Jedynie prawda jest ciekawa


Stanisławczyk: "Ten film obraża mnie - polską patriotkę"

30.01.2013

Jeżeli nie możemy liczyć na rząd w kwestii tego protestu to od siebie wymagajmy postawy obywatelskiej. Musimy wziąć inicjatywę w swoje ręce, liczyć na współprace adwokatów i pisać protesty przeciwko tej manipulacji - mówi dokumentalistka Barbara Stanisławczyk po obejrzeniu filmu "Śmierć prezydenta" produkcji National Geographic.

Widać, że jeszcze nie opadły w pani emocje po obejrzeniu tego filmu, który momentami zakrawa o sferę bajki. Co panią tak poruszyło?

Barbara Stanisławczyk: Oglądałam ten film w jakby dwóch postaciach. Jako Polka, człowiek zainteresowany tym, co się wydarzyło, także jako polska patriotka, bo tak siebie oceniam, ale też jako reportażystka. I w obydwu tych wcieleniach czułam się obrażona. To nawet nie jest kwestia bajki, bo bajki często oglądamy z przyjemnością, to nie jest kwestia lepszego bądź gorszego obrazu - to jest kwestia przekroczenia wszelkich granic. To jest przekroczenie granicy niezależności reportażysty, dokumentalisty i dziennikarza. Twórcy w ogóle, nawet fabularnego. To jest przekroczenie jakichś norm manipulacji, bo to już jest manipulacja, to nie jest dokument. To jest stek kłamstw, które się pojawiły, a poza wszystkim to jest bardzo kiepski obraz filmowy.

Rzuca pani bardzo ciężkie oskarżenia, dlaczego?

Barbara Stanisławczyk: Dlatego, że ten film nie odpowiada na podstawowe pytania. Na przykład takie, dlaczego na wysokości stu metrów, kiedy piloci powiedzieli: "odchodzimy", co jest udokumentowane - nie są w stanie podnieść tego samolotu. Nie ma w filmie również ani słowa, dlaczego nie odnaleziono czarnej skrzynki, która jako jedyna miała zapis celuloidowy. Pytanie, dlaczego go nie odnaleziono jest bardzo ważne, bo zapisu akurat tego rejestratora nie da się w żaden sposób zmanipulować, jego odczyt jest odczytem bezwzględnym. Nie wiem, czy wszyscy sobie zdają sprawę z tego, że właśnie ten rejestrator miał większe gabaryty od wszystkich pozostałych, które znaleziono. Dlaczego po tylu miesiącach nie udało się go odnaleźć, przecież katastrofa wydarzyła się nie na morzu czy w kosmosie, ale na lądzie. W filmie nie ma ani słowa o takich sprawach.

Mówiła pani także o manipulacjach, na czym one miały polegać?

Barbara Stanisławczyk: Film "Śmierć prezydenta" to także manipulacja w sferze obrazu. W żadnym momencie filmu nie pada stwierdzenie, że obraz, który widzimy jest zwykłą fabułą. Że jest po prostu odgrywany przez aktorów. A przecież przekaz werbalny to jest zaledwie 7 procent, a 93 procent przekazu to właśnie obraz. To jest "body language", to są miny, to wszystko to, co widać. Pokazano nam za sterami głupków, którzy robili idiotyczne miny. Ja nie byłam w stanie tego oglądać. Opowiadam teraz emocjonalnie, bo nie jestem w stanie opanować emocji, kiedy jako Polka jestem traktowana jak idiotka, a Polacy jak stado baranów, którzy w pułku specjalnym latającym z najważniejszymi osobami w państwie maja idiotów. Ja bardzo współczuje wszystkim nieżyjącym i ich rodzinom, ale najbardziej pilotom, którzy są w ten sposób szkalowani i nie mogą się bronić.

Co można zrobić, aby choć spróbować ten obraz odkłamać?

Barbara Stanisławczyk: Trzeba napisać list protestacyjny, ja myślę, że to powinna być podstawa do pozwów sądowych. Rodziny tych, którzy zginęli, a w szczególności rodziny pilotów przy pomocy adwokatów, a może nawet nas wszystkich powinny skierować sprawę do sądu. Bo to jest skandal i to nie tylko już skandal rozgrywający się między Polska i Rosją, to jest w tej chwili skandal międzynarodowy. Trzeba sprawić, żeby ten obraz został zablokowany, jako coś kłamliwego, zmanipulowanego, jako insynuacje. Jako coś, co nie powinno wcale się ukazać.

Kto powinien z takim wnioskiem wystąpić?

Barbara Stanisławczyk: Przeciwko temu filmowi powinien przede wszystkim zaprotestować polski rząd. Ja apelują do rządu, jako obywatelka tego kraju, która płaci podatki i wypełnia wszelkie normy, żeby się czuć obywatelem tego kraju. Żeby coś zrobić w tych zasadniczych rzeczach. Żeby pokazać i wytknąć choćby to kłamstwo, że współpraca w śledztwie smoleńskim między Polską i Rosją układa się wyśmienicie. Przecież nawet rząd przyznaje, że to nieprawda. A jeżeli nie możemy liczyć na rząd w kwestii tego protestu to od siebie wymagajmy postawy obywatelskiej. Musimy wziąć inicjatywę w swoje ręce, liczyć na współprace adwokatów i pisać protesty przeciwko tej manipulacji. Ja się na nią po prostu nie zgadzam.

Rozmawiała Dorota Łosiewicz

CAŁY WYWIAD OBEJRZYJ W STUDIU TELEWIZYJNYM wPolityce.pl

fot. nationalgeographicchalnnel.com

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook