Jedynie prawda jest ciekawa


Stanisławczyk: Człowieka nie można dowolnie kształtować!

26.12.2012

Podpisana przez Polskę Konwencja Rady Europy w sprawie zapobieganiu przemocy wobec kobiet ma w istocie wpisane założenia budowy nowego ładu społecznego, czegoś na kształt rewolucji społecznej. To jest groźne.

Mieliśmy już próbę budowania świata idealnego, opartego na pięknie przecież brzmiących hasłach „równości, wolności i braterstwa”. Dziś nazywamy go totalitaryzmem. W założeniach okazał się utopią, w realizacji koszmarem, który kosztował życie wielu milionów ludzi, dla innych cierpienia, poniżenie, cofnięcie w rozwoju cywilizacyjnym. System, który zakładał, że człowieka można wyrwać z rodziny, „zakodować” zgodnie z założeniami systemu. Totalitaryzm komunistyczny upadł nie tylko dlatego, że nierealne były jego założenia ekonomiczne, upadł ponieważ działał wbrew naturze człowieka. Zakładał, że człowieka i jego potrzeby można dowolnie kształtować. A tak nie jest, z czym zgodzili się nawet liberalni i lewicowi naukowcy, jeśli są tylko i aż naukowcami, a nie ideologami lewicy. Zgodzili się, że człowiek jest kształtowany kulturowo, ale że istnieje „stan pierwotny”, podstawowy i on jest niezmienny. To jest właśnie natura człowieka, która zawsze da o sobie znać.

Teraz, między innymi za pomocą Konwencji, mamy nową próbę totalnego zapanowania nad człowiekiem, przy założeniu, że może się to udać, jeśli „stworzy się” go na nowo. Wyrwie z cywilizacyjnych ram, które poza naturą, go ukształtowały, a najlepiej zniszczy te cywilizacyjne ramy, czyli zniszczy system wartości, moralność, religię, rodzinę, zatem wszystko to, co czyni człowieka silnym, co pozwala zbudować mu silną tożsamość. W zamian powie mu się, że może wszystko, nawet wybrać sobie płeć, że może zastąpić Pana Boga, bo przecież Boga w ideologii lewicowej nie ma, człowiek jest sam dla siebie Bogiem, że ma pełną wolność i jest najważniejszy, on sam, człowiek-indywiduum. Tyle tylko, że już siedemdziesiąt lat temu Erich From wykazał, że taka wolność jest w rezultacie ucieczką od wolności, prowadzi do poszukiwania autorytetów zewnętrznych, że ową teoretyczną wolność może zapewnić tylko silny system z udziałem środków karnych i że w rezultacie ów nadmiar źle pojętej wolności prowadzi do totalitaryzmów, między innymi doprowadził do faszyzmu.

Najlepszym i najskuteczniejszym strażnikiem człowieka jest jego moralność i sumienie; spójny system wartości. A te stworzyła, pielęgnuje i rozwija cywilizacja, w której żyjemy. Jednak żaden system, ani moralny ani administracyjno-policyjny, nie daje stuprocentowej gwarancji wyeliminowania zła, gdyż człowiek w swej istocie jest ułomny. Ma też naturalną tendencję do eksplorowania świata i próby zapanowania nad nim, co przynosi nie tylko dobre skutki, ale i złe. Ale to właśnie system moralny pozwala człowiekowi kierować się ku dobru, unikać pokus, a tym samym budować własną siłę psychiczną. Człowiek słaby, zalękniony wewnętrznie, pogubiony jest agresywny, o czym wiedzą psychologowie i psychiatrzy. A taki właśnie jest „człowiek ponowoczesny”, czyli wytwór myśli lewicowo-liberalnej. Rozpychanie granic swobód obyczajowych, taka wolna amerykanka w tej dziedzinie, oderwanie seksu od miłości, prowadzi do utraty godności człowieka, w tym kobiety, do zatarcia wzajemnego szacunku mężczyzny i kobiety. Człowiek, któremu wmówiono, że wszystko mu wolna, ”róbta co chceta”, a od którego potem oczekuje się odpowiedzialności, poczucia obowiązku i respektowania zasad, staje się zły i agresywny w stosunku do tego, kto mu te zasady próbuje narzucić. Większość zaś kobiet, zwłaszcza po urodzeniu dzieci, oczekuje i narzuca zasady i ograniczenia, a potem się dziwi. Jesteśmy szanowani na tyle, na ile sami się szanujemy.

Człowiek wychowany w rodzinie, niekoniecznie najlepszej, ale w rodzinie, mający silne wzorce społeczne, człowiek wiedzący co to dobro i co to zło,  jest silniejszy od tych, którzy tego odniesienia nie mają. Człowiek wiedzący kim i czym jest. Znający swoje ograniczenia. Ta wiedza, ta świadomość paradoksalnie daje siłę. Złudne poczucie wszechmocy prowadzi do zagubienia. O czym nawet pisze guru lewicy, Zygmunt Bauman. Opisywany świat ponowoczesnego człowieka, przeraża nawet samego autora, twórcę postmodernizmu. Najlepszym, najbezpieczniejszym dla siebie i innych jest człowiek pilnujący się sam, a więc człowiek moralny, wychowany do życia w rodzinie, we wspólnocie,  potrafiący kochać innych, nie tylko siebie i potrafiący, kiedy trzeba, dla innych się poświęcać. Nie egoista, który pragnie wszystkiego, a więc w rezultacie nie wie czego chce. Jeśli człowiek nie upilnuje się sam, nie powstrzyma swoich złych instynktów, złości, żaden system karny i żadna policja tego nie załatwi, może kogoś takiego ukarać, ale go nie powstrzyma przed złem. Skuteczny system prewencyjny oznaczałby system opresji, totalnej inwigilacji. Trzeba więc wzmacniać wartości, na których jest zbudowana nasza cywilizacja, wzmacniać samą cywilizację, a nie ją niszczyć. Bo w ten sposób nawet ideolodzy lewicy podcinają gałąź,  na której siedzą. Miękkie lądowanie w postaci zastępczych systemów ideologiczno-filozoficznych, realizowanych za pomocą politycznej poprawności jest tylko doraźną ułudą. Owieczka Dolly umarła za młodu, a nowej nie wyprodukowaliście.

 

Barbara Stanisławczyk, pisarka, reportażystka

[Fot. Sxc.hu]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook