Jedynie prawda jest ciekawa


Staniłko: Polska potrzebuje elit

27.04.2013

"Nasz Dziennik" publikuje ciekawą rozmowę z Janem Filipem Staniłką z Instytutu Sobieskiego, ekspertem w obszarze ekonomii politycznej i współorganizatorem trwającego właśnie Kongresu "Polska Wielki Projekt". Jego zdaniem, pilnym zadaniem dla polskich elit jest stworzenie projektów modernizacji kraju, której muszą dokonać rządzący, ale nie ci, którzy obecnie są u władzy.

– Uważam, że ta przebudowa jest potrzebna. To się da zrobić, choć jest trudne, bo od 20 lat bierzemy ten ciężar na swoje barki w sposób mało systematyczny i samodzielny. Przyjmowaliśmy bardzo ochoczo scenariusze pisane poza Polską - mówi Staniłko i  dodaje, że w związku z tym musimy odpowiedzieć sobie na pytania: "kim jesteśmy, dokąd zmierzamy, dokąd zmierzać powinniśmy i jakimi sposobami powinniśmy to osiągnąć?".

Jak przypomina, prezydent Kaczyński miał taką strategię, ale w związku z trudną sytuacją, w jakiej przyszło mu ją realizować okazało się to trudne. - On do przeprowadzenia projektu modernizacyjnego chciał jako partnera mieć zwykłych ludzi, obywateli. To jest zadanie niebywale trudne i karkołomne. Naszym zadaniem jest budowanie elit, ale i coraz lepsze komunikowanie z tymi, które są tu i teraz. Nie jest przecież tak, że w Polsce nie ma elit, one są ze sobą źle skomunikowane, a PiS, jako główna siła opozycyjna, ma w nich słabe rozeznanie lub nieadekwatne oczekiwania.

Staniłko tłumaczy, że w przeciwieństwie do 2005 r., kiedy zwycięstwo PiS "przyszło z zaskoczenia", tym razem musimy być do niego przygotowani, "a projektów ustaw nie będziemy pisali na kolanie".

Ekspert Instytutu Sobieskiego przyznaje, że liberalna wizja gospodarki, forsowana w Polsce po 1989 r. rozpadła się wraz z kryzysem 2008 roku i obecnie żyjemy w okresie przejściowym, w którym "mamy dużo chaotycznych przewartościowań, które w Europie nakładają się na kryzys strefy euro". Jednak te lata nie były stracone.

- Polska miała w związku z nim tyle sukcesów, co porażek. Dzięki niemu zbudowaliśmy np. silną złotówkę, bardzo solidny i zdrowy pieniądz, z którego jesteśmy zadowoleni. Są jednak również inne cele polityki gospodarczej. Mamy np. wydajność pracy, która rośnie niezadowalająco.

Z drugiej strony "państwo jest też niesprawne. Niesprawiedliwie i mało wydajnie redystrybuuje dochody. Im silniejszy ma być rynek, im dynamiczniejsza gospodarka, tym silniejsze musi być państwo. To jest lekcja z czasów po kryzysie" - podkreśla Staniłko.

Z dystansem jednak podchodzi do projektu tworzenia "narodowej republiki", która miałaby powstać wraz z upadkiem systemu zbudowanego wokół Tuska. Jego zdaniem, taki pomysł zwłaszcza z dramatyczną sytuacją demograficzną w Polsce i masową emigracją Polaków staje pod znakiem zapytania.

- Musimy zadać sobie też pytanie: kto ma być polskim obywatelem? Jak się okazuje, świetnymi specjalistami od IT są ludzie, którzy kształcą się na Ukrainie i w Rosji. Tych ludzi należy być może zagospodarować w Polsce. Chcemy, by mieli oni tutaj swoje biznesy i by wiązali się z Polską, tak jak robili to ludzie w XVI-XIX wieku. (...) Potrzebujemy więc przemyślanej polityki migracyjnej i imigracyjnej. Ci, którzy emigrują, muszą mieć istotny kontakt z Polską. Jeśli zostanie zerwany, nigdy do Polski nie wrócą. Emigracja jest również diagnozą stanu rzeczy w Polsce. Ludzie głosują nogami, ale długofalowo emigracja doprowadzi do zaniku jakiejkolwiek dynamiki życia - przestrzega ekonomista.

Staniłko wierzy jednak, że jesteśmy w stanie odwrócić te fatalne procesy. - Im bardziej wierzymy w pozytywną treść stereotypu polskości, tym bardziej sobie ufamy, tym bardziej jesteśmy z naszym państwem związani, tym bardziej się Polską interesujemy i ponosimy mniejsze koszty. Jest źle, ponieważ Polską niewielu ludzi się po prostu interesuje - konkluduje współorganizator Kongresu "Polska Wielki Projekt".


Greg/"Nasz Dziennik"
[fot. www.polskawielkiprojekt]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook