Jedynie prawda jest ciekawa


Śniadek: Skarga do TK naturalna

23.08.2012

O kolejnej inicjatywie związku zawodowego "Solidarność" w walce z podwyższeniem wieku emerytalnego portal Stefczyk.info rozmawia z byłym przewodniczącym związku, obecnie posłem PiS Januszem Śniadkiem.

Stefczyk.info: "Solidarność" przygotowuje skargę do Trybunału Konstytucyjnego ws. podwyższenia wieku emerytalnego. O jej szczegółach pisze "Rzeczpospolita". Jak Pan to ocenia?

Janusz Śniadek: Ta inicjatywa to naturalna konsekwencja społecznego sprzeciwu wobec tej niesprawiedliwej i niekorzystnej decyzji, jaką było uchwalenie ustawy. Ta ustawa jest groźna dla Polaków, w szczególności osób starszych. Ta skarga jest oparta na prawie międzynarodowym, w tym na Konwencji Międzynarodowej Organizacji Pracy. Ona mówi, że ludzie muszą mieć zagwarantowaną opiekę i świadczenie emerytalne na utrzymanie oraz głosi, że podnoszenie wieku powyżej 65 lat jest dopuszczalne jedynie, gdy zdecydowana większość społeczeństwa żyje na starość w dobrym zdrowiu. Tymczasem w Polsce dane pokazują, że jest z tym coraz gorzej. Rządowy projekt raport o podnoszeniu aktywności społecznej, który opublikowano na początku sierpnia, mówi, że odsetek ludzi żyjących w zdrowiu nie spełnia kryteriów przytoczonych przez Konwencje MOP.

Może się to poprawi?

Na razie jesteśmy w ogonie Europy, jeśli chodzi o te statystyki. Z raportu, o którym mówię, wynika, że w najbliższych latach ten parametr się nie poprawi, a nawet będzie gorszy. To jest kolejny argument, który podnosi w swojej skardze "Solidarność". Na takich przesłankach opiera się wniosek "Solidarności".

Czego się Pan spodziewa po Trybunale?

Pomimo wyświechtanych sloganów o apolityczności i odpolitycznianiu instytucji państwowych, Platforma robi dokładnie odwrotnie. PO prowadzi do przeciwstawnych efektów. Partia Tuska powstawała pod hasłami odpolityczniania państwa i zbliżania go do obywateli. Obecnie mamy do czynienia z zawłaszczaniem państwa. To wychodzi przy kolejnych skandalach, ostatnio przy okazji Amber Gold czy taśmach Serafina. Ten nepotyzm, rozumiany szerzej, osiągnął skalę niebotyczną. Jego poziom powrócił chyba do czasów PRL. Liczenie na niezależność politycznego i zależnego od parlamentu ciała, jakim jest Trybunał Konstytucyjny, to bardzo trudne zadanie. Oczywiście jednak tego nie wykluczam.

Co może pomóc?

Być może widmo kompromitacji na scenie międzynarodowej wywrze jakąś presję na sędziów. Sądzę, że obawa o to może skłonić Trybunał do racjonalnego werdyktu. Było już tyle przykładów wielce kontrowersyjnych orzeczeń TK, że trudno być spokojnym o wyrok Trybunału.

Rozmawiał Nal
[Fot. Solidarnosc.org.pl]

Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook