Jedynie prawda jest ciekawa


Soloch: Migracyjna polityka UE wymaga korekt

07.12.2016

Polityka, którą do tej pory prowadziła Unia Europejska w sprawie migracji nie do końca jest skuteczna i wymaga pewnych korekt - uważa szef BBN Paweł Soloch.

Jak ocenił, UE powinna mieć spójną strategię w sprawie migracji.

Soloch poinformował w TVP Info, że w środę w Belwederze odbędzie się organizowana przez BBN oraz MSZ, międzynarodowa konferencja poświęcona sprawom bezpieczeństwa w polityce migracyjnej. Wezmą w niej udział m.in. przedstawiciele korpusu dyplomatycznego, instytucji UE, eksperci z Polski, Węgier, Włoch, Bułgarii, Czech, Słowacji, Holandii, Turcji, Macedonii i Ukrainy.

"Nie ulega wątpliwości, że - jeśli chodzi o migrację i związki migracji z bezpieczeństwem, bo mamy tu do czynienia z przestępczością zorganizowaną, mówi się w tym kontekście o zagrożeniu terroryzmem, są problemy czysto finansowe, socjalne, absorbcji takiej masy ludzi - ta polityka, którą do tej pory Unia Europejska prowadziła nie do końca jest skuteczna i wymaga pewnych korekt" - podkreślił szef BBN.

Soloch na uwagę dziennikarza, że migranci cały czas napływają do krajów Unii Europejskiej, powiedział: "Podejmowane są jednak pewne działania. Zwracam uwagę na pewną zmianę w nastawieniu Niemiec, które były najbardziej otwarte na przyjmowanie uchodźców". Jak dodał, jednym z kluczowych państw - jeśli chodzi o problem migracji - pozostaje Turcja.

"Unia Europejska powinna mieć spójną strategię (w sprawie migracji), my do tego dążymy, to znaczy Polska, później w ramach Grupy Wyszehradzkiej, później w rozmowach z naszymi partnerami, czy to będą Niemcy, czy Francja, czy inne kraje" - zaznaczył szef BBN. Jak mówił, jest w tej kwestii "ostrożnym optymistą".

Soloch podkreślił też, że sankcje na Rosję zostaną utrzymane do końca czerwca. "Oczywiście na ten temat cały czas się dyskutuje, cały czas są tacy, którzy byliby skłonni znieść te sankcje" - zaznaczył.

Pytany o stanowisko Polski w sprawie gazociągu OPAL Soloch, powiedział m.in., że Polska, Słowacja, czy kraje bałtyckie, oczekują wypracowania wspólnego, solidarnego stanowiska wobec polityki energetycznej. "OPAL, Nord Stream, to jest rzecz, którą my krytykujemy, będziemy zaskarżać decyzje w tej sprawie, jeśli (decyzje) będą szły w tym kierunku, który jest dla nas niekorzystny. Będziemy starać się przekonać naszych partnerów europejskich do wspólnej, solidarnej polityki w tym względzie" - podkreślił szef BBN.

Decyzja Komisji Europejskiej w sprawie gazociągu OPAL zapadła 28 października. Dzięki niej Rosjanie do 2033 roku będą mogli wykorzystywać 80 proc. przepustowości OPAL-u. Obecnie Gazprom korzysta z 50 proc. przepustowości, lecz od dawna wnioskuje, by było to blisko 100 proc. Tym samym z gazociągu Nord Stream 1 Gazprom będzie mógł wprowadzić do Niemiec o ponad 20 mld m sześc. gazu więcej, niż był w stanie zatłoczyć do tej pory.

ansa/PAP

Warto poczytać

 1. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 2. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 3. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 4. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 5. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 6. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 7. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 8. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook