Jedynie prawda jest ciekawa


Śpiewak: Kaczyński ma wszelkie szanse być premierem

09.10.2014

„Jarosław Kaczyński to polityk o wiele bardziej doświadczony, o wiele lepiej przygotowany do pełnienia funkcji politycznych” - przekonuje Paweł Śpiewak.

Socjolog, były poseł Platformy Obywatelskiej, w sposób niespodziewany przekonuje, iż Jarosław Kaczyński ma wszelkie szanse by być znów premierem. Rozmówca onetu przyznaje, że prezes PiS jest znacznie lepiej przygotowany do objęcia ważnych stanowisk w Polsce niż premier Ewa Kopacz.

„Jarosław Kaczyński to polityk o wiele bardziej doświadczony, o wiele lepiej przygotowany do pełnienia funkcji politycznych. Wydaje mi się, jak czytam Jarosława Kaczyńskiego, że to jeden z najbardziej błyskotliwych i najgłębszych analityków sceny politycznych. (...) On ma wszelkie szanse, by być premierem po tych wyborach. Ma wszelkie szanse, ale to nie znaczy, że będzie” - tłumaczy Śpiewak.

Socjolog zapewnia, że nie boi się wygranej PiSu. Dodaje, że boi się za to, iż po najbliższych wyborach władza w Polsce będzie bardzo słaba. „Problemem najbliższych wyborów jest słabość jakiejkolwiek partii rządzącej. Może się okazać, że będzie to remis ze wskazaniem np. na Platformę. PO formalnie wygra, ale będzie miała bardzo słaby mandat do rządzenia i będzie skazana na wielokrotną koalicję. Jeśli tak będzie, to partia rządząca będzie miała konflikt wewnętrzny, będzie musiała łagodzić konflikty, frakcje itd. Kierowanie w takiej sytuacji będzie niezwykle trudne” - tłumaczy Śpiewak.

W rozmowie odniósł się również do zdolności moralnych do pełnienia przez Ewę Kopacz funkcji szefa rządu. Śpiewak wskazuje, że ten zarzut dotyczy spraw smoleńskich. „Premier Ewa Kopacz mogła popełnić błędy, mogła mylić się w faktycznej ocenie stopnia dokładności służb rosyjskich (ws. przeszukania miejsca katastrofy smoleńskiej i sekcji ciał ofiar - red.), ale nie jest to powód do deprecjacji w języku moralnym” - twierdzi Śpiewak.

Dodaje, że „przypisywanie Kopacz wyłącznie negatywnych wydarzeń, mówienie, że skłamała, że mówiła nieprawdę itd. to nadużycie”. „To nie jest powodem do deprecjacji jej w języku moralnym. Można powiedzieć, że ona nie sprawdziła, że nie dokładnie działała. Tylko tyle można powiedzieć” - uważa Śpiewak.

Jak widać w sprawie smoleńskiej Śpiewakowi brakuje chłodnego podejścia do polityki. Dziwić może więc fakt, że mówiąc o Jarosławie Kaczyńskim Śpiewakowi udało się podejść do kwestii tak racjonalnie...

TK
[Fot. Stefczyk.info/Onet.pl]

Warto poczytać

 1. trwam23012018 23.01.2018

  Oj. Rydzyk i dwa samochody od bezdomnego. Skandal... czy manipulacja, na którą daliście się nabrać?

  „Ojciec Tadeusz Rydzyk dostał dwa samochody od bezdomnego”. Taki temat od dwóch dni przewija się przez wszystkie media, które ironizują z duchownego i szydzą z rzekomego prezentu. Jak to możliwe, żeby bezdomny miał dwa samochody?

 2. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 3. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 4. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 5. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 6. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 7. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 8. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook