Jedynie prawda jest ciekawa

Staniszkis: „Jesteśmy w przededniu zmiany”

12.05.2015

Wyborcy Pawła Kukiza chcą też odrobiny szaleństwa i nadziei - mówi Onetowi prof. Jadwiga Staniszkis. Jej zdaniem wynik Andrzeja Dudy jest dla niego "ostrzeżeniem", bo niewiele przekroczył notowania Prawa i Sprawiedliwości – twierdzi prof. Jadwiga Staniszkis w rozmowie z portalem „onet.pl”.

Według niej nie jesteśmy w obliczu rewolucji. „Rewolucja to za duże słowo. Uważam, że jesteśmy w przededniu zmiany. Odrzucenie status quo jest bardzo dobrze widoczne w wyniku prezydenta Bronisława Komorowskiego. Jego wynik pokazuje, że ludzie tej zmiany już chcą” – przekonuje socjolog.

Jej zdaniem interesujące jest, że te 20 proc. Pawła Kukiza to w dużej części młodzi ludzie. Ale równie dużo jego wyborców - prawie 40 proc. - to ludzie z wyższym wykształceniem. „Tacy, którzy patrzą dalej i widzą, jak antyrozwojowe decyzje podejmują rządzący. Ci ludzie nie chcą obietnic na wyrost, ale oczekują rzeczywistej zmiany - i to od samego dołu. Ci ludzie chcą też odrobiny szaleństwa i nadziei” – uważa Staniszkis.

I przyznaje, że sama w środku kampanii krytykowała Andrzeja Dudę, że jest za miękki i za mało dynamiczny. „Jeszcze w debacie dziesięciu kandydatów w TVP nie wybijał się szczególnie in plus. W końcówce kampanii się zenergetyzował. Spójrzmy jednak, że Duda otrzymał jednak trochę więcej, niż w sondażach uzyskuje Prawo i Sprawiedliwość. Dla niego to też jest ostrzeżenie, że ludzie chcą czegoś więcej” – mówi.

Według niej Andrzej Duda nie może dalej mówić tak okrągło. Nie może mówić nawet tak, jak w swoim przemówieniu po ogłoszeniu wyników I tury. „Bo ludzie chcą konkretów, nadziei, emocji, ale przede wszystkim więcej pozytywnej energii”. Sprawa jednomandatowych okręgów wyborczych to w jej opinii rzecz dyskusyjna, bo „po ostatnich wyborach w Wielkiej Brytanii widzimy wyraźnie, że wygrywają w nich dwie największe partie polityczne”.

„JOW-y trzeba przemyśleć, a Prawo i Sprawiedliwość powinno tu sięgnąć po ekspertów, jak na przykład po dr. Jarosława Flisa z Uniwersytetu Jagiellońskiego, który się na tym zna. Sądzę, że powinno się ws. JOW-ów zawrzeć jakiś kompromis” – przekonuje socjolog.

W jej przekonaniu kandydat PiS też jest kandydatem establishmentowym - jak Komorowski - a ludzie chcą zmiany tak w rządzących, jak i w opozycji. „Widać jednak wyraźnie, że PiS - jeśli się patrzy na mapę wyborczą - przesuwa się na zachód” – tłumaczy.

Ryb, onet.pl

Fot. [PAP/Tomasz Gzell]

Warto poczytać

 1. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 2. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 3. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 4. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 5. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 6. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 7. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

 8. 1270szcheternuydziewczonka 29.11.2017

  Niesamowita scena w kościele. Ta dziewczynka wzruszyła wszystkich

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook