Jedynie prawda jest ciekawa


Stanisławczyk: Należy promować polską kulturę

11.01.2016

Nowa prezes zarządu Polskiego Radia Barbara Stanisławczyk, która była gościem „Sygnałów dnia” (Program Pierwszy Polskiego Radia), podkreśliła, że media publiczne muszą mieć swoją misję - odgrywać pewną rolę wobec państwa i narodu.

Misja to spełnienie pewnej roli, jeśli chodzi o radio – roli kulturowej, to również misja społeczna, czyli służenie społeczeństwu, służenie państwu, służenie narodowi” - mówiła Stanisławczyk.

Zapytana o to, czy Polskie Radio pełniło swoją misję, odpowiedziała: „O przeszłości nie mówmy, chcę mówić o teraźniejszości, która jest związana ze mną. Dziennikarka wyjaśniła również, jak rozumie pojęcie medium narodowego”.

„To medium, które służy narodowi i społeczeństwu, które odzwierciedla rzeczywistość społeczną, które zapewnia sprawiedliwy udział w debacie publicznej, który kreuje pozytywne wzorce kulturowe, kreuje dobre, pozytywne snobizmy, czyli wszystko, co jest związane z kulturą Polski i życiem społecznym” - mówiła Barbara Stanisławczyk.

Szefowa Polskiego Radia zaznaczyła, że programy nie powinny być jednolite.

„Każdy z programów musi mieć swój charakter, żeby się nie powielać, ale misja powinna przyświecać każdemu z programów. Nad szczegółami będziemy pracować” - zapowiedziała dziennikarka.

„Reklamy nie powinny aż tak zakłócać programów, ale to za mocne słowo, żeby powiedzieć, iż przeszkadzają mi reklamy” - zastrzegła.

Stanisławczyk podkreśliła, że nawet w dobie internetu jest jeszcze miejsce na klasyczne radio.

„Pod warunkiem, że będzie to dobre radio trafiające w gusta i zapotrzebowanie odbiorców i będzie radiem ciekawym, więc myślę, że przyszłość radia jest nieustająco aktualna” - powiedziała pani prezes.

„Tak jak książka, która ma swoją specyfikę, tak jak radio. O radiowcach mówi się, że to rodzina radiowa, tak samo myśli się o słuchaczach. Są ludzie, którzy bez radia nie wyobrażają sobie bycia i życia. To duża grupa ludzi. Myślę, że tak pozostanie. Musimy sprawić wspólnie, aby ta rodzina się powiększała i żeby była zintegrowana” - dodała.

Barbara Stanisławczyk podkreśliła, że radio może mieć ofertę również dla ludzi młodych.

„Starsze pokolenie jest przyzwyczajone do radia, to pewne pozytywne uzależnienia. Jeśli chodzi o ludzi młodych, to są bardziej związani z internetem. Ale przecież w internecie też można słuchać radia. To nie jest konkurencja, której powinniśmy się bać” - wyjaśniła publicystka.

Prezes Polskiego Radia zaznaczyła, że urozmaicona działalność może stanowić o sile kierowanego przez nią medium.

„Różnorodność jest zasadą dziennikarstwa. Różnorodność jest podstawa tego, żeby medium nie zanudziło i przyciągało widzów. Nie można mówić, że tylko radio gadane albo śpiewane. Każdy program ma swoją specyfikę i niech tak pozostanie” - powiedziała Stanisławczyk.

Dziennikarka zwróciła również uwagę na narodowy charakter mediów.

„Medium publiczne, jakim jest radio czy telewizja, powinno promować kulturę polską. Oczywiście nie chodzi o eliminacje muzyki, ale powinniśmy zachować pewną równowagę. Robią to wszystkie media publiczne. (…) Nie możemy zapominać, że mamy świetnych twórców, wspaniała kulturę - nie wyrzekajmy się tego, pomóżmy naszej kulturze!” - przypomniała szefowa publicznego radia.

gah

[fot. YouTube]


Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook