Jedynie prawda jest ciekawa


Soloch: Ataki hakerskie to element rosyjskiej wojny hybrydowej

05.02.2017

"Ostatnie ataki hakerskie w Polsce i Holandii były bez wątpienia elementem wojny hybrydowej. Pokazuje to, że Rosja dysponuje siłami zdolnymi do prowadzenia cyberwojny i pamiętajmy, że to dzieje się w dwóch wymiarach: po pierwsze są to ataki mające na celu sparaliżowania instytucji państwowych, a po drugie są to wszelkie działania mające na celu szerzenie dezinformacji" - podkreślił w rozmowie z portalem "wPolityce.pl" Paweł Soloch, szef BBN.

Dodał, że oskarżenia w tej sprawie były wysuwane także przez administrację Stanów Zjednoczonych po ostatnich wyborach prezydenckich. 

"Są jednak tacy, którzy twierdzą, że specyficzna jawność z jaką swoje działania podejmowała Rosja, miała na celu pokazanie jakimi możliwościami dysponuje dzisiaj Kreml, a nie realnego wpłynięcia na wynik wyborów prezydenckich. Tak czy inaczej, siły jakimi dzisiaj zarządza Rosja są tak duże, że w realny sposób mogą destabilizować sytuację w krajach demokratycznych, które nie są odporne na tego typu działania i nie radzą sobie z prowadzeniem działań koordynowanych z jego centrum propagandowego" - mówił szef BBN.

Zdaniem Solocha, Rosja ma tę przewagę, że za pomocą scentralizowanych oficjalnych kanałów takich jak np. Russia Today, czy zastępy internetowych trolli może prowadzić działania dezinformacyjne i w ten sposób kształtować opinię publiczną.

"W dłuższej perspektywie może to stanowić większe niebezpieczeństwo, niż zdolność do paraliżu konkretnych instytucji państwowych" - dodał. 

Zapewnił, że polska armia nie jest w kryzysie, a Ministerstwo Obrony Narodowej w konsultacjach z Biurem Bezpieczeństwa Narodowego przygotowuje ostateczną formę systemu dowodzenia. 

"Decyzje personalne jakie zapadały i jakie będą zapadały są z jednej strony związane z tymi zmianami, a niektóre z nich są efektem indywidualnych decyzji oficerów, którzy zdecydowali się odejść z wojska" - powiedział Paweł Soloch.

Cały wywiad z Pawłem Solochem , szefem BBN, przeczytasz na portalu wPolityce.pl.

wkt/wpolityce.pl

[fot. youtube.com]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook