Jedynie prawda jest ciekawa


Ludzie w Polsce sobie nie ufają. I to jest prawdziwy kryzys

19.09.2011
janusz_sniadek
Ludzie w Polsce sobie nie ufają. I to jest prawdziwy kryzys

Wielkim dramatem jest, jeśli związki zawodowe udają polityków lub jeśli politycy udają związki. Z takim pomieszaniem mamy do czynienia i dziś - mówi w rozmowie z portalem Stefczyk.info Janusz Śniadek.

17 września we Wrocławiu odbyła się manifestacja europejskich związków zawodowych. Czy w dzisiejszych czasach takie spotkania są potrzebne?

Janusz Śniadek*: Dzisiejsze czasy naznaczone są kryzysem, który nie jest wynikiem niekontrolowanych zjawisk czy błędów pracowników. On wynika ze złych decyzji, spekulacyjnego działania wielkiej światowej finansjery. Międzynarodowy kapitalizm kasynowy nadął wielką bańkę kredytów bez pokrycia. Zadłużenie spłacano środkami z kredytów itp. W końcu ta bańka pękła i rozpoczął się kryzys. Koszty tego kryzysu zaczęto przenosić właśnie na pracowników. Protesty, które organizowane są na świecie, nie są obroną pracowników przed koniecznością dziejową. One są wyrazem sprzeciwu wobec obarczania winą za kryzys ludzi pracy. Są protestem wobec celowej polityki obarczania ludzi najsłabszych. W tym samym czasie są grupy i środowiska, którym dzieje się dobrze. Dzisiejsze czasy sprawiają, że protesty związkowców są nie tylko potrzebne, one są konieczne. To właśnie dziś tego typu akcje są celowe i potrzebne.

Jednak nie przebijają się do szerszego odbiorcy.

Je się próbuje tuszować. Zasłania się je płotem. To aluzja do logo polskiej prezydencji. W mojej ocenie w Polsce próbuje się zasłaniać różne negatywne zjawiska dziejące się w państwie.

Jaki jest dziś klimat wokół związków zawodowych w Europie?

Wśród elit politycznych związek manifestujący społeczne niezadowolenie zawsze będzie źle widziany. Któż z nas lubi krytykę. Negatywny odbiór związków przez środowiska rządzące jest więc czymś zrozumiałym. Jednak na tym właśnie polega dialog społeczny, żeby ścierały się przeciwstawne racje. Ważne, żeby z tego dialogu wychodził jakiś kompromis. Jednak w wielu krajach jakość tego sporu jest niska.

Jak jest w Polsce?

Niedobrze. Za niską jakość sporu płacimy dziś kolosalną cenę. Jest nią kryzys kapitału społecznego. Wiele mówi się w kraju o zadłużeniu finansów publicznych, o długu. Jednak płotem zasłonięto inną rozrzutność. Myśmy roztrwonili kapitał społeczny. W rozwiniętych krajach europejskich zaufanie społeczne lokuje się na poziomie kilkudziesięciu procent. W Szwecji dochodzi nawet do 80. Tyle procent badanych uważa, że można ufać ludziom. W Polsce wskaźnik ten znajduje się na dramatycznie niskim poziomie 10 procent. W związku z tym na alarm biją już socjologowie. Profesor Czapiński w diagnozie społecznej wydanej w tym roku ostrzega, że niski poziom kapitału społecznego w naszym kraju może stać się główną barierą rozwoju.

Jaki to ma wpływ na gospodarkę?

Brak zaufania przekłada się na konkretne pieniądze. Rosną bowiem gigantycznie koszty transakcyjne. Ludzie i firmy w relacjach z kontrahentami muszą bowiem zabezpieczyć się w związku z brakiem ufności. Szukają sposobów zabezpieczenia transakcji. To mnoży niepotrzebne koszty. To można by porównać do sypania piachu w sprawny mechanizm. Obniżanie kapitału staje się w rezultacie barierą rozwoju polskiej gospodarki.

Dziś w całej Europie trwają protesty związkowców. Również w Polsce. Czy zatem sytuacja pracowników w Polsce i innych krajach UE jest porównywalna?

Rzeczywiście w Polsce związki zawodowe i świat pracy protestuje w podobnych sprawach, jak nasi koledzy z całej Europy. Politycy często mówią nam, że i u nas trzeba ciąć wydatki na sprawy socjalne, ponieważ wszędzie się tnie. Jednak różnica jest diametralna. Jeśli w Europie obcięto świadczenia o połowę to tam sytuacja nadal jest dwa razy lepsza niż w Polsce. My możemy dziś jedynie marzyć o takim poziomie świadczeń jak w Europie. W Polsce tnie się, choć już nie ma z czego. To jest problem.

W mediach związki zawodowe są często przedstawiane, jako kontestujące rzeczywistość. Mówi się, że nie mają żadnego pomysłu na zmiany na lepsze.

Z wykształcenia jestem inżynierem. Nauczono mnie, że dany mechanizm działa, jeśli jego poszczególne elementy realizują funkcje, do których zostały powołane. Podobnie jest z mechanizmami społecznym – państwem czy gospodarką. Wielkim dramatem jest, jeśli związki zawodowe udają polityków lub jeśli politycy udają związki. Z takim pomieszaniem mamy do czynienia i dziś. Rząd podpiera się sztandarami, wyciąga prezydenta Wałęsę czy Henrykę Krzywonos. Udaje, że jest związkiem zawodowym , że wie lepiej jak dbać o pracowników. Demokracja będzie jednak lepiej działała, jeśli rząd będzie robił co do niego należy, a związki będą realizowały swoje zadania.

Jakie są wasze propozycje?

Nie zależy zadawać pytań, co by związki zrobiły, gdyby były rządem. One nim nie są. Sztab ludzi bierze kolosalne pieniądze, żeby rządzić krajem. Oni mają co robić. Pytanie związkowców, co by zrobili, jest zupełną dziecinadą. Politycy, którzy takie pytania zadają, nie powinni zajmować żadnych ważnych stanowisk w państwie.

Rozmawiał Stanisław Żaryn

*Janusz Śniadek: inżynier, działacz związkowy, były przewodniczący „Solidarności”, kandydat PiS do Sejmu.

Warto poczytać

 1. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 2. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 3. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 4. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 5. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 6. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 7. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 8. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook