Jedynie prawda jest ciekawa


Sprawa „ruskich serwerów” wciąż otwarta...

23.05.2014

Rozmowa z posłem PiS Maksem Kraczkowskim.

Stefczyk.info: Przed wyborami znów wraca sprawa „ruskich serwerów” i pytania o bezpieczeństwo procesu wyborczego. Pan jakiś czas temu interesował się ta sprawą. Co udało się Panu ustalić ws. bezpieczeństwa polskich wyborów?

Maks Kraczkowski: Wysłałem w tej sprawie pisma do szefa MSW. Pytałem, jak wygląda monitorowanie bezpieczeństwa przetwarzania i przechowywania danych na serwerach PKW. Ze smutkiem muszę powiedzieć, że nie otrzymałem do dziś żadnej odpowiedzi i wyjaśnień. Przesłano mi jedynie do wiadomości pismo ministra do ABW w tej sprawie. Nie dostałem jednak żadnej wiadomości, która byłaby odpowiedzią, czy ktoś w ogóle badał bezpieczeństwo tych serwerów, czy został przeprowadzony jakiś audyt w tej sprawie.

Czyli sprawa zamarła?

Ostatnio rozmawiałem z ekspertami, którzy informowali, że w ciągu ostatnich lat nie było żadnego audytu bezpieczeństwa teleinformatycznego dotyczącego PKW, czy wielu innych newralgicznych obszarów bezpieczeństwa państwa. Temat w Polsce odżył natomiast po publikacji ekspertów jednego z amerykańskich ośrodków naukowych, który dotyczył luk w systemie liczenia głosów w krajach nadbałtyckich.

Pana wątpliwości pozostały?

Temat pozostaje aktualny, jednak nie chcę, by to była jakaś sensacja. Pytania wciąż trzeba zadawać: czy ktoś się zajmuje audytem, kontrolą bezpieczeństwa i przetwarzania danych PKW? To jest pytanie. Czekam na odpowiedź: tak lub nie. Jednak odpowiedzi do dziś nie ma.

Może to niestosowne pytania?

Na czym może polegać niestosowność tego pytania?

Ludzie władzy przekonują, że samo takie pytanie jest podważaniem wiarygodności wyborów i oskarżaniem władz o fałszerstwa...

Jeśli ktoś czuje się winny... Uderz w stół, a nożyce się odezwą. Moim obowiązkiem jako posła jest pytać o to, jak wyglądają fundamenty polskiej demokracji. Pytam o to, uprzedzając publikację naukowe. Pytałem o to w sposób stonowany, nie wskazując żadnego sensacyjnego wątku. To ma jednak znaczenie strategiczne, czy wyspecjalizowane służby badają bezpieczeństwo teleinformatyczne w tak ważnej sprawie. Kilka milionów Polaków rocznie jest poddawanych kontroli operacyjnej. Na tym polega działalność służb. Niech służby zajmą się lepiej tym, co jest podstawą polskiej demokracji.

Śp. Jerzy Urbanowicz kilka lat temu w raporcie dotyczącym polskiego systemu wyborczego wskazywał, że głosowanie nie jest bezpieczne. Czego zatem oczekiwałby pan w tej sprawie?

Oczekiwałbym przede wszystkim szacunku. Jeśli pada jakieś pytanie, to powinna paść i odpowiedź. To jest kwestia kultury sprawowania władzy, a z drugiej sprawy szacunku wobec przedstawicieli Sejmu. Jednak zapewne ważniejsza od konwenansów jest sprawa bezpieczeństwa systemu wyborczego. Kiedy był audytowany, czy był audytowany i jakie były wyniki tej kontroli? Czy ktoś badał bezpieczeństwo wyborów w tym kontekście? Jestem bardzo ciekaw. Liczę, że służby zamiast inwigilowania obywateli będą wykorzystywały swoje narzędzia, by chronić demokrację.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. Stefczyk.info]

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook