Jedynie prawda jest ciekawa

Srokowski: Bestialstwo przekraczało wszelkie granice

16.04.2015

„Mordy ukraińskie zaczęły się w 1939, od wkroczenia Sowietów do Polski”.

Stanisław Srokowski, pisarz zajmujący się historią zbrodnia wołyńskiej, przypominał o tragicznych losach Polaków mieszkających na Kresach.

W Radiu Wnet pisarz zaznaczył, że mordy na Wołyniu zaczęły się znacznie wcześniej niż się obecnie mówi. „My tak mówimy i pamiętamy o Wołyniu, ale mordy ukraińskie już zaczęły się w 1939, od wkroczenia Sowietów do Polski. Bestialstwo, które temu towarzyszyło, przekraczało wszelkie granice. Mordowano nas za pomocą noży, wideł, gwoździ, wydłubywano oczy, kobietom obcinano piersi. W woj. tarnopolskim skąd jestem, już we wrześniu 1939 wymordowano i wypalono kilkanaście polskich miejscowości” – powiedział Srokowski.

Pisarz opowiadał także o swojej najnowszej powieści pt. „Spisek Barbarzyńców”. „Nawiązuje ona do kluczowego zagadnienia odnośnie tożsamości naszego narodu – kim jesteśmy i co się z nami dzieje? My nie bardzo wiemy kim dzisiaj jesteśmy. Nasza tożsamość i świadomość narodowa została silnie okaleczona. A niestety żyjemy w czasach ciekawych – wstrząsających i bulwersujących zarazem” – tłumaczył gość Radia Wnet.

Komentował również ustawę gloryfikującą OUN i UPA, którą ostatnio przyjął ukraiński parlament. „To jest policzek dla nas. Ci ludzie jak Bandera czy Szuchewicz odpowiedzialni są za bestialstwo ukraińskich nacjonalistów” - przypomniał.

ez,RadioWnet.pl
[Fot. Youtube.pl]

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook