Jedynie prawda jest ciekawa


Śpiewak: Stolica nie kończy się na rogatkach miasta

02.02.2017

Jan Śpiewak ze stowarzyszenia Miasto Jest Nasze w rozmowie z "Super Expressem" stwierdził, że idea powiększenia Warszawy o sąsiednie gminy wydaje się mu "dość absurdalna".

-Mieszkańcy Ząbek mają wybierać prezydenta Warszawy, ale już w drugą stronę nie będzie to działać, bo mieszkańcy Warszawy nie będą mogli wpływać na to, kto będzie burmistrzem Ząbek. Wprowadzi to jedynie ogromny chaos decyzyjny i kompetencyjny- stwierdził Śpiewak. Na pytanie czy zmiana ustawy o mieście stołecznym nie jest konieczna odparł, że "faktycznie konieczna jest nowa forma zarządzania Warszawą w granicach aglomeracji". -Stolica nie kończy się na rogatkach miasta. Wiele osób mieszka w podwarszawskich gminach, a pracuje i dzieci posyła do szkoły w Warszawie. Ale nie może być to robione tak, jak proponuje to PiS- uważa Śpiewak.

Jego zdaniem utworzenie rady składającej się z mieszkańców Warszawy i okolicznych miejscowości, zajmującej się takimi sprawami jak komunikacja czy budowa szpitali, może być zasadne. -Nie przekreślałbym też zasady podwójnej większości, czyli wspólnej polityki rozwojowej stolicy i sąsiednich gmin. Bo dziś sytuacja jest patologiczna. Każda gmina prowadzi własną politykę rozwojową. I wygląda to tak, że deweloper kupuje pod Warszawą za bezcen ziemię rolną. Odralnia ją, buduje tam osiedle mieszkaniowe i to osiedle nie ma komunikacji, szkoły, żłobka, sklepu. Tracimy wszyscy- tłumaczył Śpiewak.

Według niego to nie oznacza jednak, że prezydent Warszawy powinien być jednocześnie prezydentem wszystkich okolicznych miejscowości, jak Ząbki, Pruszków czy Błonie. 

-To się kłóci z podstawową zasadą samorządności, że decydujemy o tym, co się dzieje w naszym najbliższym sąsiedztwie. Pomysł na prezydenta całej aglomeracji wydaje się w tym kontekście poroniony- przekonywał. Śpiewak odniósł się również do zarzutów, że PiS chce w ten sposób "przejąć władzę w stolicy". -Teoretycznie, patrząc na wyniki wyborów do Sejmu, Prawo i Sprawiedliwość miałoby większą szansę na wygraną w wyborach prezydenta aglomeracji warszawskiej niż w samej Warszawie. Po prostu ościenne gminy są dużo bardziej konserwatywne. Jest jedno ale. Wyniki w wyborach samorządowych nie przekładają się tak prosto jak w parlamentarnych- powiedział Jan Śpiewak.

I dodał: -Zmiana ustroju miasta wzbudzi naturalną kontrreakcję, ludzie się wkurzą, że próbuje się im coś narzucić. PiS da też świetny pretekst PO i Nowoczesnej, by w aglomeracji warszawskiej ugrupowania te w wyborach samorządowych połączyły siły. I myślę, że ostatecznie okaże się, że PiS wprowadzając takie zmiany, więcej straci, niż zyska- stwierdził. -Ja bym raczej szedł w stronę albo związku metropolitalnego, albo powołania odrębnego województwa stołecznego. Ale nie scentralizowanego molocha, który będzie bardzo trudny do zarządzania- skwitował Jan Śpiewak.

fot.[You Tube/TV Republika]

pc/"SE"

Warto poczytać

 1. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 2. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 3. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 4. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 5. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 6. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 7. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 8. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook