Jedynie prawda jest ciekawa


Soloch o groźbach Schulza: „To skandal!”

13.09.2015

Minister Paweł Soloch, szef prezydenckiego Biura Bezpieczeństwa Narodowego, zdecydowanie skrytykował Martina Schulza, przewodniczącego Parlamentu Europejskiego, grożącego użyciem siły państwom Unii, które nie zgodzą się przyjąć imigrantów.

- To skandal, który zwłaszcza u Polaków wywołuje jak najgorsze skojarzenie. Dziwne, że mówi to polityk socjaldemokracji. Dobrze by było, gdyby „nasz człowiek” w Europie, Donald Tusk, skarcił swego kolegę ze struktur europejskich. Oczywiście zakładamy i chcemy wierzyć, że tak nie myślą Niemcy. To pokazuje słabe kwalifikacje tego pana – powiedział w radiowym programie Radia Zet  „7 Dzień Tygodnia” Moniki Olejnik.

- Schulz budzi demony starej Europy sprzed 70 lat. Ten człowiek powinien zakończyć swoją karierę polityczną, bo straszenie wojną, użyciem siły, czy jakiegokolwiek przymusu, w ustach zwłaszcza niemieckiego polityka jest czymś skandalicznym. Mam nadzieję, że państwo zabierzecie w tej sprawie taki sam głos jak PiS i zakończymy karierę tego pana. Nie możemy budzić demonów starej Europy – apelował Bartosz  Kownacki z PiS.

Sprawa imigrantów wywołała burzę w audycji Olejnik. - Powinniśmy odróżnić uchodźców od imigrantów ekonomicznych. Uchodźców przyjąć, a emigrantów nie. Powinniśmy, tak jak zapowiedział to już rząd litewski, przyjmować do Polski tylko tych, którzy są nam kulturowo bliscy – chrześcijan, jazydów, być może alawitów. Natomiast nie muzułmanów, ponieważ widać wyraźnie, że nawet czasami muzułmanie, urodzeni już na terenie Europy, w drugim, trzecim pokoleniu, odrzucają wartości, które są fundamentem cywilizacji zachodniej – mówił Jarosław Gowin.

Bartosz Kownacki zwracał uwagę, że przyjęcie przez Polskę 10 tys. imigrantów nie rozwiąże problemu. - Problem leży na Bliskim Wschodzie, w państwach, które pogrążone są w chaosie, od pomocy którym Unia umywa ręce. Przyjęcie 10-50-100 tys. imigrantów to leczenie poważnej choroby polopiryną – podkreślał.

Poseł PiS zwracał uwagę, że dużo trudniej zasymilować 10 tys. muzułmanów w Polsce, która jest państwem w miarę jednolitym kulturowo, niż nawet 30 tys. imigrantów we Francji, gdzie diaspora muzułmańska jest o wiele większa. Kategorycznie zwrócił się do prowadzącej program Olejnik, która niemal w każdym pytaniu zarzucała politykom prawicy jakoby wobec imigrantów zaprzeczali postawie papieża Franciszka i stanowisku polskiego Kościoła.

- My nie mówimy, żeby nie pomagać ludziom. Pani próbuje postawić PiS, że my nie jesteśmy wrażliwi na to, co się dzieje na Bliskim Wschodzie i staramy się ludzi straszyć. My tylko pokazujemy, że Europa, która chce przyjąć w najbliższych latach pewnie kilka milionów emigrantów, może spotkać się z ogromnym problemem – stwierdził parlamentarzysta PiS.

Kownackiego i Gowina ostro zaatakował Krzysztof Gawkowski z SLD. - Jak wsłuchuję się w głosy Zjednoczonej Prawicy, środowiska PiS, mam wrażenie, że to można w skrócie określić tak: zepchnijmy to całe barachło, co stoi na południu Europy, do morza, a później niech się dziej wola boża – insynuował Gawkowski polityk Zjednoczonej Lewicy.

Paweł Soloch, nie ma wątpliwości, że Polska powinna uczestniczyć w rozwiązaniu problemu imigrantów. - Ale podstawowym zadaniem władz, elit państwa, jest kwestia bezpieczeństwa i zachowania równowagi społecznej. Decyzja o przyjęciu bądź nie imigrantów powinna być suwerenna, a nie narzucona. Mamy chaos informacyjny ze strony rządu. Była mowa o 2 tys. osób, które mamy przyjąć, potem o 12 tys. – przypominał prezydencki minister.

Olejnik uparcie dopytywała czy należy przyjmować „tylko chrześcijan”? - Należy przyjmować wszystkich, którzy potrzebują pomocy, niezależnie od wyznania. Natomiast należy przy tym zwrócić uwagę – i jest to okazja do dyskusji ogólnoeuropejskiej – na los chrześcijan na Bliskim Wschodzie. Chrześcijanie są w tej chwili najbardziej prześladowaną religią w świecie. Jest ich mordowanych ponad 100 tys. rocznie. W związku z tym należy im się, również ze strony naszego państwa, poświęcenie większej uwagi – odpowiadał Soloch.  

- Mamy problem zasadniczy taki, czy tym ludziom pomagamy, ratując ich przed śmiercią - co jest oczywiście naszym obowiązkiem, niezależnie od tego w co ci ludzie wierzą i jakie mają poglądy - czy też zgadzamy się na to, że ci ludzie zostaną u nas na stałe. Europa ma planu co dalej – dodawał.

Odniósł się do sprawy przygotowania polskich służb specjalnych na przyjęcie rzeszy imigrantów, wśród których mogą być osoby związane z terroryzmem Państwa Islamskiego. Przywołał w tym kontekście wypowiedź szefa ABW gen, Dariusza Łuczaka o tym, że polskie służby są w stanie sprawdzić wszystkich… którzy mają paszporty biometryczne.

- To świadczy o tym jak jesteśmy przygotowani. Z rozmów z przedstawicielami innych państw wynika, że w ogóle służby specjalne całej Europy, przy takiej masie 800 tys., czy miliona ludzi, będą miały poważne trudności. Przyjeżdżają ludzie bez dokumentów, albo wyrzucają te dokumenty – mówił Soloch.  

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!


JKUB/Radio Zet

[fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 4. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 5. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 6. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook