Jedynie prawda jest ciekawa


Staliśmy na przepaścią ale Tusk, chce uczynić krok naprzód

14.10.2012

Po piątkowym expose premiera Tuska i sobotnich trwających ponad 2 godziny wyjaśnieniach ministrów finansów i skarbu Rostowskiego i Budzanowskiego jest już jasne, że nasz kraj będzie pożyczał na jeszcze większą skalę niż do tej pory, tyle tylko że to pożyczanie wyprowadzimy poza sektor finansów publicznych.

W ciągu najbliższych 10 lat mamy wydać 700-800 mld zł (prawda jaka precyzja) i tylko niewiele ponad 1/3 tej sumy będzie pochodziło z budżetu Unii Europejskiej, resztę mają stanowić pieniądze budżetowe i środki pożyczone tyle tylko, że pożyczkobiorcą będzie Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK), państwowa spółka „Inwestycje Polskie”, a także inne spółki skarbu państwa w których ma on pakiety kontrolne.

W ten sposób państwo wyprowadza pożyczanie poza sektor finansów publicznych, bo w ramach tego sektora pożyczać już nie jest w stanie. Dług publiczny przekroczył w połowie roku 2012 już 900 mld zł i jest wprawdzie ciągle niższy niż konstytucyjny próg 60% PKB ale tylko dlatego, że dodatkowa kwota 60 mld zł długu jest schowana pod dywanem dzięki kreatywnej księgowości ministra Rostowskiego.

Unijne źródło finansowania inwestycji, które wskazał premier Tusk, to środki europejskie perspektywy finansowej na lata 2014-2020. Tyle tylko, że z osławionych 300 mld zł dla Polski (z reklamy wyborczej Platformy z 2011 roku), raczej nici.

Wprawdzie wczoraj minister Rostowski na pytanie czy jest jakiś plan B w sytuacji kiedy tych 300 mld zł z UE nie będzie, znowu odpowiedział, że wszystko jest pod kontrolą ale w tej sprawie, rzeczywistość skrzeczy jak nigdy dotąd.

Nie tylko bowiem nie uda się przeforsować dużego budżetu UE wynoszącego około 1033 mld euro na 7 lat, będzie on bowiem jak chcą Niemcy i Francja o przynajmniej 100 mld euro mniejszy ale pojawiła się jeszcze groźba wydzielenia z niego tzw. II budżetu tylko dla krajów strefy euro, w wysokości przynajmniej 20 mld euro rocznie, a więc w całej perspektywie finansowej, wynoszącego przynajmniej 140 mld euro.

Sumaryczne środki dla Polski z budżetu UE na lata 2014-2020, nie tylko więc będą znacznie mniejsze od tych obiecywanych ale także utworzenie II budżetu dla państw strefy euro, będzie podstawą do wprowadzenia nowego instrumentu pożyczania przez te kraje tj. euroobligacji.

Wszystko wskazuje więc na to, że pieniędzy europejskich będzie jednak niestety znacznie mniej niż przyjął rząd ustalając je jako źródło finansowania wielkich inwestycji.

BGK ma dostać w ciągu najbliższych 3 lat 10 mld zł pochodzących ze sprzedaży aktywów spółek skarbu państwa, w których jego udziały są wyższe niż pakiety kontrolne tyle tylko, że ma się to odbywać dodatkowo oprócz corocznej wyprzedaży majątku skarbu państwa nazywanej na użytek opinii publicznej prywatyzacją.

Ten kapitał ma być podstawą do pożyczenia przez BGK głównie w międzynarodowych instytucjach finansowych, przynajmniej 30 mld zł i te środki mają być podstawą udzielania poręczeń i gwarancji a także kredytów dla potrzebujących takiego wsparcia podmiotów gospodarczych.

Tyle tylko, że już teraz w BGK są przecież fundusze poręczeniowe i gwarancyjne dla prywatnego biznesu ale nie cieszą specjalnym zainteresowaniem bo są drogie a ponadto, żeby je pozyskać trzeba uczestniczyć w długotrwałej biurokratycznej procedurze.

Z kolei spółka „Inwestycje Polskie” ma być także wyposażone w kapitał pochodzący ze sprzedaży aktywów spółek skarbu państwa w oparciu o który ma pożyczać środki finansowe na rynku i wspomagać, a nawet uczestniczyć finansowo w ważnych inwestycjach infrastrukturalnych w tym także tych realizowanych przez samorządy. I tu także na zasadzie dźwigni kapitał w wysokości paru miliardów złotych ma pozwolić pożyczyć przynajmniej 4-5 razy więcej.

Jak z tego wszystkiego wynika Tusk i jego ministrowie zaproponowali znowu jedno wielkie pożyczanie tym razem jednak już poza sektorem finansów publicznych (podobnie działa krajowy Fundusz Drogowy tyle tylko, że UE zaliczyła nam go do sektora finansów publicznych i dalsze pożyczanie poprzez ten fundusz nie ma już sensu).

Będzie pożyczał państwowy bank, państwowa spółka „Inwestycje Polskie” mają pożyczać także spółki energetyczne, spółki sektora naftowego, gazowego i chemicznego i inwestować.

Kto to wszystko za jakiś czas będzie spłacał? Ci co zostaną w kraju i tutaj będą pracowali, płacąc podatki.

Po tym expose premiera Tuska można powiedzieć tak „staliśmy na skraju przepaści ale po wydaniu takich ogromnych pieniędzy, uczynimy znaczący krok naprzód”.

I Państwo macie jeszcze wątpliwości, że ekipę Tuska, trzeba jak najszybciej odsunąć od władzy?

Zbigniew Kuźmiuk
[fot. PAP]

Warto poczytać

 1. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 2. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 3. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 4. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 5. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 6. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 7. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 8. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook