Jedynie prawda jest ciekawa


Spór o gender to spór o cywilizację

25.11.2013

Płeć, zgodnie z tą filozofią, nie jest już pierwotnym faktem natury, który człowiek musi przyjąć i osobiście wypełnić sensem, ale rolą społeczną, o której decyduje się autonomicznie, podczas gdy dotychczas decydowało o tym społeczeństwo – mówi ks. dr Jarosław Wojtkun, rektor WSD w Radomiu.

O zagrożeniach związanych z ideologią gender dyskutowano na konferencji dla katechetów diecezji radomskiej, podczas spotkania, które odbyło się w Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu. Prelegentem był moralista ks. dr Jarosław Wojtkun, rektor WSD w Radomiu.

Mówiąc o ideologii gender, ks. Wojtkun stwierdził, że mamy do czynienia z oczywistą dekompozycją tożsamości człowieka. Stąd już bardzo bliska droga do rozmontowania także małżeństwa, rodziny. Przypomniał, że Benedykt XVI z dużym niepokojem obserwował to zjawisko, mówiąc, że jest ono prostą drogą do zakwestionowania natury człowieka.

- Płeć, zgodnie z tą filozofią, nie jest już pierwotnym faktem natury, który człowiek musi przyjąć i osobiście wypełnić sensem, ale rolą społeczną, o której decyduje się autonomicznie, podczas gdy dotychczas decydowało o tym społeczeństwo. Oczywisty jest głęboki błąd tej teorii i podporządkowanej jej rewolucji antropologicznej. Człowiek kwestionuje, że ma uprzednio ukonstytuowaną naturę swojej cielesności, charakteryzującą istotę ludzką. Zaprzecza swojej własnej naturze i postanawia, że nie została ona jemu dana jako fakt uprzedni, ale to on sam ma ją sobie stworzyć - powiedział ks. Wojtkun.

Wiele uwagi poświęcił gender w systemie edukacji. Mówił, że niebezpieczeństwo jest realne, gdyż zwolennicy gender chcą wprowadzić obowiązkowe dla wszystkich wychowanie seksualne, według ich ideologii. - W podręcznikach przez nich napisanych zakazane są takie słowa jak: matka, ojciec, małżeństwo i wierność - zauważył ks. Wojtkun.

Odniósł się również do publikacji promującej ideologię gender pt. "Lekcji równości". - Na 190 stronach jej autorzy używają: 399 razy słowo homoseksualny, homoseksualizm, 73 razy nieheteroseksualny, 52 biseksualny, 123 transpłciowy, transseksualny (lub skrót „trans") i tylko 48 heteroseksualny, 20 rodzina, rodzinny, 2 ojciec i 1 matka. Ani razu nie użyto pojęcia "małżeństwo" i "małżeński" - wyliczał ks. Wojtkun.

Moralista mówił, że ideolodzy gender są na swym polu bardzo aktywni. Zabierają się już do wychowania dzieci w wieku przedszkolnym. Zwrócił uwagę, że zostaje właśnie wprowadzany do przedszkoli program zawarty w wydawnictwie "Równościowe przedszkole. Jak uczynić wychowanie przedszkolne wrażliwym na płeć" pod red. Anny Dzierzgowskiej, Joanny Piotrowskiej, Ewy Rutkowskiej. - Na razie nie wiadomo ile placówek przedszkolnych realizuje ten program, sprawa jest w rękach mazowieckiego kuratora oświaty. Na stronie internetowej „wPolityce” pojawiła się informacja, że mazowiecki kurator oświaty rozesłał do przedszkoli ankietę z pytaniem, czy placówki realizują program równościowy pod tym tytułem. A jeśli tak, to czy rodzice zostali o tym poinformowani i czy wyrazili na to zgodę - pytał rektor radomskiego seminarium duchownego w Radomiu.

Ks. Wojtkun powiedział, że sama pozycja budzi wręcz konsternację. Już na stronie tytułowej rymowanka Katarzyny Nowakowskiej z Fundacji Feminoteka prezentuje przewodnią ideę publikacji: „Bawię się, z kim chcę, robię to, co chcę, płeć nie ogranicza mnie. Czy jestem dziewczynką, czy jestem chłopakiem, mogę być pilotką, mogę być strażakiem. Czy jestem chłopakiem, czy jestem dziewczynką, bawię się lalkami i olbrzymią piłką. Bawię się, z kim chcę, robię to, co chcę, płeć nie ogranicza mnie". - Ironizując można powiedzieć, że książka pozwala zrozumieć rodzicom, jak wielkie popełniają pedagogiczne błędy, gdy chłopcom (właśnie, czy aby naprawdę chłopcom?) kupują samochodziki, żołnierzyki i pistolety, a dziewczynkom (właśnie, czy aby dziewczynkom?) kupują lalki, wózeczki i domki dla lalek. Utrwalają bowiem biologiczne stereotypy płci, ulegają dyktaturze natury, nie pozwalają na dokonanie „świadomego i dobrowolnego" wyboru, czy chcą być chłopcami, czy dziewczynkami - powiedział ks. Wojtkun.

Ks. Wojtkun zakończył, że ideologia gender to jeden z terenów, na których toczy się batalia o tożsamość człowieka. - Nazwaliśmy to "sporem o człowieka". Od wyniku tego sporu, od odpowiedzi na fundamentalne pytania dotyczące natury człowieka, początku jego życia, zakresu przysługujących mu praw, zależy dosłownie przyszłość naszej cywilizacji. Tu trzeba mądrych odpowiedzi, tu trzeba takiej mądrości, o jaką apelował 50 lat temu Sobór Watykański II, w 15 numerze Konstytucji duszpasterskiej o Kościele: "Epoka nasza bardziej niż czasy ubiegłe potrzebuje takiej mądrości, która by wszystkie rzeczy nowe, jakie człowiek odkrywa, czyniła bardziej ludzkimi. Przyszłym losom świata grozi bowiem niebezpieczeństwo, jeśli ludzie nie staną się mądrzejsi". W to zadanie wpisuje się wasza praca, aby młodzi ludzie nie tylko zdobywali wiedzę, ale stawali się mądrzejsi. A przez to także lepsi - zakończył ks. Wojtkun.

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas na Facebooku!

KAI, lz

[fot: sxc.hu]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook