Jedynie prawda jest ciekawa


Sprawiedliwość dosięgnie Arabskiego

01.02.2012

- Jestem przekonany, że Arabski wykonywał polecenia premiera, choć powinien ponieść odpowiedzialność – komentuje dla Stefczyk.info doniesienia „Rzeczpospolitej” o ustaleniach NIK prawnik były minister w kancelarii Lecha Kaczyńskiego Andrzej Duda.

Jak napisała „Rzeczpospolita”, Najwyższa Izba Kontroli uznała, że szef kancelarii premiera Tomasz Arabski bezpodstawnie odmówił prezydentowi samolotu przed brukselskim szczytem w 2008 roku. Ówczesna decyzja szefa KPRM była – zdaniem kontrolerów potwierdzeniem, że właśnie Arabski był koordynatorem lotów VIP, m.in. do Smoleńska.

- Nie zaskakuje mnie ta informacja. Już od pewnego czasu pojawiały się informacje, że doszło do pewnego sporu między NIK a Tomaszem Arabskim. Kontrolerzy zarzucali szefowi kancelarii premiera, że utrudnia im czynności, a de facto próbuje uniemożliwić przeprowadzenie kontroli, a nawet dostęp do dokumentów – mówi w rozmowie z nami Andrzej Duda. Były prawnik Lecha Kaczyńskiego przypomina też o dowodach na to, że to właśnie Tomasz Arabski był koordynatorem lotów do Smoleńska:

- Przecież instrukcja HEAD, a przede wszystkim umowa zawarta pomiędzy najważniejszymi urzędami w państwie – Kancelarią Sejmu, Kancelarią Prezesa Rady Ministrów i Kancelarią Prezydenta – zawiera zapis mówiący wprost o tym, że właśnie szef KPRM jest koordynatorem takich lotów. Co więcej, jeśli ktoś uważnie wsłuchiwał się w prezentację raportu komisji Milera, usłyszał wyraźnie, że Tomasz Arabski – jako koordynator – otrzymał z kancelarii prezydenta tzw. zapotrzebowanie na lot 10 kwietnia i nie przekazał go ani do 36 specpułku ani do Biura Ochrony Rządu. Te dwie instytucje wiedziały, że pan prezydent ma zamiar lecieć do Smoleńska tylko dlatego, że otrzymały z kancelarii prezydenta kopię tego dokumentu.

W odniesieniu do „zabrania” prezydentowi samolotu w 2008 roku, Andrzej Duda wspomina wieczór w przeddzień słynnego szczytu europejskiego. Jak mówi, był świadkiem odmowy samolotu prezydentowi:  

- Pamiętam jak dziś. Fax od ministra Arabskiego – własnoręcznie podpisany lakoniczny dokument stwierdzający, że ten samolot nie zostanie udostępniony – przyszedł w mojej obecności. Byliśmy wtedy z panem prezydentem w Belwederze. Prezydent udzielał wywiadu telewizyjnego, gdy przyszedł fax. Widziałem go na własne oczy.
Były prezydencki minister dodaje jednak, że nie zdziwiłby się, gdyby minister Arabski „czuł się w pewnym sensie poszkodowany cała tą sytuacją”: - Jestem przekonany, że wykonywał polecenia premiera. Lecz każdy urzędnik państwa bierze odpowiedzialność za swoje działania. Nie mam żadnych wątpliwości, że szef KPRM tę odpowiedzialność powinien ponieść.

Jak mówi Andrzej Duda, liczy na to, że sprawiedliwość dosięgnie Tomasza Arabskiego: - Jeżeli chodzi o tragedię smoleńską, a ściślej mówiąc o przygotowania do tego lotu, w moim najgłębszym przekonaniu jest tam wiele – co najmniej – zaniechań, jakich dopuścił się szef KPRM. Natomiast z punktu widzenia państwowego uważam, że powinny zostać przeanalizowane również wcześniejsze działania ministra Arabskiego związane z bezpodstawną decyzją o odmowie udostępnienia samolotu najwyższemu urzędnikowi RP. I cieszę się, że NIK to zrobił – kończy obecny poseł PiS.

ruk

[fot. Jan Nowak / "Polska the Times"]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook