Jedynie prawda jest ciekawa


Stanisławczyk: To jest ostatnia bitwa

12.09.2015

„Kościół będzie przychodził z pomocą ludziom biednym, ale nie jest zadaniem Kościoła wyznaczanie kto jest uchodźcą a kto nie. Kościół ma stawać w obronie wartości moralnych, a nie ma się zajmować uszczelnianiem granic państwa” - powiedział ks. Zieliński w Salonie Dziennikarskim Floriańska 3.

Gośćmi Michała Karnowskiego, we wspólnej audycji Radia Warszawa, Tygodnika „Idziemy” i portalu wPolityce.pl, byli ks. Henryk Zieliński redaktor naczelny tygodnika „Idziemy”, Barbara Stanisławczyk pisarka, publicystka, Piotr Zaremba, zastępca redaktora naczelnego tygodnika „w Sieci” i Wiktor Świetlik, publicysta m.in. „Super Expressu”, SDP.

„Nie stawiajmy wozu przed koniem” - dodał ks. Zieliński, odpierając argumentację lewicy, która wykorzystuje gotowość pomocy Kościoła do rozgrywek politycznych.

„Każdy azylant, jeśli deklaruje że chce pozostać w Niemczech, to czy my mamy prawo urządzać obozy dla internowanych uchodźców, którzy zostali tu przysłani z Niemiec?” - pytał ks. Zieliński i dodał: „Kraj który dyktuje sposób funkcjonowania UE, odgrywa rolę dobrego wujka. To jest wbrew prawom człowieka, wbrew naszemu prawu. Nie możemy nikogo siłą zatrzymywać”.

Barbara Stanisławczyk podkreśliła, że problem fali imigracyjnej trzeba rozpatrywać w płaszczyźnie politycznej i moralnej, tymczasem dziś dominuje li tylko element moralny podnoszony głównie przez lewicę, która szantażuje świat taką argumentacją.

„Mówienie tylko o moralności, o chrześcijańskiej powinności jest niewystarczające. Całe gro ludzi to inny rodzaj imigracji – ekonomiczna, polityczna, być może i terrorystyczna. Dlatego nie można ulegać szantażowi moralnemu. Zło wynikające  z przyzwolenia może mieć gorsze skutki niż postawienie tamy” — mówiła Stanisławczyk.

„Widać, ze dopełnia się w tej chwili efekt wojny cywilizacyjnej, która toczy się przez setki lat. To jest ostatnia bitwa. Ostatni akt. Albo Europa zachowa chrześcijańskie oblicze albo nie” — dodała.

Piotr Zaremba zwrócił uwagę, że na polskiej scenie politycznej poszukuje się rozwiązań „w duchu gigantycznej histerii”. Podkreślił tutaj działanie mainstreamowych mediów, które „obrzucają inwektywami, oskarżają o ksenofobię, o rasizm”.

„Czasem my zbyt jednostronnie to opisujemy, bo wyłącznie w kontekście lewicowego doktrynerstwa” — mówił Zaremba. „Są pewne okoliczności obiektywne, np. wojny. Kilka lat temu tego nie było, teraz jest. To bardzo dramatyczny dylemat” — mówił Zaremba.

Barbara Stanisławczyk przypomniała, że 80 proc. Imigrantów to młodzi mężczyźni. „Dlaczego nie walczą o swój kraj? Nie są biedni. Stać ich na to, by zapłacić 1000 euro przemytnikom czy taksówkarzom” — dodał.

Wiktor Świetlik stwierdził, że skandaliczna wypowiedź Schulza to element pokazujący jak bardzo europejskie elity są oderwane od problemów społecznych Europy. Podkreślił, że dla imigrantów zarówno świat konserwatywny jak i liberalny będzie światem obcych.

Barbara Stanisławczyk zwróciła uwagę, że w obliczu tego zjawiska obecne w Europie podziały zaczynają się zmieniać. „We Francji tworzony jest silny front skrajnej prawicy ze środowiskiem lewicy żydowskiej, która się obawia. To pytanie o to, jaki ma być w tej chwili świat. Ta fala nie ma końca” — mówiła.

Michał Karnowski postawił pytanie czy nie stoi za tym pewien front ideologiczny. Przywołał przy tym polityków lewicy, którzy podkreślają że różnorodność kulturowa może nas ubogacić.

Zdaniem Wiktora Świetlika intencje polityczne są krótkofalowe i nie sięgają aż tak daleko. Przypomniał wypowiedź prof. Sadurskiego, który skandalicznie obraził Węgry.

Piotr Zaremba dodał, że dostrzega pewną długofalowość działań, twierdząc że jest jednak z punktu widzenia lewicy samobójcza.

Michał Karnowski podkreślił jednak, że na Zachodzie nie przeszkadzają lewicy meczety, a kościoły tak.

Ks. Henryk Zieliński zapytał czy nie jest to jeden z przejawów poprawności politycznej, że nawet jeśli muzułmanie przesadzą, to do ewidentnych przestępstw podchodzi się łagodnie, jak było w przypadku Charlie Hebdo. Przypomniał też sytuację rzezi w Rwandzie, gdzie świat zachodni także nie potrafił zająć należytego stanowiska.

„Zachód zaczął w pewnym momencie sprawców z ofiarami i zaczął pomagać sprawcom. Boję się, że najbiedniejsi chrześcijanie, którzy potrzebują pomocy, przesiadują teraz w obozach w Syrii. Trzeba im pomóc” — podkreślił ks. Zieliński. Zwrócił też uwagę na nierówności ekonomiczne w samej Europie. Jeśli poziom życia w Polsce jest 4 razy niższy niż w Niemczech, to trudno mówić o narzucaniu woli pobytu.

„Jeśli nie jesteśmy w stanie zatrzymać własnych obywateli z powodów ekonomicznych, to w jaki sposób mamy zatrzymać tych cudzoziemców” — dodał ks. Zieliński.

Piotr Zaremba przypomniał, że mamy zobowiązania wobec dwóch grup: Ukraińców i Polaków ze Wschodu.

Michał Karnowski zwrócił uwagę, że media chyba nigdy aż tak nie oddaliły się od nastrojów społecznych, jak w przypadku fali imigrantów. W głównych serwisach telewizyjnych panuje przekaz, który ma uspokoić opinię społeczną.

Frost/wPolityce.pl


Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook