Jedynie prawda jest ciekawa

Soloch: Obywatele nie ufają sądom

26.02.2017

Szef BBN komentował słowa prezes Sądu Najwyższego.

„Państwo abdykowało za rządów PO na wielu obszarach, też w wymiarze sprawiedliwości” – mówił Ryszard Czarnecki na antenie TVP Info.

Goście programu „Woronicza 17” rozmawiali m.in. o sprawie przesłuchania Marka Belki przed komisją ds. Amber Gold.

„Porażające jest, że Belka nie zna postępowania kodeksu karnego. Każdy obywatel jest zobowiązany do powiadomienia prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa” – mówił poseł Kukiz‘15 Jerzy Jachnik.

„Zamiast zawiadamiania „Rzeczpospolitej” czy innych mediów powinien zawiadomić prokuraturę” – dodał.

Poseł Jan Grabiec z PO docenił powstanie komisji śledczej.

„Obrady tej komisji są nadzwyczaj ciekawe. Nie spodziewałem się, że tyle dowiemy się o funkcjonowaniu państwa” – powiedział.

„Dopiero gdy Donald Tusk powołał nowego człowieka w miejsce pana Kluzy doprowadzono do zakończenia działania Amber Gold i nie doprowadzono do oszukania większej liczby osób” – dodał.

Na te słowa zareagował Ryszard Czarnecki z PiS.

„Tak łżecie, że to się w głowie nie mieści” – powiedział.

„Tusk miał tę wiedzę i miał ją od Belki. Rozpaczliwa ucieczka Tuska od odpowiedzialność, gdy miał w ręku wszystkie mechanizmy, by tej afery nie było” – dodał.

Czarnecki przekonywał, że PiS naprawia polski wymiar sprawiedliwości.

„Po tej antyreformie wymiaru spraw wprowadzonej przez Platformę Obywatelską i Donalda Tuska, powołaliśmy prokuraturę pod Prokuratura Generalnego, ministra sprawiedliwości” – powiedział.

„To jest filozofia polityka PO – imposybilizmy. Państwo abdykowało za rządów PO na wielu obszarach, też w wymiarze sprawiedliwości” – dodał.

Następnie w programie ujawniono nagranie, na którym prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf grozi rozjechaniem miasteczka namiotowego przed budynkiem sądu.

Jej słowa skomentował Paweł Soloch, szef BBN.

„One pokazują pewną dezynwolturę, lekkość wypowiedzi pani sędzi. Trzeba to zestawić z jej wypowiedzią o zarobkach, o tych 10 tysiącach złotych” – powiedział.

„To wszystko niedobrze służy klimatowi związanemu z aparatem sprawiedliwości i robią to sami sędziowie. Sądy nie cieszą się dużym zaufaniem obywateli. A ich autorytet powinien istnieć jeżeli państwo ma dobrze funkcjonować” – dodał.

Ryszard Czarnecki mówił o upadku zaufania do parlamentu i problemie wymiaru sprawiedliwości jako państwo w państwie.

„Im więcej będzie akcji typu okupacja mównicy, tym bardziej budynek parlamentu w oczach Polaków, który płaca podatki, będzie coraz gorszy” – powiedział.

„Mieliście swój czas, zrobiliście co zrobiliście, dlatego opinia publiczna tak was oceniła” – mówił.

„Jest państwo w państwie i jest to wymiar sprawiedliwości. I Bogu dzięki, że Prawo i Sprawiedliwość zgodnie z wolą obywateli się za to wzięło. Każdy widzi kto broni tej kasty sędziowskiej, tego układu zamkniętego. Wy tego bronicie” – stwierdził.

mly/tvp.info

fot. [wPolityce.pl/tvp.info]

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook