Jedynie prawda jest ciekawa


"'Solidarność' ma potencjał, by narobić rządzącym problemów"

26.03.2013

Rozmowa z dr Jackiem Kloczkowskim, politologiem z OMP.

Stefczyk.info: Na Śląsku trwa wielki strajk. Włączyło się w tę akcję 100 tys. pracowników. Związkowcy zaznaczają, że liczą, że zrodzi ona kolejne podobne strajki w całej Polsce. To w pana ocenie możliwe?

Jacek Kloczkowski: Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Na pewno do rozszerzenia akcji strajkowej potrzebna byłaby większa aktywność związków zawodowych niż obecnie. Szczególnie, że w ostatnich latach działy się różne złe rzeczy w polityce, ale rzadko kończyło się to jakąś zmasowaną akcją protestacyjną. Ostatnio natomiast nie zdarzyło się nic szczególnego, co mogłoby spowodować uruchomienie lawiny społecznego sprzeciwu. Być może jednak doszło w Polsce już do tak dużej frustracji i sprzeciwu społeczeństwa, że przelała się czara goryczy. Być może ludzie są już zmęczeni na tyle, że zwykłe problemy spowodują, że zaczną wychodzić na ulice, zaczną częściej i liczniej brać udział w różnych formach sprzeciwu wobec rządu. Jeśli ta czara goryczy nie została przelana, nie widzę możliwości, by strajk miał masową skalę. To, że rząd źle rządzi, część Polaków pokazuje od dawna i wie od dawna. Jednak do dziś nic z tego nie wynika.

Czy "Solidarność" albo inne związki zawodowe mają obecnie potencjał uderzenia w rząd? Mogą mu realnie zagrozić?

"Solidarność" i pozostałe związki są słabsze niż kilkanaście lat temu. Ich prestiż i siła osłabły m.in. dlatego, że zmniejsza się zatrudnienie w tych branżach, w których związki są najsilniejsze. Jednak znamy przykłady z historii, że nawet małe branżowe związki były w stanie wymóc realizacje swoich postulatów na władzach. Na pewno więc, "Solidarność" ma potencjał, by narobić rządzącym wiele problemów. Jednak związkowcy muszą działać mądrze. Nie mogą zbytnio obciążać tzw. zwykłych Polaków. Oni nie są winni, że rząd źle rządi. Związkowcy nie mogą więc dopuścić do sytuacji, w której opinia publiczna skupia się nie na złej polityce rządu, ale na utrudnieniach dnia codziennego.

Ten śląski protest może zmienić coś w polityce rządu PO-PSL?

Przypuszczam, że rząd mógłby wyciągać jakieś poważne wnioski po strajkach, gdyby one były ogólnopolskie i masowe, gdyby miały charakter permanentny, a nie kilkugodzinny. Jednak z drugiej strony wydaje się, że najważniejsze w tej sprawie i tak są sondaże i nastroje społeczne po tych akcjach. Gdyby się okazało, że strajk spowodował tąpnięcie w notowaniach Platformy Obywatelskiej, to wymusiłoby na rządzie pewną korektę polityki. Jeśli się okaże, że nic w poparciu dla koalicji się nie zmieniło, lub zmieniło się w stopniu minimalnym to rządzący zapewne dojdą do wniosku, że można tę akcję zmarginalizować, czy zbić w PRowski sposób, tłumacząc, że sprzeciw jest nieuzasadniony, czy, że rząd się stara, ale nie wszystko wychodzi... Jeśli więc nie dojdzie do tąpnięcia w sondażach, to rząd zignoruje ten sygnał.

Rozmawiał TK
[Fot. PAP/Andrzej Grygiel]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook