Jedynie prawda jest ciekawa


Spór o gender to spór o cywilizację

25.11.2013

Płeć, zgodnie z tą filozofią, nie jest już pierwotnym faktem natury, który człowiek musi przyjąć i osobiście wypełnić sensem, ale rolą społeczną, o której decyduje się autonomicznie, podczas gdy dotychczas decydowało o tym społeczeństwo – mówi ks. dr Jarosław Wojtkun, rektor WSD w Radomiu.

O zagrożeniach związanych z ideologią gender dyskutowano na konferencji dla katechetów diecezji radomskiej, podczas spotkania, które odbyło się w Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu. Prelegentem był moralista ks. dr Jarosław Wojtkun, rektor WSD w Radomiu.

Mówiąc o ideologii gender, ks. Wojtkun stwierdził, że mamy do czynienia z oczywistą dekompozycją tożsamości człowieka. Stąd już bardzo bliska droga do rozmontowania także małżeństwa, rodziny. Przypomniał, że Benedykt XVI z dużym niepokojem obserwował to zjawisko, mówiąc, że jest ono prostą drogą do zakwestionowania natury człowieka.

- Płeć, zgodnie z tą filozofią, nie jest już pierwotnym faktem natury, który człowiek musi przyjąć i osobiście wypełnić sensem, ale rolą społeczną, o której decyduje się autonomicznie, podczas gdy dotychczas decydowało o tym społeczeństwo. Oczywisty jest głęboki błąd tej teorii i podporządkowanej jej rewolucji antropologicznej. Człowiek kwestionuje, że ma uprzednio ukonstytuowaną naturę swojej cielesności, charakteryzującą istotę ludzką. Zaprzecza swojej własnej naturze i postanawia, że nie została ona jemu dana jako fakt uprzedni, ale to on sam ma ją sobie stworzyć - powiedział ks. Wojtkun.

Wiele uwagi poświęcił gender w systemie edukacji. Mówił, że niebezpieczeństwo jest realne, gdyż zwolennicy gender chcą wprowadzić obowiązkowe dla wszystkich wychowanie seksualne, według ich ideologii. - W podręcznikach przez nich napisanych zakazane są takie słowa jak: matka, ojciec, małżeństwo i wierność - zauważył ks. Wojtkun.

Odniósł się również do publikacji promującej ideologię gender pt. "Lekcji równości". - Na 190 stronach jej autorzy używają: 399 razy słowo homoseksualny, homoseksualizm, 73 razy nieheteroseksualny, 52 biseksualny, 123 transpłciowy, transseksualny (lub skrót „trans") i tylko 48 heteroseksualny, 20 rodzina, rodzinny, 2 ojciec i 1 matka. Ani razu nie użyto pojęcia "małżeństwo" i "małżeński" - wyliczał ks. Wojtkun.

Moralista mówił, że ideolodzy gender są na swym polu bardzo aktywni. Zabierają się już do wychowania dzieci w wieku przedszkolnym. Zwrócił uwagę, że zostaje właśnie wprowadzany do przedszkoli program zawarty w wydawnictwie "Równościowe przedszkole. Jak uczynić wychowanie przedszkolne wrażliwym na płeć" pod red. Anny Dzierzgowskiej, Joanny Piotrowskiej, Ewy Rutkowskiej. - Na razie nie wiadomo ile placówek przedszkolnych realizuje ten program, sprawa jest w rękach mazowieckiego kuratora oświaty. Na stronie internetowej „wPolityce” pojawiła się informacja, że mazowiecki kurator oświaty rozesłał do przedszkoli ankietę z pytaniem, czy placówki realizują program równościowy pod tym tytułem. A jeśli tak, to czy rodzice zostali o tym poinformowani i czy wyrazili na to zgodę - pytał rektor radomskiego seminarium duchownego w Radomiu.

Ks. Wojtkun powiedział, że sama pozycja budzi wręcz konsternację. Już na stronie tytułowej rymowanka Katarzyny Nowakowskiej z Fundacji Feminoteka prezentuje przewodnią ideę publikacji: „Bawię się, z kim chcę, robię to, co chcę, płeć nie ogranicza mnie. Czy jestem dziewczynką, czy jestem chłopakiem, mogę być pilotką, mogę być strażakiem. Czy jestem chłopakiem, czy jestem dziewczynką, bawię się lalkami i olbrzymią piłką. Bawię się, z kim chcę, robię to, co chcę, płeć nie ogranicza mnie". - Ironizując można powiedzieć, że książka pozwala zrozumieć rodzicom, jak wielkie popełniają pedagogiczne błędy, gdy chłopcom (właśnie, czy aby naprawdę chłopcom?) kupują samochodziki, żołnierzyki i pistolety, a dziewczynkom (właśnie, czy aby dziewczynkom?) kupują lalki, wózeczki i domki dla lalek. Utrwalają bowiem biologiczne stereotypy płci, ulegają dyktaturze natury, nie pozwalają na dokonanie „świadomego i dobrowolnego" wyboru, czy chcą być chłopcami, czy dziewczynkami - powiedział ks. Wojtkun.

Ks. Wojtkun zakończył, że ideologia gender to jeden z terenów, na których toczy się batalia o tożsamość człowieka. - Nazwaliśmy to "sporem o człowieka". Od wyniku tego sporu, od odpowiedzi na fundamentalne pytania dotyczące natury człowieka, początku jego życia, zakresu przysługujących mu praw, zależy dosłownie przyszłość naszej cywilizacji. Tu trzeba mądrych odpowiedzi, tu trzeba takiej mądrości, o jaką apelował 50 lat temu Sobór Watykański II, w 15 numerze Konstytucji duszpasterskiej o Kościele: "Epoka nasza bardziej niż czasy ubiegłe potrzebuje takiej mądrości, która by wszystkie rzeczy nowe, jakie człowiek odkrywa, czyniła bardziej ludzkimi. Przyszłym losom świata grozi bowiem niebezpieczeństwo, jeśli ludzie nie staną się mądrzejsi". W to zadanie wpisuje się wasza praca, aby młodzi ludzie nie tylko zdobywali wiedzę, ale stawali się mądrzejsi. A przez to także lepsi - zakończył ks. Wojtkun.

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas na Facebooku!

KAI, lz

[fot: sxc.hu]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook