Jedynie prawda jest ciekawa


Stanisławczyk: "Prof. Chazan został odwołany, ale nie złamany"

09.07.2014

Prof. Bogdan Chazan nie będzie już dyrektorem szpitala św. Rodziny w Warszawie. Hanna Gronkiewicz-Waltz odwołała lekarza za to, że ten nie wskazał kobiecie medyka, który dokonałby aborcji. O sprawie prof. Chazana, która tak naprawdę kryje konflikt - jak nazwał go Jan Paweł II "cywilizacji śmierci" z "cywilizacją życia" rozmawiamy z Barbarą Stanisławczyk, dziennikarką, dokumentalistą i pisarką.

STEFCZYK.INFO: Profesor Chazan został odwołany.

Barbara Stanisławczyk: Bardzo źle się stało. Naruszona została klauzula sumienia. Mamy do czynienia z sytuacją, kiedy moralność zaczyna mieć sankcję karno-prawną. Prawo zaś przybiera  charkter normatywny, abstrahujący od prawa naturalnego, a więc również nie uwzględniający ludzkiego sumienia. Sumienie, tak jak religia ma być zepchnięte w sferę życia prywatnego. Jest to zwykły chwyt totalitarny.

Postępowanie wobec prof. Chazana, zasłużonego lekarza i człowieka,  to forma wywierania nacisku i zastraszania środowiska medycznego. Prof. Chazan wykazał się w tej sprawie pryncypialnością. Okazał się niezłomnym człowiekiem wiary i zasad. To, że został odwołany, nie znaczy, że został złamany i to jest pocieszające. Dał dobry przykład. Chylę czoła.


Czy nie sądzi pani, że ci wszyscy, którzy tak zwalczają prof. Chazana i klauzulę sumienia, zdają sobie sprawę z tego, że zbliżają się swomi poglądami do nazistów?

Myślę, że nie wiedzą tego. Przykro stwierdzić, że mając nawet szeroką wiedzę, nie  do końca zdają sobie sprawę z tego, w czym uczestniczą i gdzie jest źrodło tego procesu, który właśnie obserwujemy. Tak było w każdych czasach, że ludzie, zwłaszcza wykształceni są oczarowywani „nowoczesnymi“ ideami, które z czasem – okazuje się – czynią wiele zła, ale „ładnie brzmią“. Nie rozumieją więc, że hitlerowcy – nie używajmy określenia „naziści“, bo jest anonimowe, anarodowe, a mówimy przecież o hitlerowskich Niemcach – mordowali właśnie w zgodzie z prawem normatywnym. W świetle obowiązującego wówczas prawa nie byli zbrodniarzami. Wykonywali rozkazy, zatem zgodnie z prawem normatywnym należałoby ich uniewinnić, a nie wieszać.


Nazistów przywołuję nieprzypadkowo. W lutym 1939 r. do Hitlera zwrócił się ojciec dziecka, które urodziło się mocno upośledzone. Kanclerz Niemiec nakazał zbadanie „przypadku” przez swojego lekarza i jeśli potwierdzi się stan opisany przez ojca, dziecko trzeba zabić. Zginęło od zastrzyku benzyny w serce. Wówczas nie było badań prenatalnych, ale gdyby były, to takie decyzje o zabiciu „bezwartościowego życia” podejmowanoby, gdy dziecko było na etapie płodu. 

Prawdopodobnie tak. Eugenikę rozwinięto przecież w Niemczech za czasów Hitlera. Można przypuszczać, że gdyby wtedy istniały badania prenatalne, dokonywaliby aborcji. Przecież nie cofali się przed żadnymi metodami, by zlikwidować niepełnosprawne dzieci  już po ich urodzeniu. Współczesna eugenika jest zapożyczona właśnie od nazistów – to bez dwóch zdań.


Jest jeszcze jedna sprawa. Dziecko, którego nie chciał „usunąć” prof. Chazan zostało sfotografowane i pokazane pewnemu dziennikarzowi z TVN24. Jak pani ocenia tego typu proceder?

Wszystkim, którzy mają przed oczami stan chorego, niepełnosprawnego dziecka warto przypomnieć na czym polega aborcja, zwłaszcza na tym etapie jego rozwoju, przypomnijmy 24 tydzień. To zwyczajne ćwiartowanie; kawałek po kawałku.  Widząc takie zdjęcia może wówczas zmieniliby zdanie? Eufemizmem jest nazywanie tego „zabiegu“ – aborcją. To jest zwyczajne okrutne morderstwo. 


A czy nie uważa pani, że poprzez demonstracje zdjęcia tego chorego dziecka zostało ono odarte z godności? Zostało zinstrumentalizowane w sprawie wymierzonej przeciwko niemu – ot jako „dowód”, że nie powinno żyć.

Godność człowieka, która w chrześcijańskiej cywilizacji wynika z faktu, że został on stworzony na obraz i podobieństwo Boga, w liberalnym świecie, który próbuje tę cywilizację zniszczyć, godność została przedefiniowana  i sprowadzona do prawa zaspakajania własnych zachcianek, żądz i wizji tego, jak powinien wyglądać świat i człowiek. W rezultacie stopniowo zatracamy wszelkie normy i to we wszystkich sferach życia. Następuje zapaść kulturowa. Ludzie nie potrafią odróżnić dobra od zła, estetyki od jej zaprzeczenia. Cywilizacji od barbarzyństwa. I coraz częściej sami padają tego ofiarą. 

ROZMAWIAŁ: Sławomir Sieradzki

[FOTO: fot. wPolityce.pl/tvp.info]

Warto poczytać

 1. ludzie23032018 24.03.2018

  Dlaczego młodzi ludzie przyszli na "Czarny marsz" z małymi dziećmi?

  Byłem na „Czarnym marszu”. Wszedłem w ten tłum, choć z oczywistych powodów nie byłem jego częścią

 2. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 3. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 4. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 5. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 6. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 7. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 8. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook