Jedynie prawda jest ciekawa


Stanisław Kogut: kolej się zwija, zamiast rozwijać

17.05.2013

Mieszkańcy Śląska organizują się w proteście przeciwko likwidacji blisko 40 proc. lokalnych połączeń kolejowych i podwyżce cen biletów sięgającej nawet 20 proc. Pasażerowie zbierają podpisy pod petycją do marszałka woj. śląskiego wyrażającą oburzenie cięciami. O sprawie rozmawiamy z senatorem PiS Stanisławem Kogutem, działaczem „Solidarności” na kolei.

Stefczyk. Info: Niedawno, podczas debaty PiS o transporcie kolejowym, padło ostrzeżenie, że polskie koleje nie wytrzymają najbliższych dwóch lat. Czy sytuacja na Śląsku jest potwierdzeniem tej alarmistycznej diagnozy?

Stanisław Kogut: Niestety tak. Pod koniec ubiegłego roku dawano na siłę licencje Kolejom Śląskim. Niektórzy nawet  mówili, że dopycha się te licencje butami.  Teraz Urząd Transportu Kolejowego cofnął je i pozostawił jedynie warunkowo. Nie jestem tym zaskoczony, bo połączenia kolejowe zrywane są w całym kraju. Na węzłach nie ma komunikacji pomiędzy ofertą poszczególnych spółek. To początek likwidacji kolei regionalnych.

Z czego wynika, że kolej – pomimo przeznaczanych na nią funduszy unijnych – zwija się, zamiast się rozwijać?

Brakuje polityki transportowej państwa. Do kierowania koleją  trafiają nie znający się na rzeczy menedżerowie z banków, których kolejarze nazywają „bankomatami”. Tym ludziom zależy jedynie na tworzeniu spółek, gdzie na pensje w zarządach i radach nadzorczych idzie rocznie 100 mln zł. Większość członków tych „ciał statutowych” ma jedynie wizję likwidacji, a nie rozwoju kolei.

Czy to jest ta „dyrektoryzacja” zamiast restrukturyzacji, o której mówił pan podczas debaty o stanie kolei?

Policzyłem, że spółkach kolejowych powstało sto nowych stanowisk dyrektorskich. Każdy z tych dyrektorów zarabia ok. 21 tys. zł. Prezes kolei ma 59 tys. zł, a z premią – nawet 100 tys. zł miesięcznie. Do tego dochodzą dwaj członkowie zarządu – każdy z pensją po 60 tys. zł. A jakby tego było mało – zleca się ekspertyzy kosztujące po 8 mln zł lub więcej, by dowiedzieć się, że czterdziestoletnie wagony mają brudne toalety, o czym każdy wie.  

Na Śląsku zrodził się społeczny protest przeciwko likwidacji połączeń i podwyżkom cen biletów. Pasażerowie zaczęli się organizować. Czy takie działanie może przynieść skutek?

Tej inicjatywie należy przyklasnąć. Tak powinni postępować obywatele, którym zależy na połączeniach kolejowych. Nie wyobrażam sobie, by marszałek Mirosław Sekuła, nie wziął pod uwagę ich oburzenia.

JKUB

[fot. PAP/Grzegorz Jakubowski]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook