Jedynie prawda jest ciekawa


Staniłko: Polska potrzebuje elit

27.04.2013

"Nasz Dziennik" publikuje ciekawą rozmowę z Janem Filipem Staniłką z Instytutu Sobieskiego, ekspertem w obszarze ekonomii politycznej i współorganizatorem trwającego właśnie Kongresu "Polska Wielki Projekt". Jego zdaniem, pilnym zadaniem dla polskich elit jest stworzenie projektów modernizacji kraju, której muszą dokonać rządzący, ale nie ci, którzy obecnie są u władzy.

– Uważam, że ta przebudowa jest potrzebna. To się da zrobić, choć jest trudne, bo od 20 lat bierzemy ten ciężar na swoje barki w sposób mało systematyczny i samodzielny. Przyjmowaliśmy bardzo ochoczo scenariusze pisane poza Polską - mówi Staniłko i  dodaje, że w związku z tym musimy odpowiedzieć sobie na pytania: "kim jesteśmy, dokąd zmierzamy, dokąd zmierzać powinniśmy i jakimi sposobami powinniśmy to osiągnąć?".

Jak przypomina, prezydent Kaczyński miał taką strategię, ale w związku z trudną sytuacją, w jakiej przyszło mu ją realizować okazało się to trudne. - On do przeprowadzenia projektu modernizacyjnego chciał jako partnera mieć zwykłych ludzi, obywateli. To jest zadanie niebywale trudne i karkołomne. Naszym zadaniem jest budowanie elit, ale i coraz lepsze komunikowanie z tymi, które są tu i teraz. Nie jest przecież tak, że w Polsce nie ma elit, one są ze sobą źle skomunikowane, a PiS, jako główna siła opozycyjna, ma w nich słabe rozeznanie lub nieadekwatne oczekiwania.

Staniłko tłumaczy, że w przeciwieństwie do 2005 r., kiedy zwycięstwo PiS "przyszło z zaskoczenia", tym razem musimy być do niego przygotowani, "a projektów ustaw nie będziemy pisali na kolanie".

Ekspert Instytutu Sobieskiego przyznaje, że liberalna wizja gospodarki, forsowana w Polsce po 1989 r. rozpadła się wraz z kryzysem 2008 roku i obecnie żyjemy w okresie przejściowym, w którym "mamy dużo chaotycznych przewartościowań, które w Europie nakładają się na kryzys strefy euro". Jednak te lata nie były stracone.

- Polska miała w związku z nim tyle sukcesów, co porażek. Dzięki niemu zbudowaliśmy np. silną złotówkę, bardzo solidny i zdrowy pieniądz, z którego jesteśmy zadowoleni. Są jednak również inne cele polityki gospodarczej. Mamy np. wydajność pracy, która rośnie niezadowalająco.

Z drugiej strony "państwo jest też niesprawne. Niesprawiedliwie i mało wydajnie redystrybuuje dochody. Im silniejszy ma być rynek, im dynamiczniejsza gospodarka, tym silniejsze musi być państwo. To jest lekcja z czasów po kryzysie" - podkreśla Staniłko.

Z dystansem jednak podchodzi do projektu tworzenia "narodowej republiki", która miałaby powstać wraz z upadkiem systemu zbudowanego wokół Tuska. Jego zdaniem, taki pomysł zwłaszcza z dramatyczną sytuacją demograficzną w Polsce i masową emigracją Polaków staje pod znakiem zapytania.

- Musimy zadać sobie też pytanie: kto ma być polskim obywatelem? Jak się okazuje, świetnymi specjalistami od IT są ludzie, którzy kształcą się na Ukrainie i w Rosji. Tych ludzi należy być może zagospodarować w Polsce. Chcemy, by mieli oni tutaj swoje biznesy i by wiązali się z Polską, tak jak robili to ludzie w XVI-XIX wieku. (...) Potrzebujemy więc przemyślanej polityki migracyjnej i imigracyjnej. Ci, którzy emigrują, muszą mieć istotny kontakt z Polską. Jeśli zostanie zerwany, nigdy do Polski nie wrócą. Emigracja jest również diagnozą stanu rzeczy w Polsce. Ludzie głosują nogami, ale długofalowo emigracja doprowadzi do zaniku jakiejkolwiek dynamiki życia - przestrzega ekonomista.

Staniłko wierzy jednak, że jesteśmy w stanie odwrócić te fatalne procesy. - Im bardziej wierzymy w pozytywną treść stereotypu polskości, tym bardziej sobie ufamy, tym bardziej jesteśmy z naszym państwem związani, tym bardziej się Polską interesujemy i ponosimy mniejsze koszty. Jest źle, ponieważ Polską niewielu ludzi się po prostu interesuje - konkluduje współorganizator Kongresu "Polska Wielki Projekt".


Greg/"Nasz Dziennik"
[fot. www.polskawielkiprojekt]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook