Jedynie prawda jest ciekawa

Sowiecki styl Komisji Nadzoru Finansowego

26.11.2014

Czeka nas co najmniej 6 miesięcy ciągłej kampanii wyborczej aż do wyborów parlamentarnych, a co prawdopodobne do powtórnego głosowania na przedstawicieli władz samorządowych. W permanentnej przedwyborczej gorączce nie powinniśmy stracić z pola widzenia spraw najważniejszych.

Do tych zaliczam świadomość korupcji szerzącej się w szeregach koalicji PO-PSL i w instytucjach państwa. Nie wolno też przejść do porządku dziennego nad niewątpliwym upolitycznieniem PKW i wymiaru sprawiedliwości. Dopiero tak podsumowana kadencja obecnego rządu z przyległościami prowadzić może do formowania pozytywnych programów, które będą wiarygodne dla wyborcy.

Świetnie rozumie ten imperatyw Jarosław Kaczyński, który swoje dzisiejsze wystąpienie w Gdańsku opatrzył obrazkiem burłaków ciągnących samolot OLT, sfinansowany z pieniędzy ukradzionymi klientom Amber Gold. Zatem przypomnijmy raz jeszcze, że w przesławnej akcji reklamowej OTL-Amber Gold uczestniczyli przedstawiciele gdańskiego magistratu, prominentni politycy PO i sam Lech Wałęsa.

Jednak to w kampanii na szczeblu lokalnym, czym niżej, aż do gminy, element korupcji szerzącej się wokół nas umyka pretendentom do lokalnej władzy. Bo nie wypada? Bo drażliwy temat? Czy na szczeblu lokalnym nie dochodzi do nadużyć, ustawiania przetargów, układów czy nepotyzmu? Czy tylko w Warszawie i Gdańsku PO-PSL spija korupcyjną rentę? Oczywiście: nie. Odwrotnie, przykład i przyzwolenie na szachrajstwo idzie z góry, a ponura rzeczywistość dosięga nas wszędzie - od gminy po urzędy centralne.

Zatem do fałszerstw w obwodowych komisjach wyborczych kształtujących po części obraz wyborów a. d. 2014 w całym kraju, dochodziło z motywów wywiedzionych właśnie z lokalnych uwarunkowań. Czym miejscowy układ silniejszy i bardziej zakorzeniony, tym na więcej sobie pozwalał.

Oczywiście, inna jest skala i trwałość przywilejów w zależności od poziomu władztwa. Nie tak medialna, czym niżej w hierarchii do fruktów i koryta. Prowizje macherów naganiających transakcje, jak bezzasadny ekonomicznie zakup Pendolino, Dreamlinerów czy umowy na zakup rosyjskiego gazu po najwyższej cenie w Europie, są bez porównania wyższe niż pieniądze sprzeniewierzane przez lokalne sitwy.

Nie mniej jednak pokaźne i nie do pogardzenia dla „układu władzy” nawet przy znacznym ryzyku, bowiem poszerzają wpływy polityczne „na dole” przez dokooptowanie kolejnych grup gotowych na wszystko. Dość powiedzieć, że 30 z 80 miliardów euro dotacji UE przepłynie przez samorządy w ciągu nadchodzącej 7-letniej perspektywie finansowej.

Mechanizmy władzy PO-PSL były tematem konferencji PiS w przedwyborczy czwartek z udziałem wiceprzewodniczącego PE Ryszarda Czarneckiego i moim . Zachęcam do lektury materiału prasowego z konferencji w linku poniżej. Smaczku dodaje fakt, że materiał wideo z konferencji po kilku godzinach w czasie których był dostępny do obejrzenia na stronach Sejmu RP, potem „popsuł się” i teraz pokazuje w kółko te same ujęcie pt „puste mikrofony”.

Dziwnym zbiegiem okoliczności w ten piątek zawiesiła się też na trzy dni strona internetowa Stowarzyszenia Przejrzysty Rynek Unicreditshareholders.com informująca o konferencji PiS. Czyżby temat okazał się aż tak bolesny dla kogoś, by uciekać się do nieczystej gry?

W ten sam czwartek w Senacie RP odbyła się debata dotycząca Kas SKOK. Po zakończeniu konferencji prasowej o 11-tej świadkowałem temu wydarzeniu. Nagonka na SKOK tuż przed wyborami nie była przypadkiem. Przewodniczący KNF pan Jakubiak ostentacyjnie demonstrował swą pogardę dla prawej strony wyższej izby parlamentu zwracając się wyłącznie do swoich mocodawców z lewej strony sali Senatu.

Zbywał rzeczowe pytania „na okrągło” - po cwaniacku. Bez żadnych skrupułów posługiwał się insynuacją i podłym kłamstwem. To, że dyskutowany w Senacie RP raport KNF mnoży „błędy”, było dla niego powodem do… dumy - nie do wstydu, a w przyszłości może stać się przyczynkiem do prezydenckiego medalu.

Zaiste w zgodzie z filozofią tej władzy jest, że 28 spółek, które przedstawiono w schemacie organizacyjnym SKOK dawno zaprzestało działalność i zostało wyrejestrowane z KRS. KNF liczył na hucpę. Otóż, tenże pan Jakubiak śmiał wszem i wobec twierdzić, że ów pogmatwany schemat organizacyjny przygotowano na podstawie danych z KRS.

Przecież takich przekłamań i błędów powstydziłby się praktykant-student. Inaczej urzędnik KNF, zdaje się, że czym większa oszybka w sowieckim stylu, tym rychlejszy awans. Podobnie jak w poprzednim raporcie, który informował wprost, że SKOK-i posiadają znaczny portfel kredytów hipotecznych. Też wierutne kłamstwo - nigdy niesprostowane.

Jakubiak nie krył celu KNF. Kasy widzi jako drobne lokalne przedsięwzięcia „przy parafii”. On przewodniczący będzie dążył do przejęcia największych i najbardziej zyskownych przez banki. Oskarżał przy tym Kasy, że opierają się jego woli broniąc swych racji przed sądami. Riposta senatora Biereckiego była niezwykle celna - przewodniczący KNF zdyskwalifikował swoją osobę jako urzędnika w praworządnym państwie odmawiając Kasom SKOK prawa do obrony przed sądami.

Dodam od siebie - jeśli tak zakłamane wystąpienie Jakubiaka było możliwe w Senacie RP w przeddzień wyborów, to państwo w którym przyszło nam żyć nie zasługuje na przymiotnik praworządne.

Opisana „debata” w Senacie RP powinna zaalarmować opozycję. Gorączka wyborcza nie powinna przysłaniać spraw bieżących, bo 5 miesięcy do wyborów parlamentarnych to okres zbyt długi, w którym pod przykryciem kolejnych kampanii może dojść do zaniechań, zgniłych kompromisów każdego z nas z samym sobą, a w wyniku - co gorsza - do nieodwracalnych zmian ze szkodą dla wszystkich.

Jerzy Bielewicz, prezes stowarzyszenia Przejrzysty Rynek

Fot. [bip.knf.gov.pl]

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook