Jedynie prawda jest ciekawa


Śpiewak: Patologia reprywatyzacji w Warszawie

12.07.2016

„Na przykładzie dzikiej reprywatyzacji, jak w soczewce, widać wszystkie patologie III RP. W Warszawie toczy się obecnie walka o wpływy z mafią i jest to ostatni moment, by zacząć działać” – powiedział w rozmowie z Wirtualną Polską Jan Śpiewak, radny warszawskiego Śródmieścia oraz lider Stowarzyszenia Miasto Jest Nasze.

CBA w warszawskim ratuszu, tajemnicza śmierć Jolanty Brzeskiej i reprywatyzacja w tle. Jak ocenia to Śpiewak? 

„Platforma Obywatelska od dłuższego czasu rządzi w Warszawie. Stolica jest jednym z jej bastionów i naturalne jest, że PiS próbuje zmienić układ sił. Nie zmienia to jednak faktu, że mamy tu do czynienia z olbrzymią skalą nieprawidłowości oraz łamania prawa w sprawach dotyczących reprywatyzacji. Wiemy też o jednym morderstwie, wspomnianej już Jolanty Brzeskiej, ale z tego co słyszałem, mogło ich być więcej” – powiedział. 

„W Warszawie toczy się obecnie walka o wpływy z mafią i jest to ostatni moment, by zacząć działać – dodał. 

Radny wspomniał też o przerażającej śmierci Jolanty Brzeskiej, która najprawdopodobniej spłonęła żywcem w Lesie Kabackim i umorzonym śledztwie w tej sprawie. „Jolanta Brzeska była nękana i dręczona przez handlarzy roszczeń na długo przed śmiercią. Nowi właściciele kamienicy dręczyli ją, próbując zmusić do opuszczenia mieszkania. W sprawie zastraszania składane były doniesienia do prokuratury. Ta nie zrobiła jednak nic, by pomóc tej kobiecie. Prawdopodobnie, gdyby wówczas śledczy zareagowali, to nie doszłoby do tragedii” - mówił Śpiewak i dodał, że każdy kto przeanalizuje fakty, może podejrzewać, że to śledztwo „skręcono”. 

Lider Stowarzyszenia Miasto Jest Nasze odniósł się szerzej do kwestii reprywatyzacji w Warszawie. Ocenił, że „od lat odbywa się z pogwałceniem podstawowych zasad urzędniczej rzetelności, poszanowania prawa i transparentności”. Dodał, że nie sprawdza się w odpowiedni sposób roszczeń, a miasto nie bierze udziału w rozprawach sądowych. „W ratuszu kwitnie handel informacjami na temat kamienic i ich spadkobierców. My od dłuższego czasu apelowaliśmy do Hanny Gronkiewicz-Waltz, by wyciągnęła konsekwencje wobec swoich podwładnych, którzy przyczynili się do tego stanu rzeczy”  - mówił.  

Zauważył, że prezydent Warszawy chce uczynić z siebie ofiarę nagonki  i próbuje porównać się do Barbary Blidy. „Jednak biorąc pod uwagę, że za jej kadencji zamordowano Jolantę Brzeską, to taka narracja jest obrzydliwa. Nie wspominając już o tym, że na Barbarze Blidzie również ciążyły bardzo poważne zarzuty” – powiedział Śpiewak i dodał, że Gronkiewicz-Waltz grożą poważne konsekwencje polityczne. 

Radny warszawskiego Śródmieścia wylicza, że w „grze reprywatyzacyjnej”  mówimy o kilkuset nieruchomości o wartości w sumie miliardów złotych.  „W tym temacie ciekawym wątkiem jest również kwestia orzecznictwa sądów, co do wyceny tych nieruchomości. Ich wartość powinna być wyceniana na rok 1945, przy uwzględnieniu inflacji i waloryzacji, a nie na 2016 rok” – dodał. 

Przypomniał także, że w ubiegłym  roku „Trybunał Konstytucyjny orzekł, że znaczna część reprywatyzacji jest nielegalna w świetle 2. artykułu Konstytucji”, a w tak naprawdę nic się nie zmieniło. Śpiewak zauważył, że jeżeli chodzi o „respektowanie ładu konstytucyjnego, oraz poszanowania praw człowieka”, to  obchodzi to tylko grupy społeczników, a  przecież „mówimy tu o najważniejszym dla stolicy wyroku TK od kilkunastu lat”.  „Można śmiało powiedzieć, że dotyczy on losu kilkudziesięciu tysięcy mieszkańców Warszawy, a władze mają go totalnie w nosie! To jest niebywałe! (…) Nie mam wątpliwości, że to co dzieje się w Warszawie, jest jednym z największych wałków w III RP – stwierdził. Rozmówca przytoczył również historię przejęcia przez rodzinę prezydent Warszawy kamienicy, kupionej od szmalcowników. Ocenił surowo, że „ rodzina Hanny Gronkiewicz-Waltz stała się beneficjentem działalności gangu złodziei”.  

Rozmówca zapytany o to, jak ukrócić dziką reprywatyzację odparł,  że na początku powinno przeprowadzić zmiany w Kodeksie Postępowania Administracyjnego. „Następnie należałoby zmienić ustawę. Jednocześnie powinno się stworzyć specjalny departament, który zająłby się wyjaśnianiem dzikiej reprywatyzacji. To powinien być cały sztab ludzi, uczciwych ekspertów, którzy zajęliby się oczyszczeniem tej stajni Augiasza” – dodał. 

„Warszawa przez ostatnie lata była prawdziwym eldorado do prania brudnych pieniędzy i sprzyjała deweloperom. Tu można było wybudować wszystko i wszędzie. Śmiem wątpić, że wynikało to tylko z niekompetencji urzędników, a nie z ordynarnej korupcji” – ocenił na koniec Jan Śpiewak. 


 ak/WP.pl 

 [fot.  YT/TV Republika]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook