Jedynie prawda jest ciekawa


Górski - ''Solidarność'' pomoże więźniom PRL

25.02.2013

Więźniowie polityczni okresu PRL szukają wsparcia w NSZZ „Solidarność”. Przy bierności rządu i sejmowej większości Związek jest jedyną instytucją, która jest w stanie skutecznie upominać się o sprawiedliwość - pisze Artur S. Górski.

Tym bardziej, że byłym represjonowanym m.in. za działalność związkową wsparcia odmawiają ci ludzie władzy, którzy przy rocznicowych okazjach odwołują się do idei Sierpnia i „Solidarności”.

Członkowie Stowarzyszenia Godność, skupiającego byłych więźniów politycznych skierowali do Piotra Dudy, przewodniczącego NSZZ „S” list, w którym postulują by Związek podczas rozmów ze stroną rządową zajął się pilną potrzebą poprawy bytu osób, które poświęciły szanse kariery, wolność, a nieraz swoje zdrowie dla działań na rzecz swobód obywatelskich.

- Nie pozostaje nam nic innego jak zwrócić się o wsparcie do „Solidarności”. Przy bierności obecnej władzy musimy też sięgnąć po środki prawne. Chodzi nam li tylko o oddanie sprawiedliwości tym, którzy siedzieli w więzieniach bo chcieli praw i godności, a dzisiaj nie mogą związać końca z końcem i klepią biedę, gdy ludzie dawnego systemu w pełni wykorzystują przemiany, które wywalczyli represjonowani swoją postawą – powiedział nam Czesław Nowak, prezes „Godności”.

Pod koniec tygodnia 22 i 23 lutego b.r. 28 byłych więźniów złożyło za pośrednictwem warszawskiej kancelarii prawnej mec. Antoniego Łepkowskiego pozwy o odszkodowanie za niesłuszne uwięzienie w latach 1981-88.

- Jest to reakcja naszego środowiska na brak działań Rządu, Sejmu i Senatu w sprawie jasnego i rzetelnego uregulowania problemów ludzi walczących z komunistycznym ustrojem w latach 1970-1990. Na przestrzeni ostatnich 6 lat rząd oprócz epizodycznych zmian dotyczących odszkodowań dla rodzin osób zabitych podczas protestów społecznych na Wybrzeżu, w1970 r. I w latach 1981-89 nie pochylił się nad problemami ludzi, którzy w tamtych trudnych czasach podjęli walkę z komunistycznym bezprawiem. Frustrację i oburzenie środowiska spowodowały przyznanie sobie przez marszałków Sejmu i Senatu i wicemarszałkom obu izb, a także ministrom i doradcom w Kancelarii Prezydenta wysokich premii. Wśród tych osób są także byli represjonowani, którzy zapomnieli o problemach ludzi, dawnych kolegach, z których spora część żyje w nędzy. Pan Premier w ostatnim czasie bardzo konsekwentnie zajmuje się związkami partnerskimi. Po nich zapewne wróci sprawa in vitro. Nasze środowisko jest zbulwersowane tym, iż jeden z byłych ministrów za 19 -to godzinne zatrzymanie otrzymał 20 tyś zł odszkodowania. Jest to roczna emerytura niejednego byłego więźnia politycznego. Wystarczy zobaczyć jak niskie odszkodowania przyznawały sądy w latach 90-tych kiedy orzekali byli sędziowie ze stanu wojennego – piszą członkowie „Godności” do Piotra Dudy, zwracając się do Komisji Krajowej „S”, aby podczas rozmów z rządem oraz planowanych wiosennych protestów były podnoszone sprawy osób represjonowanych przez reżim do końca lat 80.

Artur S. Górski

 

solidarność.gda, lz 

[fot: wikipedia]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook