Jedynie prawda jest ciekawa


Soloch o groźbach Schulza: „To skandal!”

13.09.2015

Minister Paweł Soloch, szef prezydenckiego Biura Bezpieczeństwa Narodowego, zdecydowanie skrytykował Martina Schulza, przewodniczącego Parlamentu Europejskiego, grożącego użyciem siły państwom Unii, które nie zgodzą się przyjąć imigrantów.

- To skandal, który zwłaszcza u Polaków wywołuje jak najgorsze skojarzenie. Dziwne, że mówi to polityk socjaldemokracji. Dobrze by było, gdyby „nasz człowiek” w Europie, Donald Tusk, skarcił swego kolegę ze struktur europejskich. Oczywiście zakładamy i chcemy wierzyć, że tak nie myślą Niemcy. To pokazuje słabe kwalifikacje tego pana – powiedział w radiowym programie Radia Zet  „7 Dzień Tygodnia” Moniki Olejnik.

- Schulz budzi demony starej Europy sprzed 70 lat. Ten człowiek powinien zakończyć swoją karierę polityczną, bo straszenie wojną, użyciem siły, czy jakiegokolwiek przymusu, w ustach zwłaszcza niemieckiego polityka jest czymś skandalicznym. Mam nadzieję, że państwo zabierzecie w tej sprawie taki sam głos jak PiS i zakończymy karierę tego pana. Nie możemy budzić demonów starej Europy – apelował Bartosz  Kownacki z PiS.

Sprawa imigrantów wywołała burzę w audycji Olejnik. - Powinniśmy odróżnić uchodźców od imigrantów ekonomicznych. Uchodźców przyjąć, a emigrantów nie. Powinniśmy, tak jak zapowiedział to już rząd litewski, przyjmować do Polski tylko tych, którzy są nam kulturowo bliscy – chrześcijan, jazydów, być może alawitów. Natomiast nie muzułmanów, ponieważ widać wyraźnie, że nawet czasami muzułmanie, urodzeni już na terenie Europy, w drugim, trzecim pokoleniu, odrzucają wartości, które są fundamentem cywilizacji zachodniej – mówił Jarosław Gowin.

Bartosz Kownacki zwracał uwagę, że przyjęcie przez Polskę 10 tys. imigrantów nie rozwiąże problemu. - Problem leży na Bliskim Wschodzie, w państwach, które pogrążone są w chaosie, od pomocy którym Unia umywa ręce. Przyjęcie 10-50-100 tys. imigrantów to leczenie poważnej choroby polopiryną – podkreślał.

Poseł PiS zwracał uwagę, że dużo trudniej zasymilować 10 tys. muzułmanów w Polsce, która jest państwem w miarę jednolitym kulturowo, niż nawet 30 tys. imigrantów we Francji, gdzie diaspora muzułmańska jest o wiele większa. Kategorycznie zwrócił się do prowadzącej program Olejnik, która niemal w każdym pytaniu zarzucała politykom prawicy jakoby wobec imigrantów zaprzeczali postawie papieża Franciszka i stanowisku polskiego Kościoła.

- My nie mówimy, żeby nie pomagać ludziom. Pani próbuje postawić PiS, że my nie jesteśmy wrażliwi na to, co się dzieje na Bliskim Wschodzie i staramy się ludzi straszyć. My tylko pokazujemy, że Europa, która chce przyjąć w najbliższych latach pewnie kilka milionów emigrantów, może spotkać się z ogromnym problemem – stwierdził parlamentarzysta PiS.

Kownackiego i Gowina ostro zaatakował Krzysztof Gawkowski z SLD. - Jak wsłuchuję się w głosy Zjednoczonej Prawicy, środowiska PiS, mam wrażenie, że to można w skrócie określić tak: zepchnijmy to całe barachło, co stoi na południu Europy, do morza, a później niech się dziej wola boża – insynuował Gawkowski polityk Zjednoczonej Lewicy.

Paweł Soloch, nie ma wątpliwości, że Polska powinna uczestniczyć w rozwiązaniu problemu imigrantów. - Ale podstawowym zadaniem władz, elit państwa, jest kwestia bezpieczeństwa i zachowania równowagi społecznej. Decyzja o przyjęciu bądź nie imigrantów powinna być suwerenna, a nie narzucona. Mamy chaos informacyjny ze strony rządu. Była mowa o 2 tys. osób, które mamy przyjąć, potem o 12 tys. – przypominał prezydencki minister.

Olejnik uparcie dopytywała czy należy przyjmować „tylko chrześcijan”? - Należy przyjmować wszystkich, którzy potrzebują pomocy, niezależnie od wyznania. Natomiast należy przy tym zwrócić uwagę – i jest to okazja do dyskusji ogólnoeuropejskiej – na los chrześcijan na Bliskim Wschodzie. Chrześcijanie są w tej chwili najbardziej prześladowaną religią w świecie. Jest ich mordowanych ponad 100 tys. rocznie. W związku z tym należy im się, również ze strony naszego państwa, poświęcenie większej uwagi – odpowiadał Soloch.  

- Mamy problem zasadniczy taki, czy tym ludziom pomagamy, ratując ich przed śmiercią - co jest oczywiście naszym obowiązkiem, niezależnie od tego w co ci ludzie wierzą i jakie mają poglądy - czy też zgadzamy się na to, że ci ludzie zostaną u nas na stałe. Europa ma planu co dalej – dodawał.

Odniósł się do sprawy przygotowania polskich służb specjalnych na przyjęcie rzeszy imigrantów, wśród których mogą być osoby związane z terroryzmem Państwa Islamskiego. Przywołał w tym kontekście wypowiedź szefa ABW gen, Dariusza Łuczaka o tym, że polskie służby są w stanie sprawdzić wszystkich… którzy mają paszporty biometryczne.

- To świadczy o tym jak jesteśmy przygotowani. Z rozmów z przedstawicielami innych państw wynika, że w ogóle służby specjalne całej Europy, przy takiej masie 800 tys., czy miliona ludzi, będą miały poważne trudności. Przyjeżdżają ludzie bez dokumentów, albo wyrzucają te dokumenty – mówił Soloch.  

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!


JKUB/Radio Zet

[fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 8. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook