Jedynie prawda jest ciekawa


Staniszkis: Kaczyński dotrzyma słowa ws. Szydło

11.08.2015

"Jarosław Kaczyński jest gentlemanem i jeżeli wyznaczył Beatę Szydło to dotrzyma słowa."

wPolityce.pl: Podoba się pani start Andrzeja Dudy? Po pierwszych deklaracjach o współpracy mamy do czynienia z wyraźnym zaostrzeniem tonu zarówno przez rząd jak i przez prezydenta. Prezydent nadal jeździ po kraju, choć jego kampania się skończyła

 

Prof. Jadwiga Staniszkis: Mnie się ten początek nie podoba. Jest tam za dużo kontynuacji tego, co było w kampanii.

 

Z kolei pani Szydło powtarza praktycznie obietnice  z kampanii Dudy – i nie ma żadnego kroku dalej – nie ma pokazania jak te obietnice mają być realizowane, jak połączyć postulaty socjalne z koniecznością rozwoju ekonomicznego,  z potrzebą inwestycji … Tego nie ma u kandydatki na premiera. A Andrzej Duda też kręci się wokół tych samych postulatów. Albo uczestniczy w różnych rytuałach i nabożeństwach. Jego apel do rządu, żeby to już ten rząd rozpoczął pracę nad dodatkami 500 zł na dziecko – jest nieczytelny. Gdyby jeszcze wyjaśnił, że wybory są źle ustawione kalendarzowo, że budżet przygotowuje jeszcze stara ekipa…

 

Ale to wszystko jest niezrozumiałe dla wyborcy, który śledzi to wszystko jednym okiem. Uważam, że jest to za mało dynamiczne, za mało pociągające intelektualnie w sensie wizji ( ale nie co się chce dać, ale jak to osiągnąć).

Ja uważam, że jedynym wyjściem dla pani Szydło jest pokazanie swojego gabinetu  i oddanie głosu tym potencjalnym ministrom, żeby to oni pociągnęli za nią. Bo obawiam się,że ona tę przewagę PiS-u ściągnie w dół.

 

Na razie Beata Szydło zdecydowała się zaapelować publicznie do nowego prezydenta o dopisanie kolejnych pytań referendalnych. To dobry ruch, czy typowo kampanijna „zagrywka”?

 

Nie wiem. Referenda nie tworzą prawa, a tylko zobowiązania dla ustawodawcy. Choćby sprawa sześciolatków… ja sama byłam sześciolatkiem, sama po wojnie dochodziłam do szkoły we Wrzeszczu, kiedy tereny były jeszcze zaminowane, No i jako sześciolatek powojenny, niedożywiony – jakoś dałam sobie radę.

W tym referendum zbyt wiele rzeczy się miesza…

 

Bierze pani pod uwagę taką możliwość, że w razie niekorzystnych sondaży PiS zmieni zdanie i wysunie jednak Jarosława Kaczyńskiego na premiera? Albo zrobi to zaraz po wyborach?

 

Nie. Nie sądzę. Jarosław Kaczyński jest gentlemanem i jeżeli wyznaczył Beatę Szydło to dotrzyma słowa. Ale ja od początku o pani Szydło wypowiadałam się krytycznie i uważam, że ona nie ma dostatecznej dynamiki, pomysłowości, inwencji – ani żadnej wartości dodanej wobec kampanii Dudy. A to już jest kampania parlamentarna. Także nie wiem jak to się wszystko potoczy, ale to otwarcie i to objeżdżanie Polski, to ściskanie rąk i uśmiechanie się – to za mało. Ja bym wolała bardziej zoperacjonalizowane, pokazujące ścieżkę dojścia, wypowiedzi, niż to orędzie prezydenta. Po prostu czekam na rozpoczęcie urzędowania.

Cały wywiad do przeczytania na portalu wPolityce.pl

Warto poczytać

 1. trwam23012018 23.01.2018

  Oj. Rydzyk i dwa samochody od bezdomnego. Skandal... czy manipulacja, na którą daliście się nabrać?

  „Ojciec Tadeusz Rydzyk dostał dwa samochody od bezdomnego”. Taki temat od dwóch dni przewija się przez wszystkie media, które ironizują z duchownego i szydzą z rzekomego prezentu. Jak to możliwe, żeby bezdomny miał dwa samochody?

 2. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 3. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 4. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 5. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 6. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 7. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 8. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook