Jedynie prawda jest ciekawa


„Sposób pracy nad ustawą o Lasach był szokujący”

24.01.2014

Rozmowa ze Zbigniewem Kuszlewiczem, przewodniczącym Krajowego Sekretariatu Zasobów Naturalnych, Ochrony Środowiska i Leśnictwa NSZZ „Solidarność”.

Stefczyk.info: Sejm przyjął ustawę, która nakłada nowe obowiązki na Lasy Państwowe. Ustawa nakazuje Lasom płacenie większych sum do budżetu państwa. Jak pan ocenia te regulacje?

Zbigniew Kuszlewicz: Należy wskazać, że w tej sprawie nie było żadnych konsultacji społecznych. A sprawa dotyczy również spraw pracowniczych. Przez część jednostek zapowiadane są już ograniczenia dotykające pracowników. Nowe regulacje odbiją się na pracownikach oraz gospodarce leśnej. Lasy Państwowe nie będą miały możliwości prowadzenia tylu inwestycji co obecnie. Konieczne będą oszczędności, a nie inwestycje. Zmiany nie są również pozytywnie odbierane przez samorządy.

To dziwne, bowiem rządzący właśnie potrzebami lokalnymi motywują zmiany...

Jednak ci, którzy mają być teoretycznie beneficjentami tych przepisów, nie są zadowoleni z tej sytuacji. Wielu przedstawicieli władz lokalnych mówiło mi o tym. Lasy do tej pory inwestowały bowiem dużo środków. Lasy dotowały szpitale, szkoły, budowy dróg... Samorządowcy byli z tego zadowoleni. To był wielki wkład Lasów w inwestycje lokalne.

Obecnie się to skończy?

Obecnie to się musiało będzie skończyć, ponieważ Lasy będą musiały oddawać pieniądze ze środków własnych do budżetu państwa. Nie będą więc miały na wspieranie lokalnych inwestycji.

Jak pan ocenia tempo i sposób pracy nad tymi regulacjami? Wiemy, że ustawę przeprowadzono błyskawicznie...

Procedura i sposób działania w tej sprawie była zaskakująca. Byłem obecny na jednym z posiedzeń komisji sejmowych. Niestety tylko jako obserwator, ponieważ przewodniczący Dariusz Rosati nie zezwolił na zabranie głosu wszystkim chętnym. Zachowanie władz w tej sprawie było niezrozumiałe. Nie było zgody na debatę publiczną, nie było żadnych konsultacji. Było złamanie prawa, nie było konsultacji, nawet na debatę publiczną się nie zgodzono. Dla mnie osobiście praca nad tymi rozwiązaniami jest szokująca. Nie spodziewałem się, że mamy aż tak ubezwłasnowolnionych posłów.

W jakim sensie ubezwłasnowolnionych?

Z jednej strony w czasie rozmów o tej ustawie padały argumenty, które sugerowały odstąpienie od tych rozwiązań, od obłożenia haraczem Lasów. A z drugiej strony nie było niczego. Druga strona się nie odzywała, nie miała argumentów. Oni otrzymali polecenie głosowania za tą ustawą i tak głosowali. Głos społeczeństwa został całkowicie zmarginalizowany. Tymczasem posłowie zostali wybrani również przez nasze środowisko. System, w jakim żyjemy obecnie, jest nie prospołeczny. Jest dokładnie przeciwny.

Rozmawiał TK
[Fot. PAP/Rafał Guz]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook