Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Soloch o groźbach Schulza: „To skandal!”

13.09.2015

Minister Paweł Soloch, szef prezydenckiego Biura Bezpieczeństwa Narodowego, zdecydowanie skrytykował Martina Schulza, przewodniczącego Parlamentu Europejskiego, grożącego użyciem siły państwom Unii, które nie zgodzą się przyjąć imigrantów.

- To skandal, który zwłaszcza u Polaków wywołuje jak najgorsze skojarzenie. Dziwne, że mówi to polityk socjaldemokracji. Dobrze by było, gdyby „nasz człowiek” w Europie, Donald Tusk, skarcił swego kolegę ze struktur europejskich. Oczywiście zakładamy i chcemy wierzyć, że tak nie myślą Niemcy. To pokazuje słabe kwalifikacje tego pana – powiedział w radiowym programie Radia Zet  „7 Dzień Tygodnia” Moniki Olejnik.

- Schulz budzi demony starej Europy sprzed 70 lat. Ten człowiek powinien zakończyć swoją karierę polityczną, bo straszenie wojną, użyciem siły, czy jakiegokolwiek przymusu, w ustach zwłaszcza niemieckiego polityka jest czymś skandalicznym. Mam nadzieję, że państwo zabierzecie w tej sprawie taki sam głos jak PiS i zakończymy karierę tego pana. Nie możemy budzić demonów starej Europy – apelował Bartosz  Kownacki z PiS.

Sprawa imigrantów wywołała burzę w audycji Olejnik. - Powinniśmy odróżnić uchodźców od imigrantów ekonomicznych. Uchodźców przyjąć, a emigrantów nie. Powinniśmy, tak jak zapowiedział to już rząd litewski, przyjmować do Polski tylko tych, którzy są nam kulturowo bliscy – chrześcijan, jazydów, być może alawitów. Natomiast nie muzułmanów, ponieważ widać wyraźnie, że nawet czasami muzułmanie, urodzeni już na terenie Europy, w drugim, trzecim pokoleniu, odrzucają wartości, które są fundamentem cywilizacji zachodniej – mówił Jarosław Gowin.

Bartosz Kownacki zwracał uwagę, że przyjęcie przez Polskę 10 tys. imigrantów nie rozwiąże problemu. - Problem leży na Bliskim Wschodzie, w państwach, które pogrążone są w chaosie, od pomocy którym Unia umywa ręce. Przyjęcie 10-50-100 tys. imigrantów to leczenie poważnej choroby polopiryną – podkreślał.

Poseł PiS zwracał uwagę, że dużo trudniej zasymilować 10 tys. muzułmanów w Polsce, która jest państwem w miarę jednolitym kulturowo, niż nawet 30 tys. imigrantów we Francji, gdzie diaspora muzułmańska jest o wiele większa. Kategorycznie zwrócił się do prowadzącej program Olejnik, która niemal w każdym pytaniu zarzucała politykom prawicy jakoby wobec imigrantów zaprzeczali postawie papieża Franciszka i stanowisku polskiego Kościoła.

- My nie mówimy, żeby nie pomagać ludziom. Pani próbuje postawić PiS, że my nie jesteśmy wrażliwi na to, co się dzieje na Bliskim Wschodzie i staramy się ludzi straszyć. My tylko pokazujemy, że Europa, która chce przyjąć w najbliższych latach pewnie kilka milionów emigrantów, może spotkać się z ogromnym problemem – stwierdził parlamentarzysta PiS.

Kownackiego i Gowina ostro zaatakował Krzysztof Gawkowski z SLD. - Jak wsłuchuję się w głosy Zjednoczonej Prawicy, środowiska PiS, mam wrażenie, że to można w skrócie określić tak: zepchnijmy to całe barachło, co stoi na południu Europy, do morza, a później niech się dziej wola boża – insynuował Gawkowski polityk Zjednoczonej Lewicy.

Paweł Soloch, nie ma wątpliwości, że Polska powinna uczestniczyć w rozwiązaniu problemu imigrantów. - Ale podstawowym zadaniem władz, elit państwa, jest kwestia bezpieczeństwa i zachowania równowagi społecznej. Decyzja o przyjęciu bądź nie imigrantów powinna być suwerenna, a nie narzucona. Mamy chaos informacyjny ze strony rządu. Była mowa o 2 tys. osób, które mamy przyjąć, potem o 12 tys. – przypominał prezydencki minister.

Olejnik uparcie dopytywała czy należy przyjmować „tylko chrześcijan”? - Należy przyjmować wszystkich, którzy potrzebują pomocy, niezależnie od wyznania. Natomiast należy przy tym zwrócić uwagę – i jest to okazja do dyskusji ogólnoeuropejskiej – na los chrześcijan na Bliskim Wschodzie. Chrześcijanie są w tej chwili najbardziej prześladowaną religią w świecie. Jest ich mordowanych ponad 100 tys. rocznie. W związku z tym należy im się, również ze strony naszego państwa, poświęcenie większej uwagi – odpowiadał Soloch.  

- Mamy problem zasadniczy taki, czy tym ludziom pomagamy, ratując ich przed śmiercią - co jest oczywiście naszym obowiązkiem, niezależnie od tego w co ci ludzie wierzą i jakie mają poglądy - czy też zgadzamy się na to, że ci ludzie zostaną u nas na stałe. Europa ma planu co dalej – dodawał.

Odniósł się do sprawy przygotowania polskich służb specjalnych na przyjęcie rzeszy imigrantów, wśród których mogą być osoby związane z terroryzmem Państwa Islamskiego. Przywołał w tym kontekście wypowiedź szefa ABW gen, Dariusza Łuczaka o tym, że polskie służby są w stanie sprawdzić wszystkich… którzy mają paszporty biometryczne.

- To świadczy o tym jak jesteśmy przygotowani. Z rozmów z przedstawicielami innych państw wynika, że w ogóle służby specjalne całej Europy, przy takiej masie 800 tys., czy miliona ludzi, będą miały poważne trudności. Przyjeżdżają ludzie bez dokumentów, albo wyrzucają te dokumenty – mówił Soloch.  

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!


JKUB/Radio Zet

[fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. 04c2ed08c4504c9090755b6edb3dd1b9 20.01.2017

  Siostra Kijowskiego we „wSieci”: "Nie nadaje się na przywódcę"

  „Jest dla mnie oczywiste, że za KOD stoi jakaś siła. Mateusz sam by tego nie wymyślił".

 2. mid-17120101 20.01.2017

  Wałęsa: „Jestem czysty jak łza”

  "Mój syn też nie wytrzymał psychicznie i przez Cenckiewiczów i innych skrócił sobie życie”.

 3. mid-17118019 20.01.2017

  Premier: „Tabory się podciągnęły”

  „Wydarzenia, które miały miejsce, nie budzą wątpliwości, że chodziło o przejęcie władzy”.

 4. rziemkiewiczchlodnymokiemtvreo 20.01.2017

  Ziemkiewicz: „Wszyscy strasznie boją się Trumpa”

  „Jest przerażenie, że prezydentem USA zostaje człowiek, na którego Putin ma haki”.

 5. kanowsdgadh 19.01.2017

  Kanownik: Jesteśmy za najbardziej radykalnymi środkami ws. VAT . WYWIAD

  Każdy miesiąc opóźnienia to są setki milionów złotych, które wypływają z budżetu państwa do oszustów.

 6. stycznio 19.01.2017

  "wSieci Historii": Jak się biliśmy w Powstaniu Styczniowym?

  Tematem miesiąca nowego wydania miesięcznika „wSieci Historii” są nieznane epizody powstańców walczących o niepodległość w 1863 roku.

 7. bielus 19.01.2017

  Bielan we "wSieci": Szaleńcza opozycja przegrała

  Wicemarszałek Senatu Adam Bielan w rozmowie z Jackiem i Michałem Karnowskimi mówi o istocie konfliktu toczącego się w Sejmie i dalszych krokach rządu we wprowadzaniu dobrej zmiany.

 8. swit 19.01.2017

  Świetlik: Nie widzę, by co trzeci Polak wspierał protesty

  Wiktor Świetlik odniósł się "Super Expressie" do sondażu WP, według którego rzekomo 15 milionów Polaków chce, by opozycja kontynuowała protesty.

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook