Jedynie prawda jest ciekawa


Sposób na biznes?

19.07.2013

50 osób na etacie i około 1,7 tys. stoczniowców, będących jednoosobowymi firmami osiąga miliardowy przychód i prawie 80-milionowy zysk za ubiegły rok. Mowa nie o pakistańskiej, koreańskiej czy chińskiej firmie, ale o gdyńskiej stoczni Crist. Czy to sposób na robienie biznesu także w Polsce?

Ekonomista prof. Ryszard Bugaj odpowiada, że to sposób na obniżenie kosztów pracodawcy, ale kosztem składek ubezpieczeniowych, urlopów pracowniczych czy bezpieczeństwa pracy.

- Przypuśćmy, że w pokoju jest dwóch pracowników: jeden ma umowę o pracę, drugi jest na samozatrudnieniu. Gdy nagle dochodzi do wypadku, gdzie obaj są poszkodowani, tylko jeden z nich dostanie odszkodowanie. To jawna niesprawiedliwość – dowodzi prof. Bugaj.

Jeśli pracodawca chce zarabiać np. nie 90 tys. zł, a 100 tys. zł tnie koszty. A najłatwiej o to – oszczędzając na pracownikach. 

- Zabierając „tylko” 200 zł tysiącowi pracowników, pracodawca oszczędza 200 tys. zł – tłumaczy prof. Bugaj. – To problem dla pracownika, a dla pracodawcy może być to np. dylemat czy kupić porsche, czy zegarek za 200 tys. zł. Sukcesem Crista zachwyca się jednak red. Krzysztof Katka z „Gazety Wyborczej” i cytuje wypowiedź Krzysztofa Kulczyckiego, wiceprezesa stoczni: „Działamy na rynku światowym, a wiesz pan, jak buduje się statki w Dubaju? Na stałe pracuje tam jakieś dwieście osób i one gwarantują funkcjonowanie zakładu. A jak jest do wybudowania statek, to w ciągu tygodnia z całego świata zjeżdża się ze dwa tysiące pracowników i biorą się do roboty. Gdy skończą, wracają do siebie”.

Red. Katka nie oglądał chyba filmu Michaela Glawoggera „Śmierć człowieka pracy”. A szkoda. Bo sceny jakby żywcem wzięte z filmu. Palestyński biznesmen prowadzi firmę, zajmującą się złomowaniem statków. Zatrudnia tylko kilka osób, ale kręci niezły międzynarodowy biznes. Mechanizm jest prosty. Kiedy np. sprowadza z Niemiec statek do złomowania, ściąga do pracy kilkaset osób. Na statku, znajdującym się na plaży ludzie ręcznie wycinają blachy. Wiele ryzykują, czasem kończy się to ich śmiercią albo kalectwem. A kiedy robota się kończy, ludzie wracają do siebie. I nawet chwalą sobie pracę, bo nie mają innej.

Czy o taki biznes nam chodzi? Jacek Rybicki, członek prezydium ZRG NSZZ „Solidarność” twierdzi, że tak naprawdę spór toczy się o przyszłość Polski.

- Czy Polska ma budować swoją konkurencyjność na taniej sile roboczej, licząc wyłącznie zyski, czy też polska gospodarka powinna opierać się o kapitał ludzki, innowacyjność tworzoną w firmach, w których budowana jest stabilność zatrudnienia i tworzone są dobre warunki pracy? Polscy menedżerowie z reguły są już w Europie, a polscy pracownicy często jeszcze w Chinach.

Niestety działalność stoczni Crist popiera też nasz rząd, a konkretnie Agencja Rozwoju Przemysłu, będąca spółką Skarbu Państwa. W 2010 r. ARP udzieliła stoczni 150 mln zł pożyczki na kupno suchego doku po upadłej Stoczni Gdynia, a pod koniec maja przez fundusz MARS objęła akcje Crist za 40 mln zł i 30 proc. udziałów stoczni. Ponadto MARS gotów jest udzielić Cristowi 60 mln zł pożyczki, o jaką prosi stocznia. Zarząd Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” krytykuje poczynania ARP.
- Crist wspierany przez rządową agencję Skarbu Państwa obniża koszty pracy, stosując dumping pracowniczy. To nieuczciwa konkurencja dla Tych, którzy zatrudniają na normalne umowy o pracę – dowodzi Roman Kuzimski, wiceprzewodniczący ZRG NSZZ „S”.

Działaniami rządowej spółki oburzony jest także Karol Guzikiewicz, wiceprzewodniczący „Solidarności” w Stoczni Gdańsk: - Dlaczego ARP wspiera stocznię Crist, która nie tworzy miejsc pracy, w której pracownicy nie mają umów o pracę, a nie chce pomóc, wbrew wcześniejszym deklaracjom, Stoczni Gdańsk, zakładowi, który zatrudnia pracowników w uczciwy sposób, dając im bezpieczeństwo pracy i socjalne? – pyta Guzikiewicz.
Red. Katka we wspomnianym artykule w „Gazecie Wyborczej” pisze wprost: :”Prezesi wprowadzili już spółkę do strefy euro i wyprowadzili ze świata, w którym liczy kodeks pracy, związki zawodowe, składki ZUS”. Czy to jest rzeczywista recepta na rozwój państwa?

- Tak się tańczy, jak gra orkiestra – mówi prof. Ryszard Bugaj odnosząc się do tego, że pracodawcy działają w rytmie polityki tworzonej przez państwo. Ale, czy właśnie w sposób, w jaki to robi stocznia Crist, chcemy rozwijać nasz kraj? W oparciu o pozbawionych jakichkolwiek praw pracowników, czy też doceniając wykształconych, zdolnych ludzi, którym należy się bezpieczeństwo płacy i pracy?

Olga Zielińska

Tekst ukazał się na stronie: www.solidarnosc.gda.pl/aktualnosci/sposb-na-biznes/

[fot. panoramio.com]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook