Jedynie prawda jest ciekawa


Sprawa Frąka to wierzchołek góry lodowej

19.08.2012

O niejasnych powiązaniach przy organizacji przetargów na kolei i o tym, jak wygląda dzisiaj polska kolej - mówi portalowi Stefczyk.Info Czesław Warsewicz, były prezes PKP Intercity, założyciel portalu Nakolei.pl.

Stefczyk.Info: Poseł Stanisław Kogut alarmuje na antenie RM, że Kazimierz Frąk, prezes kolejowej spółki wygrywającej przetargi jest… zatrudniony jest w państwowej spółce, która organizuje te przetargi. Czy gra jest warta świeczki i takich niejasności? O jakich pieniądzach mówimy?

PLK organizuje przetargi na kwoty nawet kilkunastu miliardów złotych, które wciąż są niewykorzystane, dlatego – kolokwialnie mówiąc – jest się o co bić. W ubiegłym roku spółka wydała na inwestycje ok. 6 miliardów złotych. To są, jeśli dodać środki unijne, największe pieniądze na rynku kolejowym w historii, choć zupełnie odrębną kwestią jest to, jak one są wydawane. Tego typu procedery powodują, że przetargi idą ślamazarnie. Niestety, nie jest to odosobniony przypadek, ostatnio było głośno o spółce Konbud, której prezesem jest przyjaciel prezydenta Komorowskiego. Problemem jest fakt, że nikt nie chce badać tych spółek; stąd moje przekonanie, że jest pewne przyzwolenie z góry na takie akcje.

Chcielibyśmy się jednak skupić na konkretnym przykładzie Frąka. Czy był to wyskok pojedynczej osoby, czy to jednak szersza sprawa? Kolokwialnie mówiąc – kto może za tym stać?

Przykład pana Frąka jest potwierdzeniem teorii, że osoby czy też podmioty, które wygrywają przetargi, muszą wcześniej płacić haracz za to, że mogą wygrywać. Wydaje mi się, że trzeba patrzeć na to w szerszym kontekście, bo to nie dotyczy tylko Frąka. Gdyby była wola oczyszczenia tego, co się dzieje na kolei, to zostałoby to zrobione. W moim przekonaniu w PLK może dochodzić też do pewnego konfliktu interesów – starego „układu”, osób, które do tej pory organizowały przetargi, gdzie karty do niedawna rozdawał pan Dziwisz, z ludźmi, którzy ich zastąpili, a którzy chcą się dorwać do tych pieniędzy. To pojedynek kast i to mogło się też odbić w przypadku Frąka. Stawka jest duża, bo żeby wykorzystać środki unijne przeznaczone na kolej, trzeba przynajmniej zacząć inwestycję do końca przyszłego roku. Dlatego tych dużych przetargów jeszcze będzie przez około rok z małym hakiem całkiem dużo. Poza tym warto byłoby przejrzeć przetargi na kolei z ostatnich trzech-czterech lat – myślę, że byłoby tam wiele rzeczy godnych uwagi i dużo pracy dla organów ścigania.

Czyli nie można traktować sprawy pana Frąka jako niechlubnego wyjątku?

Niestety, jest to norma przy organizacji przetargów w PLK. A przypadek pana Frąka może być wypadkiem przy pracy bądź już zbyt dużą bezczelnością. Takie elementy powinny eliminować służby, natomiast tam nie ma woli politycznej do tego, a co za tym idzie – społeczeństwo nie ma pełnego oglądu sytuacji. Brak przejrzystości jest w tego typu sytuacjach bardzo duży. Mówi się tylko o tym, co się udało – natomiast mamy praktycznie embargo na informacje o tych inwestycjach, które nie doszły do skutku bądź przy których doszło do niejasnych powiązań. Przypadek Frąka to tylko wierzchołek góry lodowej. To niestety norma.

Przy okazji rozmowy nie sposób nie zapytać także o cięcia w inwestycjach na infrastrukturę. Jerzy Polaczek komentując tę sprawę w rozmowie ze Stefczyk.Info, postawił pytanie, czy inwestycje kolejowe w ogóle się rozpoczęły, bowiem po 5 latach rządów zakontraktowane mamy zaledwie 39 procent środków.

Warto wspomnieć o trzech elementach, które wpływają na to, co się dzieje na kolei. Pierwszy to proceder przejrzystości i uczciwości przy organizacji przetargów. Drugą sprawą jest wykorzystywanie środków, a trzecią, o której w moim przekonaniu nie można zapominać, jest jakość wykonanych prac. Jeżeli chodzi o wydanie środków, to w przeciągu ostatnich trzech lat, jak obliczyłem, wydano ok. 13 mld złotych na kwotę 30 mld, która jest do dyspozycji. Ale zatwierdzonych z tych 13 miliardów było zaledwie 4 procent. To pokazuje olbrzymie braki proceduralne i rozdawanie kontraktów w taki sposób, aby były one podpisane z odpowiednimi osobami. Państwo nie troszczy się o to, aby skutecznie wykorzystać środki unijne, ale by przetargi wygrali „swoi” ludzie, czego świetnym przykładem jest wspomniana sprawa pana Frąka od której zaczęliśmy rozmowę. 

not. sv

[Fot. wikipedia]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 3. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 4. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 5. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 6. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 7. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook