Jedynie prawda jest ciekawa


Staniszkis: Kaczyński dotrzyma słowa ws. Szydło

11.08.2015

"Jarosław Kaczyński jest gentlemanem i jeżeli wyznaczył Beatę Szydło to dotrzyma słowa."

wPolityce.pl: Podoba się pani start Andrzeja Dudy? Po pierwszych deklaracjach o współpracy mamy do czynienia z wyraźnym zaostrzeniem tonu zarówno przez rząd jak i przez prezydenta. Prezydent nadal jeździ po kraju, choć jego kampania się skończyła

 

Prof. Jadwiga Staniszkis: Mnie się ten początek nie podoba. Jest tam za dużo kontynuacji tego, co było w kampanii.

 

Z kolei pani Szydło powtarza praktycznie obietnice  z kampanii Dudy – i nie ma żadnego kroku dalej – nie ma pokazania jak te obietnice mają być realizowane, jak połączyć postulaty socjalne z koniecznością rozwoju ekonomicznego,  z potrzebą inwestycji … Tego nie ma u kandydatki na premiera. A Andrzej Duda też kręci się wokół tych samych postulatów. Albo uczestniczy w różnych rytuałach i nabożeństwach. Jego apel do rządu, żeby to już ten rząd rozpoczął pracę nad dodatkami 500 zł na dziecko – jest nieczytelny. Gdyby jeszcze wyjaśnił, że wybory są źle ustawione kalendarzowo, że budżet przygotowuje jeszcze stara ekipa…

 

Ale to wszystko jest niezrozumiałe dla wyborcy, który śledzi to wszystko jednym okiem. Uważam, że jest to za mało dynamiczne, za mało pociągające intelektualnie w sensie wizji ( ale nie co się chce dać, ale jak to osiągnąć).

Ja uważam, że jedynym wyjściem dla pani Szydło jest pokazanie swojego gabinetu  i oddanie głosu tym potencjalnym ministrom, żeby to oni pociągnęli za nią. Bo obawiam się,że ona tę przewagę PiS-u ściągnie w dół.

 

Na razie Beata Szydło zdecydowała się zaapelować publicznie do nowego prezydenta o dopisanie kolejnych pytań referendalnych. To dobry ruch, czy typowo kampanijna „zagrywka”?

 

Nie wiem. Referenda nie tworzą prawa, a tylko zobowiązania dla ustawodawcy. Choćby sprawa sześciolatków… ja sama byłam sześciolatkiem, sama po wojnie dochodziłam do szkoły we Wrzeszczu, kiedy tereny były jeszcze zaminowane, No i jako sześciolatek powojenny, niedożywiony – jakoś dałam sobie radę.

W tym referendum zbyt wiele rzeczy się miesza…

 

Bierze pani pod uwagę taką możliwość, że w razie niekorzystnych sondaży PiS zmieni zdanie i wysunie jednak Jarosława Kaczyńskiego na premiera? Albo zrobi to zaraz po wyborach?

 

Nie. Nie sądzę. Jarosław Kaczyński jest gentlemanem i jeżeli wyznaczył Beatę Szydło to dotrzyma słowa. Ale ja od początku o pani Szydło wypowiadałam się krytycznie i uważam, że ona nie ma dostatecznej dynamiki, pomysłowości, inwencji – ani żadnej wartości dodanej wobec kampanii Dudy. A to już jest kampania parlamentarna. Także nie wiem jak to się wszystko potoczy, ale to otwarcie i to objeżdżanie Polski, to ściskanie rąk i uśmiechanie się – to za mało. Ja bym wolała bardziej zoperacjonalizowane, pokazujące ścieżkę dojścia, wypowiedzi, niż to orędzie prezydenta. Po prostu czekam na rozpoczęcie urzędowania.

Cały wywiad do przeczytania na portalu wPolityce.pl

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook