Jedynie prawda jest ciekawa


Staniszkis: Kaczyński lepszy od Tuska

29.06.2013

Donald Tusk nie zaskoczył. Podczas kongresu PO w Chorzowie wygłosił serię obietnic, których realizację już wielokrotnie obiecał. Niespełna 12 kilometrów dalej - w Sosnowcu Jarosław Kaczyński zadeklarował, że jest gotowy wraz ze swoją partię na przejęcie władzy w Polsce.

- Jarosław Kaczyński miał świetne przemówienie! To, że tak silnie zaakcentował wolność i rozwój jako fundament. Zaakcentował też rozsądną rynkową politykę i solidarność. To było bardzo dobre. Z drugiej strony podniósł też problem godności poprzez uświadamianie jaką mamy tradycję i ile w niej było polskiej podmiotowości. Ta podmiotowość w zjednoczonej Europie – to kolejny akcent, który był bardzo ważny - mówi w wywiadzie dla portalu wPolityce.pl prof. Jadwiga Staniszkis, socjolog.

Jej zdaniem szef PiS przekroczył pewne bariery, które wcześniej partię wtłaczały w defensywną postawę wobec UE. Ostro postawił sprawę federacji, której idei się sprzeciwił, a jednocześnie nawiązał do elastycznej i otwartej Unii.

- Donald Tusk zaś tak jak zawsze – obiecywał. I to głównie co będziemy mieli z pieniędzy europejskich, choć przecież ludzie pamiętają, że w poprzedniej perspektywie finansowej zbudowano marne drogi i zbankrutowali bezpośredni wykonawcy. To przemówienie było w jego stylu, z pustymi obietnicami z jednym dość celnym uderzeniem w argument Jarosława Kaczyńskiego, że powinniśmy się sprzeciwić Paktowi Klimatycznemu, który rzeczywiście tworzy trudne do pokonania bariery dla polskiego rozwoju. Tusk przypomniał mianowicie to, że w wynegocjonowaniu pierwszej wersji brał udział śp. Lech Kaczyński. Rzeczywiście wtedy popełniono błędy, a Tusk to wyciągnął - powiedziała prof. Staniszkis.

Slaw

[FOTO: PAP/Grzegorz Momot]

CAŁY WYWIAD Z PROF. JADWIGĄ STANISZKIS CZYTAJ NA PORTALU wPolityce.pl


Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook