Jedynie prawda jest ciekawa


Sowiecki styl Komisji Nadzoru Finansowego

26.11.2014

Czeka nas co najmniej 6 miesięcy ciągłej kampanii wyborczej aż do wyborów parlamentarnych, a co prawdopodobne do powtórnego głosowania na przedstawicieli władz samorządowych. W permanentnej przedwyborczej gorączce nie powinniśmy stracić z pola widzenia spraw najważniejszych.

Do tych zaliczam świadomość korupcji szerzącej się w szeregach koalicji PO-PSL i w instytucjach państwa. Nie wolno też przejść do porządku dziennego nad niewątpliwym upolitycznieniem PKW i wymiaru sprawiedliwości. Dopiero tak podsumowana kadencja obecnego rządu z przyległościami prowadzić może do formowania pozytywnych programów, które będą wiarygodne dla wyborcy.

Świetnie rozumie ten imperatyw Jarosław Kaczyński, który swoje dzisiejsze wystąpienie w Gdańsku opatrzył obrazkiem burłaków ciągnących samolot OLT, sfinansowany z pieniędzy ukradzionymi klientom Amber Gold. Zatem przypomnijmy raz jeszcze, że w przesławnej akcji reklamowej OTL-Amber Gold uczestniczyli przedstawiciele gdańskiego magistratu, prominentni politycy PO i sam Lech Wałęsa.

Jednak to w kampanii na szczeblu lokalnym, czym niżej, aż do gminy, element korupcji szerzącej się wokół nas umyka pretendentom do lokalnej władzy. Bo nie wypada? Bo drażliwy temat? Czy na szczeblu lokalnym nie dochodzi do nadużyć, ustawiania przetargów, układów czy nepotyzmu? Czy tylko w Warszawie i Gdańsku PO-PSL spija korupcyjną rentę? Oczywiście: nie. Odwrotnie, przykład i przyzwolenie na szachrajstwo idzie z góry, a ponura rzeczywistość dosięga nas wszędzie - od gminy po urzędy centralne.

Zatem do fałszerstw w obwodowych komisjach wyborczych kształtujących po części obraz wyborów a. d. 2014 w całym kraju, dochodziło z motywów wywiedzionych właśnie z lokalnych uwarunkowań. Czym miejscowy układ silniejszy i bardziej zakorzeniony, tym na więcej sobie pozwalał.

Oczywiście, inna jest skala i trwałość przywilejów w zależności od poziomu władztwa. Nie tak medialna, czym niżej w hierarchii do fruktów i koryta. Prowizje macherów naganiających transakcje, jak bezzasadny ekonomicznie zakup Pendolino, Dreamlinerów czy umowy na zakup rosyjskiego gazu po najwyższej cenie w Europie, są bez porównania wyższe niż pieniądze sprzeniewierzane przez lokalne sitwy.

Nie mniej jednak pokaźne i nie do pogardzenia dla „układu władzy” nawet przy znacznym ryzyku, bowiem poszerzają wpływy polityczne „na dole” przez dokooptowanie kolejnych grup gotowych na wszystko. Dość powiedzieć, że 30 z 80 miliardów euro dotacji UE przepłynie przez samorządy w ciągu nadchodzącej 7-letniej perspektywie finansowej.

Mechanizmy władzy PO-PSL były tematem konferencji PiS w przedwyborczy czwartek z udziałem wiceprzewodniczącego PE Ryszarda Czarneckiego i moim . Zachęcam do lektury materiału prasowego z konferencji w linku poniżej. Smaczku dodaje fakt, że materiał wideo z konferencji po kilku godzinach w czasie których był dostępny do obejrzenia na stronach Sejmu RP, potem „popsuł się” i teraz pokazuje w kółko te same ujęcie pt „puste mikrofony”.

Dziwnym zbiegiem okoliczności w ten piątek zawiesiła się też na trzy dni strona internetowa Stowarzyszenia Przejrzysty Rynek Unicreditshareholders.com informująca o konferencji PiS. Czyżby temat okazał się aż tak bolesny dla kogoś, by uciekać się do nieczystej gry?

W ten sam czwartek w Senacie RP odbyła się debata dotycząca Kas SKOK. Po zakończeniu konferencji prasowej o 11-tej świadkowałem temu wydarzeniu. Nagonka na SKOK tuż przed wyborami nie była przypadkiem. Przewodniczący KNF pan Jakubiak ostentacyjnie demonstrował swą pogardę dla prawej strony wyższej izby parlamentu zwracając się wyłącznie do swoich mocodawców z lewej strony sali Senatu.

Zbywał rzeczowe pytania „na okrągło” - po cwaniacku. Bez żadnych skrupułów posługiwał się insynuacją i podłym kłamstwem. To, że dyskutowany w Senacie RP raport KNF mnoży „błędy”, było dla niego powodem do… dumy - nie do wstydu, a w przyszłości może stać się przyczynkiem do prezydenckiego medalu.

Zaiste w zgodzie z filozofią tej władzy jest, że 28 spółek, które przedstawiono w schemacie organizacyjnym SKOK dawno zaprzestało działalność i zostało wyrejestrowane z KRS. KNF liczył na hucpę. Otóż, tenże pan Jakubiak śmiał wszem i wobec twierdzić, że ów pogmatwany schemat organizacyjny przygotowano na podstawie danych z KRS.

Przecież takich przekłamań i błędów powstydziłby się praktykant-student. Inaczej urzędnik KNF, zdaje się, że czym większa oszybka w sowieckim stylu, tym rychlejszy awans. Podobnie jak w poprzednim raporcie, który informował wprost, że SKOK-i posiadają znaczny portfel kredytów hipotecznych. Też wierutne kłamstwo - nigdy niesprostowane.

Jakubiak nie krył celu KNF. Kasy widzi jako drobne lokalne przedsięwzięcia „przy parafii”. On przewodniczący będzie dążył do przejęcia największych i najbardziej zyskownych przez banki. Oskarżał przy tym Kasy, że opierają się jego woli broniąc swych racji przed sądami. Riposta senatora Biereckiego była niezwykle celna - przewodniczący KNF zdyskwalifikował swoją osobę jako urzędnika w praworządnym państwie odmawiając Kasom SKOK prawa do obrony przed sądami.

Dodam od siebie - jeśli tak zakłamane wystąpienie Jakubiaka było możliwe w Senacie RP w przeddzień wyborów, to państwo w którym przyszło nam żyć nie zasługuje na przymiotnik praworządne.

Opisana „debata” w Senacie RP powinna zaalarmować opozycję. Gorączka wyborcza nie powinna przysłaniać spraw bieżących, bo 5 miesięcy do wyborów parlamentarnych to okres zbyt długi, w którym pod przykryciem kolejnych kampanii może dojść do zaniechań, zgniłych kompromisów każdego z nas z samym sobą, a w wyniku - co gorsza - do nieodwracalnych zmian ze szkodą dla wszystkich.

Jerzy Bielewicz, prezes stowarzyszenia Przejrzysty Rynek

Fot. [bip.knf.gov.pl]

Warto poczytać

 1. ludzie23032018 24.03.2018

  Dlaczego młodzi ludzie przyszli na "Czarny marsz" z małymi dziećmi?

  Byłem na „Czarnym marszu”. Wszedłem w ten tłum, choć z oczywistych powodów nie byłem jego częścią

 2. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 3. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 4. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 5. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 6. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 7. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 8. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook