Jedynie prawda jest ciekawa


Sojusz zjednoczy PiS?

17.11.2011

Choć grupa posłów, którzy odeszli z klubu parlamentarnego PiS i założyli klub „Solidarna Polska”, informuje o rozpoczęciu prac nad programem ewentualnej nowej formacji politycznej, wciąż trwają rozmowy z politykami PiSu. W ostatnich dniach z Jarosławem Kaczyńskim miał się spotykać jeden z tzw. ziobrystów. Rozmowa dotyczyła możliwości powrotu posłów do partii.

Doniesienia mediów wskazują, że Kaczyński miał zapewnić, że „zastanowi” się nad propozycją członków nowego klubu w parlamencie. Zapewnili oni o swojej chęci porozumienia oraz podtrzymali postulaty o przywróceniu do partii politycznej Zbigniewa Ziobro, Jacka Kurskiego oraz Tadeusza Cymańskiego.

Choć ostatnio politycy klubu Solidarna Polska mówią o budowaniu nowej formacji politycznej, ich powrót do PiS wcale nie wydaje się niemożliwy. Zachowują się oni zgoła inaczej niż politycy, którzy po odejściu z PiS założyli PJN. Tamci od razu przystąpili do atakowania swojej byłej partii. SP tego nie robi, skupiając się na krytyce władz. Przyznaje, że nie chce współpracować z PJN. Andrzej Dera zapewniał z kolei w rozmowie ze Stefczyk.info, że PiS nie będzie wrogiem w oczach polityków SP.

Spór w PiS-ie, który spowodował odejście z partii Ziobry i jego zwolenników, został przyjęty w środowiskach prawicowych z niepokojem. Po raz pierwszy z partii odeszło silne wewnątrzpartyjne środowisko, które znaczyło wiele w ugrupowaniu. To dlatego na rzecz jedności i powrotu do partii „ziobrystów” zaangażowali się ludzie o konserwatywnych poglądach. Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny „Gazety Polskiej” zapowiedział, że jego media będą działały na rzecz sojuszu prawicy, a prof. Jadwiga Staniszkis od kilku dni apeluje do władz PiS o pojednanie. W swoim felietonie socjolog zaznacza, że Polska jest w punkcie zwrotnym, a obóz rządzący się nie sprawdza.  - Jesteśmy w punkcie zwrotnym, a (z małymi wyjątkami) rządzą świadomie obsadzeni amatorzy. A prezes Kaczyński wciąż nie może się przemóc, aby w interesie Polski zrobić krok do tyłu i zawrzeć kompromis z "ziobrystami". O co go tą drogą gorąco proszę! – kwituje swój ostatni felieton Staniszkis. Inny z socjologów, prof. Andrzej Zybertowicz od miesięcy nawołuje polską prawicę do łączenia „archipelagów polskości” w większe kontynenty. Jego zdaniem konserwatyści muszą zacząć działać na większą skalę i z rozmachem, żeby doprowadzić do przewartościowania w społeczeństwie.

Ten silny sojusz polskich intelektualistów konserwatywnych na rzecz jedności polskiej prawicy może być znaczącym impulsem do porozumienia między „ziobrystami” i ich dotychczasową partią polityczną. Czy będzie wystarczający? Czas pokaże. Wiele środowisk w Polsce na to zdaje się wciąż liczyć.

Stanisław Żaryn
[fot. Kprm.gov.pl]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook