Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Sojusz zjednoczy PiS?

17.11.2011

Choć grupa posłów, którzy odeszli z klubu parlamentarnego PiS i założyli klub „Solidarna Polska”, informuje o rozpoczęciu prac nad programem ewentualnej nowej formacji politycznej, wciąż trwają rozmowy z politykami PiSu. W ostatnich dniach z Jarosławem Kaczyńskim miał się spotykać jeden z tzw. ziobrystów. Rozmowa dotyczyła możliwości powrotu posłów do partii.

Doniesienia mediów wskazują, że Kaczyński miał zapewnić, że „zastanowi” się nad propozycją członków nowego klubu w parlamencie. Zapewnili oni o swojej chęci porozumienia oraz podtrzymali postulaty o przywróceniu do partii politycznej Zbigniewa Ziobro, Jacka Kurskiego oraz Tadeusza Cymańskiego.

Choć ostatnio politycy klubu Solidarna Polska mówią o budowaniu nowej formacji politycznej, ich powrót do PiS wcale nie wydaje się niemożliwy. Zachowują się oni zgoła inaczej niż politycy, którzy po odejściu z PiS założyli PJN. Tamci od razu przystąpili do atakowania swojej byłej partii. SP tego nie robi, skupiając się na krytyce władz. Przyznaje, że nie chce współpracować z PJN. Andrzej Dera zapewniał z kolei w rozmowie ze Stefczyk.info, że PiS nie będzie wrogiem w oczach polityków SP.

Spór w PiS-ie, który spowodował odejście z partii Ziobry i jego zwolenników, został przyjęty w środowiskach prawicowych z niepokojem. Po raz pierwszy z partii odeszło silne wewnątrzpartyjne środowisko, które znaczyło wiele w ugrupowaniu. To dlatego na rzecz jedności i powrotu do partii „ziobrystów” zaangażowali się ludzie o konserwatywnych poglądach. Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny „Gazety Polskiej” zapowiedział, że jego media będą działały na rzecz sojuszu prawicy, a prof. Jadwiga Staniszkis od kilku dni apeluje do władz PiS o pojednanie. W swoim felietonie socjolog zaznacza, że Polska jest w punkcie zwrotnym, a obóz rządzący się nie sprawdza.  - Jesteśmy w punkcie zwrotnym, a (z małymi wyjątkami) rządzą świadomie obsadzeni amatorzy. A prezes Kaczyński wciąż nie może się przemóc, aby w interesie Polski zrobić krok do tyłu i zawrzeć kompromis z "ziobrystami". O co go tą drogą gorąco proszę! – kwituje swój ostatni felieton Staniszkis. Inny z socjologów, prof. Andrzej Zybertowicz od miesięcy nawołuje polską prawicę do łączenia „archipelagów polskości” w większe kontynenty. Jego zdaniem konserwatyści muszą zacząć działać na większą skalę i z rozmachem, żeby doprowadzić do przewartościowania w społeczeństwie.

Ten silny sojusz polskich intelektualistów konserwatywnych na rzecz jedności polskiej prawicy może być znaczącym impulsem do porozumienia między „ziobrystami” i ich dotychczasową partią polityczną. Czy będzie wystarczający? Czas pokaże. Wiele środowisk w Polsce na to zdaje się wciąż liczyć.

Stanisław Żaryn
[fot. Kprm.gov.pl]
CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook