Jedynie prawda jest ciekawa


Spychają nas do podziemia

03.12.2012

Przed promocją książki "Lawa. Rozmowy o Polsce" rozmawiamy ze współautorem publikacji Grzegorzem Kutermankiewiczem.

Stefczyk.info: Promocja książki „Lawa. Rozmowy o Polsce” przeniosła się z „Hybryd” do Domu Pielgrzyma „Amicus”. Dlaczego?

Grzegorz Kutermankiewicz, współautor książki „Lawa. Rozmowy o Polsce”: Widziałem sms-a, którego wysłał dysponent lokalu. Brzmiał on mniej więcej tak: „w związku z zaistniałą sytuacją nie możemy dłużej wynajmować państwu tego lokalu”. Chodzi oczywiście o Klub Ronina.

To z powodu wystąpienia reżysera Grzegorza Brauna?

Chodzi o sytuację, że właśnie przesłuchuje się osoby, będące świadkami wypowiedzi Grzegorza Brauna. Wypowiedź miała miejsce dwa miesiące temu. Nagle ją wygrzebano. I teraz, jak rozumiem, toczy się prokuratorskie postępowanie w tej sprawie. Z mojej wiedzy wynika, że pan Józef Orzeł miał na dziś (poniedziałek - przyp. red.) wezwanie w tej sprawie.

Przejdźmy może do "Lawy..." Jaki obraz Polski wyłania się z państwa rozmów?

Z naszymi rozmówcami dyskutowaliśmy o sytuacji posmoleńskiej czyli o takiej, w której mamy dwie grupy społeczne, w zasadzie nie mające ze sobą styczności. Jedna grupa obraża drugą. Ta grupa, powiedzmy o niej "prawomyślna", stowarzyszona z władzą, która trzyma w ręku większość mediów, odmawia tej drugiej grupie, w sposób poniżający, prawa do prezentowania poglądów. Ta sytuacja się zaostrza. I my jako niezależni dziennikarze portalu "Solidarni 2010" przeprowadziliśmy rozmowy z różnymi wybitnymi osobami życia publicznego. Na profesorze Andrzeju Nowaku zaczynając, a na ekonomiście, zwolenniku wolnego rynku, Robercie Gwiazdowskim kończąc. Naszą ideą była nie tylko diagnoza rzeczywistości, ale także odpowiedź na pytanie: "co robić?" Co robić z tym letargiem społecznym i jak wyjść z tego marazmu?

A jak wyjść? Jakie recepty znajdziemy w książce?

Każdy z rozmówców daje inną receptę. Np. recepta profesora Andrzeja Nowaka to: odzyskać państwo. Trzeba państwo umacniać, trzeba wychodzić poza nasz ścisły krąg, musimy trafiać do współobywateli z opinią o szeroko pojętej racji stanu. Trzeba też sięgać głęboko do historii. Przypomnijmy, że profesor Nowak wspierał walkę z ograniczeniem nauki historii w szkołach. To jest kluczowa sprawa, bo gdy pozbawiają nas tożsamości, stajemy się narzędziem w rękach władzy. Czyli pierwsza i najważniejsza rzecz, to budować państwo świadomych swej historii i swych korzeni obywateli. Inną receptę ma doktor Fedyszak-Radziejowska. Ona brzmi: odnajdźmy się jako wspólnota, przestańmy się obrażać. Rozmawiajmy ze sobą. To są te drogi do budowy społeczeństwa w pełni świadomego, opartego na ideałach republikańskich. Jeśli chodzi o kolejne, to zapraszam czytelników do lektury książki "Lawa. Rozmowy o Polsce". Zapraszam też do nowego miejsca promocji. Przypominam, że 4 grudnia widzimy się nie w Hybrydach, a o godz. 18.00 spotykamy się w DOMU PIELGRZYMA „AMICUS”. To ważne, żeby przyjść zwłaszcza w takim kontekście, że z powodów politycznych doprowadza się do upadku tygodnik, zwalnia dziennikarzy, gdy nasz krąg ma coraz mniejsze możliwości rozmowy z resztą społeczeństwa.

 

Rozmawiała DLOS

[Fot. Facebook]

 

Warto poczytać

 1. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 2. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 3. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 4. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 5. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 6. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 7. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 8. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook