Jedynie prawda jest ciekawa


Srokowski o filmie dot. „Wołynia”: To będzie wstrząs

12.03.2015

„To przeorze świadomość europejską. Ten obraz poruszy umysł i serca”.

Stanisław Srokowski, pisarz opisujący m.in. historię zbrodni wołyńskiej i walczący o prawdę o tym ludobójstwie, czeka na film Wojciecha Smarzowskiego „Wołyń”. W jego ocenie to będzie ważny obraz. „To ma być obraz o wielkim przesłaniu duchowym, nie tylko o zbrodni i ludobójstwie. Film ukazujący rozpad świata, w wyniku którego nie tylko ginie polska kultura i historia, ale zgładzie ulega cała cywilizacja łacińska” tłumaczy Srokowski.

Scenariusz do filmu powstał na podstawie opowiadań „Nienawiść” autorstwa właśnie Srokowskiego. Pisarz podkreśla, że od dawna marzył, aby powstał film o Kresach, choć nie ma wątpliwości, że powinien on powstać znacznie wcześniej. „Mamy po prostu katastrofalną politykę, katastrofalne rządy, pomylonych ideologów, spaprane państwo” - ocenia ostro Srokowski.

Film jeszcze nie powstał, ale już wywołuje ogromne emocje. Pisarz nie ma wątpliwości, że reżyser się nie ugnie naciskom i presji. „Pan Wojciech wyraźnie mi oznajmił, że nie ulegnie żadnym naciskom, choć jak Pan wie, już teraz – na długo przed premierą – uwidacznia się ogromna agresja ze strony zarówno ukraińskich, jak i polskich pomyleńców. Swoją drogą uważam, że prawdziwa kampania nienawiści, dopiero się zacznie” - zaznacza Srokowski.

Pisarz zaznacza, że film ten ma ukazywać nie tylko ogrom ludobójstwa, ale przede wszystkim rozpad całej cywilizacji łacińskiej. „Przedstawienie tego jest o wiele ważniejsze niż samo obraz rzezi, choć sceny ukraińskiego okrucieństwa też zostaną pokazane. Film zobrazuje chylący się ku upadkowi świat, w którym nastąpiła śmierć Boga. Ludzkie bestialstwo jest, rzecz jasna, głównym narzędziem unicestwienia Sacrum” - wyjaśnia.

Pisarz ma nadzieje, że „Wołyń” Smarzowskiego wpłynie na świadomość historyczną nie tylko Polaków, ale też całej Europy. „Gdy się ukażę i będzie taki, jak go sobie wymarzyłem, to przeorze świadomość europejską. Nie tylko polską – ale europejską. Powinien on przejść przez kontynent i przebudować ten wyniszczający się i upadający świat. To będzie wielki wstrząs, który poruszy umysł i serca. Nie mam co do tego wątpliwości. Odkłamie też historię, bo historia Kresów, nie tylko w Polsce, jest całkowicie zakłamana – albo nieznana” - zaznacza.

TK
[Fot. YouTube/tvbialystok]

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook