Jedynie prawda jest ciekawa


Stanisławczyk: "Prof. Chazan został odwołany, ale nie złamany"

09.07.2014

Prof. Bogdan Chazan nie będzie już dyrektorem szpitala św. Rodziny w Warszawie. Hanna Gronkiewicz-Waltz odwołała lekarza za to, że ten nie wskazał kobiecie medyka, który dokonałby aborcji. O sprawie prof. Chazana, która tak naprawdę kryje konflikt - jak nazwał go Jan Paweł II "cywilizacji śmierci" z "cywilizacją życia" rozmawiamy z Barbarą Stanisławczyk, dziennikarką, dokumentalistą i pisarką.

STEFCZYK.INFO: Profesor Chazan został odwołany.

Barbara Stanisławczyk: Bardzo źle się stało. Naruszona została klauzula sumienia. Mamy do czynienia z sytuacją, kiedy moralność zaczyna mieć sankcję karno-prawną. Prawo zaś przybiera  charkter normatywny, abstrahujący od prawa naturalnego, a więc również nie uwzględniający ludzkiego sumienia. Sumienie, tak jak religia ma być zepchnięte w sferę życia prywatnego. Jest to zwykły chwyt totalitarny.

Postępowanie wobec prof. Chazana, zasłużonego lekarza i człowieka,  to forma wywierania nacisku i zastraszania środowiska medycznego. Prof. Chazan wykazał się w tej sprawie pryncypialnością. Okazał się niezłomnym człowiekiem wiary i zasad. To, że został odwołany, nie znaczy, że został złamany i to jest pocieszające. Dał dobry przykład. Chylę czoła.


Czy nie sądzi pani, że ci wszyscy, którzy tak zwalczają prof. Chazana i klauzulę sumienia, zdają sobie sprawę z tego, że zbliżają się swomi poglądami do nazistów?

Myślę, że nie wiedzą tego. Przykro stwierdzić, że mając nawet szeroką wiedzę, nie  do końca zdają sobie sprawę z tego, w czym uczestniczą i gdzie jest źrodło tego procesu, który właśnie obserwujemy. Tak było w każdych czasach, że ludzie, zwłaszcza wykształceni są oczarowywani „nowoczesnymi“ ideami, które z czasem – okazuje się – czynią wiele zła, ale „ładnie brzmią“. Nie rozumieją więc, że hitlerowcy – nie używajmy określenia „naziści“, bo jest anonimowe, anarodowe, a mówimy przecież o hitlerowskich Niemcach – mordowali właśnie w zgodzie z prawem normatywnym. W świetle obowiązującego wówczas prawa nie byli zbrodniarzami. Wykonywali rozkazy, zatem zgodnie z prawem normatywnym należałoby ich uniewinnić, a nie wieszać.


Nazistów przywołuję nieprzypadkowo. W lutym 1939 r. do Hitlera zwrócił się ojciec dziecka, które urodziło się mocno upośledzone. Kanclerz Niemiec nakazał zbadanie „przypadku” przez swojego lekarza i jeśli potwierdzi się stan opisany przez ojca, dziecko trzeba zabić. Zginęło od zastrzyku benzyny w serce. Wówczas nie było badań prenatalnych, ale gdyby były, to takie decyzje o zabiciu „bezwartościowego życia” podejmowanoby, gdy dziecko było na etapie płodu. 

Prawdopodobnie tak. Eugenikę rozwinięto przecież w Niemczech za czasów Hitlera. Można przypuszczać, że gdyby wtedy istniały badania prenatalne, dokonywaliby aborcji. Przecież nie cofali się przed żadnymi metodami, by zlikwidować niepełnosprawne dzieci  już po ich urodzeniu. Współczesna eugenika jest zapożyczona właśnie od nazistów – to bez dwóch zdań.


Jest jeszcze jedna sprawa. Dziecko, którego nie chciał „usunąć” prof. Chazan zostało sfotografowane i pokazane pewnemu dziennikarzowi z TVN24. Jak pani ocenia tego typu proceder?

Wszystkim, którzy mają przed oczami stan chorego, niepełnosprawnego dziecka warto przypomnieć na czym polega aborcja, zwłaszcza na tym etapie jego rozwoju, przypomnijmy 24 tydzień. To zwyczajne ćwiartowanie; kawałek po kawałku.  Widząc takie zdjęcia może wówczas zmieniliby zdanie? Eufemizmem jest nazywanie tego „zabiegu“ – aborcją. To jest zwyczajne okrutne morderstwo. 


A czy nie uważa pani, że poprzez demonstracje zdjęcia tego chorego dziecka zostało ono odarte z godności? Zostało zinstrumentalizowane w sprawie wymierzonej przeciwko niemu – ot jako „dowód”, że nie powinno żyć.

Godność człowieka, która w chrześcijańskiej cywilizacji wynika z faktu, że został on stworzony na obraz i podobieństwo Boga, w liberalnym świecie, który próbuje tę cywilizację zniszczyć, godność została przedefiniowana  i sprowadzona do prawa zaspakajania własnych zachcianek, żądz i wizji tego, jak powinien wyglądać świat i człowiek. W rezultacie stopniowo zatracamy wszelkie normy i to we wszystkich sferach życia. Następuje zapaść kulturowa. Ludzie nie potrafią odróżnić dobra od zła, estetyki od jej zaprzeczenia. Cywilizacji od barbarzyństwa. I coraz częściej sami padają tego ofiarą. 

ROZMAWIAŁ: Sławomir Sieradzki

[FOTO: fot. wPolityce.pl/tvp.info]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 5. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 6. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 7. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook