Jedynie prawda jest ciekawa


Górski - ''Solidarność'' pomoże więźniom PRL

25.02.2013

Więźniowie polityczni okresu PRL szukają wsparcia w NSZZ „Solidarność”. Przy bierności rządu i sejmowej większości Związek jest jedyną instytucją, która jest w stanie skutecznie upominać się o sprawiedliwość - pisze Artur S. Górski.

Tym bardziej, że byłym represjonowanym m.in. za działalność związkową wsparcia odmawiają ci ludzie władzy, którzy przy rocznicowych okazjach odwołują się do idei Sierpnia i „Solidarności”.

Członkowie Stowarzyszenia Godność, skupiającego byłych więźniów politycznych skierowali do Piotra Dudy, przewodniczącego NSZZ „S” list, w którym postulują by Związek podczas rozmów ze stroną rządową zajął się pilną potrzebą poprawy bytu osób, które poświęciły szanse kariery, wolność, a nieraz swoje zdrowie dla działań na rzecz swobód obywatelskich.

- Nie pozostaje nam nic innego jak zwrócić się o wsparcie do „Solidarności”. Przy bierności obecnej władzy musimy też sięgnąć po środki prawne. Chodzi nam li tylko o oddanie sprawiedliwości tym, którzy siedzieli w więzieniach bo chcieli praw i godności, a dzisiaj nie mogą związać końca z końcem i klepią biedę, gdy ludzie dawnego systemu w pełni wykorzystują przemiany, które wywalczyli represjonowani swoją postawą – powiedział nam Czesław Nowak, prezes „Godności”.

Pod koniec tygodnia 22 i 23 lutego b.r. 28 byłych więźniów złożyło za pośrednictwem warszawskiej kancelarii prawnej mec. Antoniego Łepkowskiego pozwy o odszkodowanie za niesłuszne uwięzienie w latach 1981-88.

- Jest to reakcja naszego środowiska na brak działań Rządu, Sejmu i Senatu w sprawie jasnego i rzetelnego uregulowania problemów ludzi walczących z komunistycznym ustrojem w latach 1970-1990. Na przestrzeni ostatnich 6 lat rząd oprócz epizodycznych zmian dotyczących odszkodowań dla rodzin osób zabitych podczas protestów społecznych na Wybrzeżu, w1970 r. I w latach 1981-89 nie pochylił się nad problemami ludzi, którzy w tamtych trudnych czasach podjęli walkę z komunistycznym bezprawiem. Frustrację i oburzenie środowiska spowodowały przyznanie sobie przez marszałków Sejmu i Senatu i wicemarszałkom obu izb, a także ministrom i doradcom w Kancelarii Prezydenta wysokich premii. Wśród tych osób są także byli represjonowani, którzy zapomnieli o problemach ludzi, dawnych kolegach, z których spora część żyje w nędzy. Pan Premier w ostatnim czasie bardzo konsekwentnie zajmuje się związkami partnerskimi. Po nich zapewne wróci sprawa in vitro. Nasze środowisko jest zbulwersowane tym, iż jeden z byłych ministrów za 19 -to godzinne zatrzymanie otrzymał 20 tyś zł odszkodowania. Jest to roczna emerytura niejednego byłego więźnia politycznego. Wystarczy zobaczyć jak niskie odszkodowania przyznawały sądy w latach 90-tych kiedy orzekali byli sędziowie ze stanu wojennego – piszą członkowie „Godności” do Piotra Dudy, zwracając się do Komisji Krajowej „S”, aby podczas rozmów z rządem oraz planowanych wiosennych protestów były podnoszone sprawy osób represjonowanych przez reżim do końca lat 80.

Artur S. Górski

 

solidarność.gda, lz 

[fot: wikipedia]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook