Jedynie prawda jest ciekawa


Śniadek: Związki zawodowe znów na celowniku

24.07.2013

Rozmowa z posłem PiS Januszem Śniadkiem, byłym szefem "Solidarności".

Stefczyk.info: Związkowcy coraz mocniej dostają od władzy. Platforma twierdzi, że związki to bardzo kosztowna ekstrawagancja i zapowiada raport, podsumowujący koszty funkcjonowania. W mediach pojawiają się kolejne doniesienia związane z ponoć bardzo wysokimi zarobkami związkowców. To jakaś zorganizowana akcja?

Janusz Śniadek: Patrzę na to z wielkim zdumieniem i zgorszeniem. Z całą pewnością w raportach dotyczących związków zawodowych nie znajdziemy takich sensacji, jak te dotyczące Platformy Obywatelskiej. To ona wydatkowała fundusze publiczne w sposób skandaliczny. Kupowanie odzieży małżonkom, czy fundowanie sushi na modelce wśród wydatków związków się natomiast nie znajdzie. Wynagrodzenia działaczy związkowych w strukturach ponadzakładowych pochodzą ze składek związkowców. Wynagrodzenia nie są objęte tajemnicą, jak się nam próbuje wmówić. Szef związku otrzymuje wynagrodzenie zgodnie z uchwałą Zjazdu Krajowego jeszcze z początku lat 90. To 2,9 średniej krajowej za poprzedni kwartał. To jest ustalane z automatu. Wynagrodzenia działaczy zakładowych z kolei są wyliczane na podstawie okresu poprzedzającego zaangażowanie w związku. To jest średnia urlopowa za ostatni kwartał świadczenia pracy. Jeśli mamy do czynienia z inną sytuacją, to jest to efekt korupcyjnego działania zarządu danej firmy. To zarząd jest władny zmienić, czy ustanowić inne formy wynagradzania. Związkowców w takiej sytuacji można jedynie winić za to, że ulegli korupcji ze strony zarządu.

Dlaczego rząd prezentuje związki jako wybitnie kosztowne organizacje, właściwie niepotrzebne?

To, że związkowcy znów stają się celem, mnie nie dziwi. Ja nie po raz pierwszy obserwuję podobne sytuacje, czy metody walki z nami. To jest pewna norma. PO robi tyle kompromitujących rzeczy, przez pozorowanie dialogu doprowadziła do jego kryzysu. W Polsce pozorowano dialog przez lata. Związki powiedziały "stop", nie chcemy dalej firmować tych pozorów, nie chcemy oszukiwać opinii publicznej. I w reakcji na to Platforma przeprowadza kolejny atak, próbuje dyskredytować związki w oczach społeczeństwa. Zastrasza się związkowców i zniechęca do akcji protestacyjnych, które są obroną godności pracowników.

Związkowcy dadzą się zastraszyć?

Obserwując Polaków dostrzegam, że jeśli nas się w sposób nieuczciwy atakuje, to bunt i sprzeciw rośnie. Polacy nie są strachliwi. Metoda na zastraszanie jest mało skuteczna. Liczę, że tak będzie i tym razem.

Dziś związki walczą o co, o swoje, czy walczą o coś dla szerszych grup społecznych?

Związki zawodowe na mocy ustawy muszą reprezentować wszystkich pracowników, nie tylko siebie. Nie ma ustawowej możliwości, by związki zawodowe wynegocjowały w swojej firmie coś dla siebie. Ci, którzy ponoszą koszty utrzymania związku i płacą składki, działają więc dla dobra wspólnego. Związki zarówno na terenie zakładu, jak i na poziomie krajowym działają nie tylko dla siebie, ale dla wszystkich. I nasze działania coraz częściej są niewygodne dla władz. My bowiem obnażamy patologie i błędy rządzących. Gdy to wywołuje sprzeciw społeczny, udaje się czasem coś na PO wymusić. Platforma cofa się jedynie wobec ostrego sprzeciwu obywateli.

Rozmawiał Nal
[Fot. Stefczyk.info]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook