Jedynie prawda jest ciekawa

Soloch: Ataki hakerskie to element rosyjskiej wojny hybrydowej

05.02.2017

"Ostatnie ataki hakerskie w Polsce i Holandii były bez wątpienia elementem wojny hybrydowej. Pokazuje to, że Rosja dysponuje siłami zdolnymi do prowadzenia cyberwojny i pamiętajmy, że to dzieje się w dwóch wymiarach: po pierwsze są to ataki mające na celu sparaliżowania instytucji państwowych, a po drugie są to wszelkie działania mające na celu szerzenie dezinformacji" - podkreślił w rozmowie z portalem "wPolityce.pl" Paweł Soloch, szef BBN.

Dodał, że oskarżenia w tej sprawie były wysuwane także przez administrację Stanów Zjednoczonych po ostatnich wyborach prezydenckich. 

"Są jednak tacy, którzy twierdzą, że specyficzna jawność z jaką swoje działania podejmowała Rosja, miała na celu pokazanie jakimi możliwościami dysponuje dzisiaj Kreml, a nie realnego wpłynięcia na wynik wyborów prezydenckich. Tak czy inaczej, siły jakimi dzisiaj zarządza Rosja są tak duże, że w realny sposób mogą destabilizować sytuację w krajach demokratycznych, które nie są odporne na tego typu działania i nie radzą sobie z prowadzeniem działań koordynowanych z jego centrum propagandowego" - mówił szef BBN.

Zdaniem Solocha, Rosja ma tę przewagę, że za pomocą scentralizowanych oficjalnych kanałów takich jak np. Russia Today, czy zastępy internetowych trolli może prowadzić działania dezinformacyjne i w ten sposób kształtować opinię publiczną.

"W dłuższej perspektywie może to stanowić większe niebezpieczeństwo, niż zdolność do paraliżu konkretnych instytucji państwowych" - dodał. 

Zapewnił, że polska armia nie jest w kryzysie, a Ministerstwo Obrony Narodowej w konsultacjach z Biurem Bezpieczeństwa Narodowego przygotowuje ostateczną formę systemu dowodzenia. 

"Decyzje personalne jakie zapadały i jakie będą zapadały są z jednej strony związane z tymi zmianami, a niektóre z nich są efektem indywidualnych decyzji oficerów, którzy zdecydowali się odejść z wojska" - powiedział Paweł Soloch.

Cały wywiad z Pawłem Solochem , szefem BBN, przeczytasz na portalu wPolityce.pl.

wkt/wpolityce.pl

[fot. youtube.com]

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook