Jedynie prawda jest ciekawa


Staniłko: Platformie będzie dalej spadać

17.05.2013

Jak wynika z najnowszego, majowego sondażu CBOS, Prawo i Sprawiedliwość po raz pierwszy od 6 lat wyprzedziło Platformę Obywatelską - w stosunku 26 do 23 procent. To też najgorszy wynik PO aż od 8 lat. O komentarz do tego badania poprosiliśmy dr. Jan Filipa Staniłkę z Instytutu Sobieskiego i współtwórcę Projektu "Polska Wielki Projekt".

Stefczyk.info: - Jak Pan ocenia te wyniki - czy to jest już stały, nieodwracalny trend?

dr Jan Filip Staniłko: - To trzeba skorelować z takim np. wskaźnikiem jak wzrost PKB. Do tej pory rząd mimo wielu pomyłek, nieudolnych i bardzo szkodliwych działań potrafił utrzymywać wysokie poparcie, głównie dlatego, że w portfelach Polaków do tej pory nie brakowało pieniędzy, albo ubywało ich tak powolutku, że jeszcze się tego nie dostrzegało.

Słynny fenomen "zielonej wyspy" jest fenomenem tyleż politycznym, co i gospodarczym, gdyż rząd utrzymywał poparcie w kryzysie dopompowując do gospodarki jakieś 100 miliardów złotych. Dzisiaj kiedy już drugi raz dopompować się nie da, bo wszystkie możliwe wskaźniki ostrożnościowe są na granicy przekroczenia a wszystkie bufory - czyli takie duże pule pieniędzy jak fundusze drogowe itd., gdzie inwestycje można by jakoś lewarować - zostały już wykorzystane, to nie ma już czego pompować do gospodarki.

Polacy są przede wszystkim bardzo czuli na punkcie swoich własnych portfeli i to jest kluczowy czynnik, jaki decyduje o ich wyborach. Dlatego kolejne sondaże pokazują już ten wyraźny trend. I jeżeli wzrost gospodarczy się nie podniesie to Platformie będzie dalej spadać. A zanosi się na to, że nie podniesie się, bo jak spojrzymy na mapę Europy, to właściwie z rozwiniętych krajów wzrost gospodarczy jest tylko w Szwecji, a wszędzie indziej jest spadek.

Stefczyk.info: - Co to oznacza. Co w tej sytuacji może zrobić Tusk i Platforma. Czy zdobędą się na zmianę lidera i premiera - jak kiedyś Thatcher zamieniła się z Majorem - czy też będą dążyć do przedterminowych wyborów, kiedy jeszcze Platforma cieszy się dużym poparciem?

dr Jan Filip Staniłko: - Myślę, że tu są dwa wymiary problemu. Po pierwsze premier Tusk sprawia od pewnego czasu wrażenie jakby nie miał już najmniejszej ochoty dalej rządzić - nie podejmuje, czeka, ucieka gdzieś, chowa, biega w jakichś biegach trzeciomajowych i nie wypełnia właściwie już roli premiera.

Pilnuje natomiast jednego, podstawowego frontu, to jest frontu smoleńskiego i tutaj musi się pilnować. I wygląda, że premier nie chciałby już być premierem, ale nie może przestać być, bo jak przestanie być, to do władzy dojdzie siła, która będzie chciała go rozliczyć, a tego chce uniknąć za wszelką cenę.

Dlatego raczej przewiduję takie gnuśnienie Platformy a la Leszek Miller, takie osiadanie w sondażach, bo Platforma jest całkowicie wyzuta z energii i zepsuta dużą ilością władzy i środków, które ta władza w Polsce daje - np. unijnych itd. - i jest wyzuta też z liderów.

Dlatego, jeżeli miałoby to być przejście po angielsku, to raczej w stylu Tony Blair - Gordon Brown, czyli w dół.

Jedynym politykiem, który w Platformie chciałby się zabrać za rządzenie jest Schetyna, ale to jest polityk zupełnie pozbawiony charyzmy, więc w obliczu upadku gospodarczego i braku charyzmy to będzie dosyć spektakularnie czezł.

A to oznacza, że Platforma będzie się teraz coraz bardziej "ciskać" na prawo i lewo, gdzieś tam w swoich dołach, bo to one tracą najwięcej, a góra będzie się chciała gdzieś ewakuować, ale tu znowu jest problem, bo europejskie powodzenie premiera jest ściśle uzależnione od powodzenia Angeli Merkel, a jak widzimy w tym roku już te dwie biografie jej poświęcone - kulisy jej życiorysu - które wyszły w Niemczech nie sprzyjają temu powodzeniu tak, jak i wzrost gospodarczy w Niemczech.

Nie jest więc wykluczone, że CDU nie będzie w stanie rządzić po wyborach w Niemczech.

Stefczyk.info: - A czy stratedzy Platformy ponownie nie wymyślą czegoś, co sprowokuje PiS i odwróci ten trend, jak już parę razy to się zdarzało?

dr Jan Filip Staniłko: - To nie jest kwestia wyłącznie Platformy. Najczęściej i we wszystkich przypadkach była to też kwestia zachowań Prawa i Sprawiedliwości...

Stefczyk.info: - O to mi właśnie chodzi. Czy coś takiego znów może się zdarzyć?

dr Jan Filip Staniłko: - Mam takie przekonanie, że Platforma może tutaj działać medialnie, tylko wtedy, jak ma za sobą poparcie mediów. Żaden strateg nie wymyśli niczego, mocno uderzającego w opozycję, bez silnego wsparcia mediów, a media nie chcą długofalowo zachowywać się wbrew trendom społecznym. Dzisiaj oferta medialna jest bardzo szeroka, rynek medialny jest bardzo pokawałkowany, nie ma żadnych dominujących graczy - ci, którzy byli dominujący mają dziś trudną sytuację finansową - to dotyczy zarówno Agory jak i TVN. W związku z tym każda stacja poszukuje zysku i rząd oczywiście może kupować poparcie zyskiem, za pomocą reklam spółek Skarbu Państwa, ale długofalowo to nie jest stabilna strategia, bo jak opozycja przyjdzie do władzy, to jeszcze bardziej pognębi te media, które z takiego wsparcia korzystały.

Dlatego myślę, że media będą się tak zachowywały, jak się zachowywały w okolicach 2003-4 roku, gdzie dobrze wiedząc, jaka jest rzeczywistość, po 12 latach zaczęły się nieco oburzać i pewnie tak samo będzie teraz.

Nie sądzę, żeby Platforma zbudowała jakąś wielką koalicję medialną, natomiast znamy PiS z talentu do budowania koalicji przeciwko sobie i PiS zawsze może sam taką koalicję zbudować. I o taki scenariusz nie byłbym spokojny. Martwiłbym się bowiem, czy opozycja wie, w jaki sposób chce dojść do władzy - nie tylko na zasadzie biernego czekania, ale może jednak na zasadzie przedstawienia pewnej oferty i w to taki sposób, że jeżeli ona ją zgłasza, to ona naprawdę chce ją realizować.


rozmawiał zrk
[fot. autobustuska.pl]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook