Jedynie prawda jest ciekawa


Soloch: Policję czekają cięcia?

04.01.2012

Rzeczywiście, kierownictwem nowego resortu zajęli się głównie ludzie młodzi, bez politycznego doświadczenia oraz pozycji – komentuje dla Stefczyk.info Paweł Soloch, były wiceszef MSWiA, ekspert Instytutu Sobieskiego.

Stefczyk.info: Jak Pan ocenia odwołanie gen. Adama Rapackiego, który odpowiadał za przygotowanie Euro 2012, na kilka miesięcy przed rozpoczęciem imprezy?

Paweł Soloch: Trudno ocenić jego rzeczywisty wpływ na przygotowanie do Mistrzostw. Ciężki mi ocenić, czy odwołanie go będzie miało jakiś wpływ na tę kwestie. Musiałbym zapoznać się ze szczegółowymi danymi dotyczącymi zespołu, którym on kierował. Trzeba by sprawdzić co ten zespół robił, jak zostały zorganizowane przygotowania. Minister Cichocki i gen. Rapacki uspokajali, mówiąc, że nie ma żadnego zagrożenia, że będzie inny zespół, że wszystko będzie dalej szło swoim trybem, że ma zostać powołany nowy pełnomocnik.

Mówili również, że tą sprawą zajmie się Ministerstwo Sportu

Tak, ono ma być resortem przewodzącym. To zdaje się logicznym rozwiązaniem, ponieważ to ministerstwo odpowiada za całość przygotowań. Sądzę jednak, że największa część odpowiedzialności zostanie przeniesiona na samorządy tych miast, które organizują mecze podczas Euro. Główna odpowiedzialność spada na prezydentów miast i podległych im służb.

Podczas konferencji minister Cichocki chwalił profesjonalizm gen. Rapackiego. Również opozycja podkreśla jego zasługi. Pan podziela ten zachwyt?

Oczywiście generał Rapacki jest bardzo doświadczonym policjantem. On jako policjant osiągnął niemal wszystko w swojej karierze. Skończył, jako komendant główny Policji, generał. Potem został wiceministrem nadzorującym te służby. Jednak, pamiętajmy, że w ostatnich latach nie wszystko w nadzorowanej przez niego policji było w porządku. Choć nie ponosi on za to całkowitej odpowiedzialności, mieliśmy przecież kilka afer w policji. Była afera związana z przetargiem na mundury, która kosztowała państwo wiele milionów złotych. Była afera, gdy wietnamski biznesmen finansował święto policji i bawili się u niego szefowie policyjni, a potem okazało się, że jest on ścigany listem gończym. Żadne konsekwencje nie zostały wyciągnięte. To pokazuje, że ta policja nie była wspaniała.

Jednak przeważały pozytywne oceny Rapackiego. Co Pana zdaniem stoi za jego dymisją?

Oglądając konferencję prasową miałem wrażenie, że gen. Rapacki chciał odejść z resortu. W tle mogą mieć znaczenie różne sprawy. W tym kontekście wymienia się najczęściej kwestie uposażeń emerytalnych. Wydaje się, że obecnego systemu nie da się utrzymać. Również kwestie budżetowe mogą być ważnym czynnikiem, dla którego Rapacki odszedł z resortu. Czekają nas ciężkie czasy. Dla wiceministrów, osób nadzorujących np. służby to ciężki czas, gdy trzeba być zderzakiem. On musiałby uczestniczyć w rzeczach przykrych, a nie radosnych. Co więcej, te przykrości będą dotykać środowiska, z którego wywodzi się gen. Rapacki.

Nowym wiceministrem, który będzie odpowiadał za policję oraz BOR został Michał Deskur. Mało o nim wiadomo, głównie to, że jest księgowym i nie ma żadnego doświadczenia związanego z policją czy służbami. Jak Pan ocenia tę zmianę?

Pamiętajmy, że kluczową rolę dla policji będzie pełnił szef KGP. Dotychczasowa sytuacja, gdy szef KGP i wiceminister byli policjantami miała swoje dobre strony, ale również była dublowaniem stanowisk. Objęcie nadzoru nad policją przez księgowego może być pomysłem korzystnym, jeśli czekają nas cięcia. To sygnał, że szef MSW będzie szukał oszczędności Jednak sam księgowy nie wystarczy. Trzeba pamiętać o gwarancjach bezpieczeństwa, o sprawach bieżących.

Kiedy Pan się spodziewa tych cięć?

Sądzę, że one nie nastąpią przed Euro 2012. Zauważmy, że podwyżki płac w policji zostały zapowiedziane na lipiec. To ma zatrzymać falę przejść na emeryturę. Policjanci będą przedłużali służbę, by dostać podwyżkę i wyższą emeryturę. Byle do Euro – tak myślą rządzący.

Pana zdaniem młoda ekipa MSW będzie miała siłę przebicia?

Rzeczywiście, kierownictwem nowego resortu zajęli się głównie ludzie młodzi, bez politycznego doświadczenia oraz pozycji. To są ludzie premiera Donalda Tuska. To rodzi podejrzenie, że służbami będzie chciał kierować premier, albo kontrola nad służbami zostanie utracona przez szefostwo resortu.

Rozdział MSWiA miał m.in. pozwolić na usprawnienie administracji i zmniejszenie biurokracji. Udało się?

Obliczyłem, że obecnie w MSW pracuje więcej wiceministrów niż wcześniej. Każdą ze służb nadzoruje osobny wiceminister. Wcześniej tak nie było. Dodatkowo w MSW są również urzędnicy, odpowiadający za kwestie informatyzacji, którą zajmuje się osobne ministerstwo. Biurokracja się bardzo rozrosła, przed czym z resztą przestrzegałem w swoich pracach.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[fot. PAP/Paweł Supernak.pl]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook