Jedynie prawda jest ciekawa


Społeczny pomnik Lecha Kaczyńskiego w Radomiu

13.06.2013

18 czerwca, w rocznicę urodzin śp. Lecha Kaczyńskiego, w Radomiu odsłonięty zostanie pomnik Prezydenta RP, który poniósł śmierć w tragedii smoleńskiej. O uroczystości oraz staraniach związanych z upamiętnieniem Marii i Lecha Kaczyńskich rozmawiamy z Markiem Suskim, posłem PiS i przewodniczącym społecznego komitetu budowy pomnika.

Stefczyk. Info: Jak to się dzieje, że to co niemożliwe w Warszawie, udaje się zrealizować w Radomiu?

Marek Suski:  Myślę, że wynika to z tego, iż społeczeństwo Radomia zawsze popierało PiS i prezydenta Lecha Kaczyńskiego. To przecież w Radomiu wygrał on wybory już w pierwszej turze. Tak samo w ostatnich wyborach, w pierwszej turze wygrał Jarosław Kaczyński. Czynnikiem decydującym był też prezydent miasta z PiS, który wsparł inicjatywę.

Czy długo trwały starania?

Dwa lata pracowaliśmy nad tym. Ustawa o komitetach budowy pomników jest tak skonstruowana, że praktycznie uniemożliwia postawienie pomnika społecznymi siłami. Nam się udało, ale była to istna droga przez mękę.  „Życzliwość” mediów mainstreamowych polega na tym, że tylko wypytują, który kwiatek kto finansuje. Podejrzliwość jest wielka. Nie pytają o zegarki Nowaka, tylko o budowę przez społeczeństwo pomnika Prezydenta RP. A to jest naprawdę pomnik wybudowany za społeczne pieniądze, ze zbiórki publicznej. Żadna instytucja czy jakiekolwiek z ministerstw (one życzyły nam najgorzej) grosza na to nie dały.

Jak wyglądała zbiórka pieniędzy?

Przez rok, systematycznie, sprzedawaliśmy cegiełki. Staliśmy przed kościołami, każdego 10-tego dnia miesiąca byliśmy w Warszawie na marszu. Osobiście rozprowadzałem też cegiełki w Sejmie. Głównie wśród posłów PiS, ale nie tylko. O dziwo, wsparło nas kilka osób z Platformy i z SLD. Cegiełkę wykupił m.in. wicemarszałek Jerzy Wenderlich. Można więc powiedzieć, że jest to inicjatywa ponad partyjnymi podziałami. Tego typu postawy bardzo mnie cieszą.

Pomnik stanie przy ul. Żeromskiego, która jest główną arterią Radomia. Czy budziło to kontrowersje?


Decyzja, gdzie stanie pomnik została podjęta z wielką starannością. Wraz z prezydentem miasta, architektem miejskim,  twórcą pomnika Andrzejem Renesem oraz członkami  komitetu oglądaliśmy wszystkie możliwe lokalizacje. Wybraliśmy wolny placyk, gdzie nie ma elementów małej architektury. Zwróciliśmy się do rady miejskiej o przyznanie lokalizacji w tym miejscu. Taka uchwała została podjęta przy sprzeciwie i protestach radnych PO, którzy podczas głosowania ostentacyjnie opuścili salę. Mówili, że społeczna inicjatywa jest skandalem, bo jakim prawem w Radomiu buduje się pomnik Lecha Kaczyńskiego. Było to niesmaczne, ale już przyzwyczailiśmy się do takich dzikich zachowań Platformy.

Czy od początku było wiadomo, że to będzie pomnik Marii i Lecha Kaczyńskich, a nie samego prezydenta?

Założyliśmy, że budujemy pomnik prezydenta Lecha Kaczyńskiego. I to jest jego pomnik. Natomiast podczas prac komitetu powstał pomysł, że skoro Maria i Lech Kaczyńscy tworzyli tak wspaniałe małżeństwo i razem zginęli w katastrofie, to trzeba ich razem upamiętnić. Pomnik jest z brązu. Postaci mają ok. 2,5 metra wysokości, staną na niewielkim postumencie. Obok będą tablice z nazwiskami ofiar katastrofy smoleńskiej. Pomnik symbolizuje więc wszystkich, którzy zginęli 10 kwietnia 2010 r. w Smoleńsku.

JKUB

[fot.pomniklechakaczynskiego.radom.pl]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook