Jedynie prawda jest ciekawa


Sojusz zjednoczy PiS?

17.11.2011

Choć grupa posłów, którzy odeszli z klubu parlamentarnego PiS i założyli klub „Solidarna Polska”, informuje o rozpoczęciu prac nad programem ewentualnej nowej formacji politycznej, wciąż trwają rozmowy z politykami PiSu. W ostatnich dniach z Jarosławem Kaczyńskim miał się spotykać jeden z tzw. ziobrystów. Rozmowa dotyczyła możliwości powrotu posłów do partii.

Doniesienia mediów wskazują, że Kaczyński miał zapewnić, że „zastanowi” się nad propozycją członków nowego klubu w parlamencie. Zapewnili oni o swojej chęci porozumienia oraz podtrzymali postulaty o przywróceniu do partii politycznej Zbigniewa Ziobro, Jacka Kurskiego oraz Tadeusza Cymańskiego.

Choć ostatnio politycy klubu Solidarna Polska mówią o budowaniu nowej formacji politycznej, ich powrót do PiS wcale nie wydaje się niemożliwy. Zachowują się oni zgoła inaczej niż politycy, którzy po odejściu z PiS założyli PJN. Tamci od razu przystąpili do atakowania swojej byłej partii. SP tego nie robi, skupiając się na krytyce władz. Przyznaje, że nie chce współpracować z PJN. Andrzej Dera zapewniał z kolei w rozmowie ze Stefczyk.info, że PiS nie będzie wrogiem w oczach polityków SP.

Spór w PiS-ie, który spowodował odejście z partii Ziobry i jego zwolenników, został przyjęty w środowiskach prawicowych z niepokojem. Po raz pierwszy z partii odeszło silne wewnątrzpartyjne środowisko, które znaczyło wiele w ugrupowaniu. To dlatego na rzecz jedności i powrotu do partii „ziobrystów” zaangażowali się ludzie o konserwatywnych poglądach. Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny „Gazety Polskiej” zapowiedział, że jego media będą działały na rzecz sojuszu prawicy, a prof. Jadwiga Staniszkis od kilku dni apeluje do władz PiS o pojednanie. W swoim felietonie socjolog zaznacza, że Polska jest w punkcie zwrotnym, a obóz rządzący się nie sprawdza.  - Jesteśmy w punkcie zwrotnym, a (z małymi wyjątkami) rządzą świadomie obsadzeni amatorzy. A prezes Kaczyński wciąż nie może się przemóc, aby w interesie Polski zrobić krok do tyłu i zawrzeć kompromis z "ziobrystami". O co go tą drogą gorąco proszę! – kwituje swój ostatni felieton Staniszkis. Inny z socjologów, prof. Andrzej Zybertowicz od miesięcy nawołuje polską prawicę do łączenia „archipelagów polskości” w większe kontynenty. Jego zdaniem konserwatyści muszą zacząć działać na większą skalę i z rozmachem, żeby doprowadzić do przewartościowania w społeczeństwie.

Ten silny sojusz polskich intelektualistów konserwatywnych na rzecz jedności polskiej prawicy może być znaczącym impulsem do porozumienia między „ziobrystami” i ich dotychczasową partią polityczną. Czy będzie wystarczający? Czas pokaże. Wiele środowisk w Polsce na to zdaje się wciąż liczyć.

Stanisław Żaryn
[fot. Kprm.gov.pl]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook