Jedynie prawda jest ciekawa


Śniegula: Bronimy ostatniego polskiego bastionu - ziemi

16.03.2015

Manifestujący swój sprzeciw przeciwko polityce państwa pod Kancelarią Premiera rolnicy podjęli decyzję o przedłużeniu protestu przynajmniej do końca marca. O tym, jak długo zamierzają pozostać w Warszawie rozmawiamy z Andrzejem Śniegulą, działaczem Solidarności Rolników Indywidualnych.

STEFCZYK.INFO: Jak długo już protestujecie pod Kancelarią i dlaczego?

Andrzej Śniegula: Jesteśmy tu od 19 lutego. Mamy już zmontowane „zielone miasteczko”, zaplecze kuchenne. Teraz czekamy na decyzję pani premier dotyczącą przede wszystkim sprawy obrotu polskiej ziemi. Jej nielegalnego wykupu przez obcokrajowców.

Nie mamy zagwarantowanej ustawy ochronnej, a zbliża się maj 2016 r., czyli czas, od którego wszyscy będą mogli kupić ziemię i ile jej będzie chciał. Ziemia dla obcokrajowców jest bardzo tania, więc to oni ją wykupią.

Tak więc jesteśmy tu po to, aby bronić ostatniego polskiego bastionu. Bo już nic nam nie zostało, oprócz ziemi i lasów. Jeżeli nie będzie ziemi, to i Polski nie będzie.

Jak poważna jest sytuacja z ziemią?

Połowa ziemi w Zachodniopomorskiem jest już sprzedana. Podpisywaliśmy różne porozumienia, z panem ministrem Kalembą (minister rolnictwa w latach 2012-2014), potem z ministrem Sawickim, które pozostały jedynie na papierze. Rząd się w tej chwili śmieje ze społeczeństwa, z nas rolników.

Czy tylko zagrożenie wyprzedażą ziemi was tu przywiodło?

Nie, nie tylko. Walczymy o poprawę sytuacji w rolnictwie, bo czy to się komuś podoba, czy nie, od rolników zależy egzystencja całej reszty społeczeństwa. A oto chce się nas zmusić do tego, abyśmy przestali produkować żywność, bo nie ma kto od nas jej kupić. Ale dla przykładu 60 procent wołowiny w polskich sklepach pochodzi z importu, a pogłowie polskiego bydła spadło kilkakrotnie.

Rolnicy, większość z nich, też mają kredyty. Czym oni mają je spłacić? No i komu? Przecież wszystkie banki są już niepolskie. Jedyny sposób, jaki pozostaje na ratowanie się, to danie ziemi pod zastaw długu i w ten sposób załatwia się nas w białych rękawiczkach.

Kiedy planujecie zakończyć protest?

Musimy trwać tu do końca. Dlatego zbudowaliśmy to nasze „zielone miasteczko”. Jeżeli nie wywalczymy ustawy o obrocie polską ziemią, to będzie naprawdę bardzo źle.

Czy ktoś z resortu rolnictwa interesuje się waszym protestem? Przychodzi ktoś do was stamtąd, czy z Kancelarii Premiera? Odwiedzają was dziennikarze głównych mediów?

Od 26 dni nikt do nas nie przyszedł z Kancelarii. Nikt się nami nie interesuje. Pilnuje nas policja, za co jesteśmy oczywiście bardzo wdzięczni.

A co do dziennikarzy, to sporo było ich dzisiaj, bo było posiedzenie zarządu Solidarności Rolników Indywidualnych i była konferencja prasowa.

Jednak media słabo nagłaśniają problem. Zwłaszcza wyprzedaży polskiej ziemi.

Dlaczego partia chłopska, współrządząca Polską od ośmiu lat, nie jest w ogóle zainteresowana obroną polskiej ziemi przed jej wyprzedażą. Dlaczego PSL was realnie nie wspiera?

Bo partia mieniąca się obrońcą rolników twierdzi, że postępuje wedle wytycznych Unii Europejskiej. Tak postępować z nami ponoć każe UE. Czy jakby Unia wszystkim nam kazała skoczyć do studni, to czy pani premier i minister Sawicki wraz z całym PSL skoczyliby?Inne państwa jakoś potrafią ułożyć swoje wewnętrzne stosunki oraz relacje z Unią Europejską. Naszym politykom jakoś to nie bardzo wychodzi. Takim przykładem jest embargo rosyjskie. Otóż okazuje się, że taka Francja wysyła swoje produkty do Rosji. O kogo nasi politycy powinni dbać w pierwszej kolejności? O Unię, czy o Polskę? 

Rozmawiał: Sławomir Sieradzki

[FOTO: Julita Szewczak]

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook