Jedynie prawda jest ciekawa


Śpiewak: Patologia reprywatyzacji w Warszawie

12.07.2016

„Na przykładzie dzikiej reprywatyzacji, jak w soczewce, widać wszystkie patologie III RP. W Warszawie toczy się obecnie walka o wpływy z mafią i jest to ostatni moment, by zacząć działać” – powiedział w rozmowie z Wirtualną Polską Jan Śpiewak, radny warszawskiego Śródmieścia oraz lider Stowarzyszenia Miasto Jest Nasze.

CBA w warszawskim ratuszu, tajemnicza śmierć Jolanty Brzeskiej i reprywatyzacja w tle. Jak ocenia to Śpiewak? 

„Platforma Obywatelska od dłuższego czasu rządzi w Warszawie. Stolica jest jednym z jej bastionów i naturalne jest, że PiS próbuje zmienić układ sił. Nie zmienia to jednak faktu, że mamy tu do czynienia z olbrzymią skalą nieprawidłowości oraz łamania prawa w sprawach dotyczących reprywatyzacji. Wiemy też o jednym morderstwie, wspomnianej już Jolanty Brzeskiej, ale z tego co słyszałem, mogło ich być więcej” – powiedział. 

„W Warszawie toczy się obecnie walka o wpływy z mafią i jest to ostatni moment, by zacząć działać – dodał. 

Radny wspomniał też o przerażającej śmierci Jolanty Brzeskiej, która najprawdopodobniej spłonęła żywcem w Lesie Kabackim i umorzonym śledztwie w tej sprawie. „Jolanta Brzeska była nękana i dręczona przez handlarzy roszczeń na długo przed śmiercią. Nowi właściciele kamienicy dręczyli ją, próbując zmusić do opuszczenia mieszkania. W sprawie zastraszania składane były doniesienia do prokuratury. Ta nie zrobiła jednak nic, by pomóc tej kobiecie. Prawdopodobnie, gdyby wówczas śledczy zareagowali, to nie doszłoby do tragedii” - mówił Śpiewak i dodał, że każdy kto przeanalizuje fakty, może podejrzewać, że to śledztwo „skręcono”. 

Lider Stowarzyszenia Miasto Jest Nasze odniósł się szerzej do kwestii reprywatyzacji w Warszawie. Ocenił, że „od lat odbywa się z pogwałceniem podstawowych zasad urzędniczej rzetelności, poszanowania prawa i transparentności”. Dodał, że nie sprawdza się w odpowiedni sposób roszczeń, a miasto nie bierze udziału w rozprawach sądowych. „W ratuszu kwitnie handel informacjami na temat kamienic i ich spadkobierców. My od dłuższego czasu apelowaliśmy do Hanny Gronkiewicz-Waltz, by wyciągnęła konsekwencje wobec swoich podwładnych, którzy przyczynili się do tego stanu rzeczy”  - mówił.  

Zauważył, że prezydent Warszawy chce uczynić z siebie ofiarę nagonki  i próbuje porównać się do Barbary Blidy. „Jednak biorąc pod uwagę, że za jej kadencji zamordowano Jolantę Brzeską, to taka narracja jest obrzydliwa. Nie wspominając już o tym, że na Barbarze Blidzie również ciążyły bardzo poważne zarzuty” – powiedział Śpiewak i dodał, że Gronkiewicz-Waltz grożą poważne konsekwencje polityczne. 

Radny warszawskiego Śródmieścia wylicza, że w „grze reprywatyzacyjnej”  mówimy o kilkuset nieruchomości o wartości w sumie miliardów złotych.  „W tym temacie ciekawym wątkiem jest również kwestia orzecznictwa sądów, co do wyceny tych nieruchomości. Ich wartość powinna być wyceniana na rok 1945, przy uwzględnieniu inflacji i waloryzacji, a nie na 2016 rok” – dodał. 

Przypomniał także, że w ubiegłym  roku „Trybunał Konstytucyjny orzekł, że znaczna część reprywatyzacji jest nielegalna w świetle 2. artykułu Konstytucji”, a w tak naprawdę nic się nie zmieniło. Śpiewak zauważył, że jeżeli chodzi o „respektowanie ładu konstytucyjnego, oraz poszanowania praw człowieka”, to  obchodzi to tylko grupy społeczników, a  przecież „mówimy tu o najważniejszym dla stolicy wyroku TK od kilkunastu lat”.  „Można śmiało powiedzieć, że dotyczy on losu kilkudziesięciu tysięcy mieszkańców Warszawy, a władze mają go totalnie w nosie! To jest niebywałe! (…) Nie mam wątpliwości, że to co dzieje się w Warszawie, jest jednym z największych wałków w III RP – stwierdził. Rozmówca przytoczył również historię przejęcia przez rodzinę prezydent Warszawy kamienicy, kupionej od szmalcowników. Ocenił surowo, że „ rodzina Hanny Gronkiewicz-Waltz stała się beneficjentem działalności gangu złodziei”.  

Rozmówca zapytany o to, jak ukrócić dziką reprywatyzację odparł,  że na początku powinno przeprowadzić zmiany w Kodeksie Postępowania Administracyjnego. „Następnie należałoby zmienić ustawę. Jednocześnie powinno się stworzyć specjalny departament, który zająłby się wyjaśnianiem dzikiej reprywatyzacji. To powinien być cały sztab ludzi, uczciwych ekspertów, którzy zajęliby się oczyszczeniem tej stajni Augiasza” – dodał. 

„Warszawa przez ostatnie lata była prawdziwym eldorado do prania brudnych pieniędzy i sprzyjała deweloperom. Tu można było wybudować wszystko i wszędzie. Śmiem wątpić, że wynikało to tylko z niekompetencji urzędników, a nie z ordynarnej korupcji” – ocenił na koniec Jan Śpiewak. 


 ak/WP.pl 

 [fot.  YT/TV Republika]

Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 8. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook