Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

„Sposób pracy nad ustawą o Lasach był szokujący”

24.01.2014

Rozmowa ze Zbigniewem Kuszlewiczem, przewodniczącym Krajowego Sekretariatu Zasobów Naturalnych, Ochrony Środowiska i Leśnictwa NSZZ „Solidarność”.

Stefczyk.info: Sejm przyjął ustawę, która nakłada nowe obowiązki na Lasy Państwowe. Ustawa nakazuje Lasom płacenie większych sum do budżetu państwa. Jak pan ocenia te regulacje?

Zbigniew Kuszlewicz: Należy wskazać, że w tej sprawie nie było żadnych konsultacji społecznych. A sprawa dotyczy również spraw pracowniczych. Przez część jednostek zapowiadane są już ograniczenia dotykające pracowników. Nowe regulacje odbiją się na pracownikach oraz gospodarce leśnej. Lasy Państwowe nie będą miały możliwości prowadzenia tylu inwestycji co obecnie. Konieczne będą oszczędności, a nie inwestycje. Zmiany nie są również pozytywnie odbierane przez samorządy.

To dziwne, bowiem rządzący właśnie potrzebami lokalnymi motywują zmiany...

Jednak ci, którzy mają być teoretycznie beneficjentami tych przepisów, nie są zadowoleni z tej sytuacji. Wielu przedstawicieli władz lokalnych mówiło mi o tym. Lasy do tej pory inwestowały bowiem dużo środków. Lasy dotowały szpitale, szkoły, budowy dróg... Samorządowcy byli z tego zadowoleni. To był wielki wkład Lasów w inwestycje lokalne.

Obecnie się to skończy?

Obecnie to się musiało będzie skończyć, ponieważ Lasy będą musiały oddawać pieniądze ze środków własnych do budżetu państwa. Nie będą więc miały na wspieranie lokalnych inwestycji.

Jak pan ocenia tempo i sposób pracy nad tymi regulacjami? Wiemy, że ustawę przeprowadzono błyskawicznie...

Procedura i sposób działania w tej sprawie była zaskakująca. Byłem obecny na jednym z posiedzeń komisji sejmowych. Niestety tylko jako obserwator, ponieważ przewodniczący Dariusz Rosati nie zezwolił na zabranie głosu wszystkim chętnym. Zachowanie władz w tej sprawie było niezrozumiałe. Nie było zgody na debatę publiczną, nie było żadnych konsultacji. Było złamanie prawa, nie było konsultacji, nawet na debatę publiczną się nie zgodzono. Dla mnie osobiście praca nad tymi rozwiązaniami jest szokująca. Nie spodziewałem się, że mamy aż tak ubezwłasnowolnionych posłów.

W jakim sensie ubezwłasnowolnionych?

Z jednej strony w czasie rozmów o tej ustawie padały argumenty, które sugerowały odstąpienie od tych rozwiązań, od obłożenia haraczem Lasów. A z drugiej strony nie było niczego. Druga strona się nie odzywała, nie miała argumentów. Oni otrzymali polecenie głosowania za tą ustawą i tak głosowali. Głos społeczeństwa został całkowicie zmarginalizowany. Tymczasem posłowie zostali wybrani również przez nasze środowisko. System, w jakim żyjemy obecnie, jest nie prospołeczny. Jest dokładnie przeciwny.

Rozmawiał TK
[Fot. PAP/Rafał Guz]

Warto poczytać

 1. wpolitycewildstein 23.10.2016

  Wildstein: Nie potrafimy odróżniać świata wirtualnego od rzeczywistego

  Telewizja cały czas sprawia takie wrażenie, że wszyscy możemy być tymi, którzy są najwyżej.

 2. money-3679731920 23.10.2016

  Kuźmiuk: PO i Nowoczesna przeciw zaostrzeniu sankcji za wyłudzenie VAT

  W ostatni piątek w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie nowelizacji kodeksu karnego przewidujące zaostrzenie sankcji za wyłudzanie podatku VAT na wielką skalę.

 3. oopo32o423432 22.10.2016

  Prof. Piotrowski: "Kanadzie bardziej zależy na CETA"

  "Jeśli ta umowa wejdzie w życie, to zapewni dodatkowych 80 tys. miejsc pracy w Kanadzie. Pozostaje więc pytanie: co zapewni Europejczykom i Polakom?"

 4. zari 22.10.2016

  Zaremba: PiS nie stracił przez "Czarny protest"

  Publicysta "wSieci" o przewadze sondażowej Prawa i Sprawiedliwości.

 5. 0e05c6f882ac4b7eb91b5ff5e0540b84 22.10.2016

  Prof. Bugaj: W sprawie budżetu Balcerowicz powinien siedzieć cicho

  „Jestem daleki od pochwał, które płyną z ekipy rządowej, ale także od frontalnej krytyki opozycji. Słyszałem pana prof. Balcerowicza, który niesłychanie ostro się na ten temat wypowiadał".

 6. terlikkk 22.10.2016

  Terlikowski: 500+ nie wystarczy

  Redaktor naczelny Telewizji Republika o polityce prorodzinnej rządu.

 7. karnowski-michal-se 22.10.2016

  Karnowski: Nagranie ze Smoleńska nie jest przełomowe

  Dziennikarz "wSieci" komentuje nagranie z rozmowy Tuska z Putinem.

 8. aleppowsieci12 21.10.2016

  Zagłada Aleppo – Jan Rokita o wojnie w Syrii

  Opublikowany właśnie w internecie film, przedstawiający obraz Aleppo uchwycony z drona, do złudzenia przypomina lotnicze zdjęcia Warszawy z jesieni 1944 roku – pisze w najnowszym felietonie w tygodniku „wSieci” Jan Rokita.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook