Jedynie prawda jest ciekawa


Staniszkis: "Obawiam się, że PiS może wygrać kolejne wybory"

25.10.2016

Prof. Jadwiga Staniszkis w Poranku Radia Wnet recenzuje działania rządu.

„Obawiam się, że PiS może wygrać kolejne wybory majstrując przy ordynacji wyborczej i także rządząc w sposób dający mu wystarczające 30-kilka procent. Mnie osobiście te rządy nie odpowiadają. Choć większość, ku mojemu zdziwieniu, te rządy popiera” — mówiła prof. Jadwiga Staniszkis w Poranku Radia Wnet.

Staniszkis wymieniła elementy, które powodują, że jest przeciwnikiem władzy PiS.

„Używanie konfliktu, często wdrukowywanego od góry, jako narzędzia, które ma dyscyplinować własnych stronników, własną partię. Utrudnia to członkom PiS zmianę strony. Po drugie, wykorzystywanie energii frustracji i kompleksów społecznych i podsycanie ich przez propagandę, by uzasadniać ten konflikt i rządy PiS-u” — powiedziała.

Zwróciła też uwagę na, jej zdaniem, problemy z wolnością słowa w Polsce.

„Używam słowa „bolszewizm” w kwestii pewnej mentalności. Chodzi o uzasadnianie wszystkiego przyszłością. Nie mówię tu o problemach wolności słowa. Można powiedzieć wszystko, ale koszty są bardzo wysokie, szczególnie w mediach publicznych. Ten klimat mi nie odpowiada” — stwierdziła.

Socjolog tłumaczy, że jej krytyka PiS bierze się z odpowiedzialności. Staniszkis głosowała na PiS i uważa, że jej zaangażowanie przed wyborami mogło mieć wpływ na ich wynik.

„Ciągle uważam Jarosława Kaczyńskiego za interesującego i inteligentnego polityka. Liczę, że użyje tego momentu woli, bo PiS kieruje się wolą polityczną bardziej niż prawem i procedurami, żeby odwrócić kierunek polityki. Oczywiście przyczyniłam się do wygranej PiS-u i dlatego go krytykuję, bo czuję się odpowiedzialna, bo nie przewidziałam tego typu stosunku do władzy. Wydaje mi się, że wykorzystuję swoją obecność w mediach, by o tym mówić” — powiedziała.

Odpowiedziała też na pytanie o to jakie są pozytywne strony rządu PiS.

„Pewne działania rządu w sferze infrastruktury czy cyfryzacji są pozytywne. Choć uważam, że fatalne są zmiany w zakresie edukacji, które wprowadzają chaos, a chodzić ma przecież o lepsze programy nauczania, a nie manipulowanie w sferze struktur. Fatalne są zmiany w rolnictwie” — stwierdziła.  

Skrytykowała szefa dyplomacji Witolda Waszczykowskiego.

„Jego retoryka, jego niezręczność stanowi jeden z powodów rosnącej izolacji Polski na arenie międzynarodowej. Rząd jest lepszy od klubu parlamentarnego. Stara się robić rzeczy pozytywne, choć trudne. Ale jego konstruktywne działania są przykrywane retoryką konfliktotwórczą, która mi nie odpowiada” — powiedziała.

„Polityka informacyjna rządu jest fatalna. Polega na zaklinaniu, że wszystko jest w porządku. Powinno się więcej mówić o faktycznych dokonaniach” — dodaje.

Staniszkis przez lata była krytykiem Platformy. Dziś przekonuje, że PiS działa jeszcze gorzej od poprzedniej władzy.

„Bardzo krytykowałam Platformę i uważam, że robiła wiele podobnych rzeczy. Ale robiła to mniej systematycznie. Robi to w sposób bardziej systemowy, przemyślany. I Platforma nie porwała się nigdy na Trybunał Konstytucyjny. W PiS-ie uderza brak zaufania dla instytucji demokratycznych. I to jest niebezpieczne” — powiedziała.

Pytana o politykę historyczną, krytykuje pomysł połączenia Muzeum II Wojny Światowej z Muzeum Westerplatte.

„To jest jeden z najgorszych momentów. PiS z jednej strony eksploatuje i pobudza kompleksy i frustracje, a z drugiej strony stara się w prostacki sposób to negować. Ten konflikt wokół Muzeum II Wojny Światowej. Negowanie całej wiedzy, którą w swojej ekspozycji chciał wnieść zespół profesora Machcewicza, na rzecz prostackiego, czarno-białego obrazu” — stwierdziła.

Mly/Radio Wnet

Fot. [Fratria]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook