstytucyjnym.

„Myślę, że w tej chwili mamy do czynienia z takim dreptaniem wokół pseudokompromisu” - mówi Staniszkis.

Socjolog zwraca również uwagę na bezradność opozycji. „Opozycja i jej media nie mogą odtrąbić swego zwycięstwa. PiS się tego boi z różnych innych względów i ze względu na swoją metodę rządzenia” - tłumaczy prof. Staniszkis.

Nie obyło się jednak bez mocnych zarzutów pod adresem partii rządzącej. „PiS nie jest władzą barbarzyńców – jest po prostu władzą z wieloma znamionami, powiem to, putinizacji” - powiedziała Staniszkis.

Zapytana o to, jaki jest dzisiaj wizerunek premier Beaty Szydło, odpowiedziała: „W moich oczach marny. Może i dobrze organizuje pracę w rządzie, stara się coś robić. Jednak jej wystąpienie w PE – mimo że umiała się postawić, była odporna – zawierało przesłanie, że wszystko jest normalne. Ta treść była dla mnie szokująca” - powiedział socjolog.

„PiS bazuje na radykalizmie konserwatywnym, pójściu na skróty, nieszanowaniu procedur, rewolucyjnym konserwatyzmie”- twierdzi prof. Staniszkis.

gah/"Najwyższy CZAS!"

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook