Jedynie prawda jest ciekawa

Śniadek: Rząd sięga po wdowi grosz

24.12.2011

2012 rok według wielu prognoz i komentarzy będzie znacznie trudniejszym rokiem niż obecny. Kryzys ekonomiczny zawita do Polski ze znaczną siłą. Mówią o tym nawet politycy PO, którzy odeszli od swojej retoryki i propagandy sukcesu. Portal Stefczyk.info spytał Janusza Śniadka, byłego przewodniczącego „Solidarności, obecnie posła PiS o to, na kogo rząd przerzuca koszty kryzysu:

Deklaracje premiera, ministra Jacka Rosotowskiego i innych polityków Platformy Obywatelskiej o solidarnym rozkładaniu ciężarów kryzysu są skrajną hipokryzją. Przyjęte przez rząd rozwiązania kosztami kryzysu obarczają głównie osoby najbiedniejsze. Taki skutek będzie miała m.in. podwyżka składki rentowej. Nie ma żadnych wątpliwości, że pracodawcy przerzucą wyższe koszty na pracowników, dzięki manipulacji w wysokości pensji. Również podniesienie VAT na artykuły dziecięce osłabi osoby mniej możne. To doprowadzi do zubożenia polskich rodzin. One dziś są i tak w najtrudniejszej sytuacji. Wśród rodzin wielodzietnych poziom biedy wielokrotnie przekracza średnią krajową. W kraju 17 procent społeczeństwa żyje poniżej poziomu biedy. Wśród rodzin wielodzietnych to już ponad 40 procent.

Kolejną zmianą, która uderzy we wszystkich, jest wzrost akcyzy na paliwa. Ta podwyżka zostanie przeniesiona na cenę wszystkich artykułów konsumpcyjnych. To oznacza, że w sposób subiektywny, podwyżkę najbardziej odczują najubożsi. Oni w całości swoje dochody przeznaczają dziś na utrzymanie.

Rząd sięga do kieszeni najuboższych, ignoruje natomiast wszelkie sposoby zyskiwania środków od osób najbogatszych. Im się zostawia w kieszeniach miliardy złotych. Osoby samozatrudnione mogą płacić podatek liniowy. Takich ludzi jest ponad 380 tysięcy. Średnie zarobki tych osób wynoszą natomiast powyżej 180 tysięcy złotych rocznie. Oni płacą od tego podatek liniowy. Innym rozwiązaniem podatkowym dla samozatrudnionych jest ryczałt podatkowy, co skutkuje ubytkiem w kasie ZUSu, do którego państwo dopłaca miliardy.

Dzisiejsza sytuacja oraz przyjęte przez rząd rozwiązania pokazują, że w Polsce władza sięga po wdowi grosz, a w kieszeniach najbogatszych zostają miliardy złotych. One mogłyby i powinny trafić do budżetu.

not saż
[fot. Sxc.hu]

Warto poczytać

 1. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 2. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 3. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 4. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 5. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 6. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 7. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

 8. 1270szcheternuydziewczonka 29.11.2017

  Niesamowita scena w kościele. Ta dziewczynka wzruszyła wszystkich

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook