Jedynie prawda jest ciekawa


Śniadek: Rząd sięga po wdowi grosz

24.12.2011

2012 rok według wielu prognoz i komentarzy będzie znacznie trudniejszym rokiem niż obecny. Kryzys ekonomiczny zawita do Polski ze znaczną siłą. Mówią o tym nawet politycy PO, którzy odeszli od swojej retoryki i propagandy sukcesu. Portal Stefczyk.info spytał Janusza Śniadka, byłego przewodniczącego „Solidarności, obecnie posła PiS o to, na kogo rząd przerzuca koszty kryzysu:

Deklaracje premiera, ministra Jacka Rosotowskiego i innych polityków Platformy Obywatelskiej o solidarnym rozkładaniu ciężarów kryzysu są skrajną hipokryzją. Przyjęte przez rząd rozwiązania kosztami kryzysu obarczają głównie osoby najbiedniejsze. Taki skutek będzie miała m.in. podwyżka składki rentowej. Nie ma żadnych wątpliwości, że pracodawcy przerzucą wyższe koszty na pracowników, dzięki manipulacji w wysokości pensji. Również podniesienie VAT na artykuły dziecięce osłabi osoby mniej możne. To doprowadzi do zubożenia polskich rodzin. One dziś są i tak w najtrudniejszej sytuacji. Wśród rodzin wielodzietnych poziom biedy wielokrotnie przekracza średnią krajową. W kraju 17 procent społeczeństwa żyje poniżej poziomu biedy. Wśród rodzin wielodzietnych to już ponad 40 procent.

Kolejną zmianą, która uderzy we wszystkich, jest wzrost akcyzy na paliwa. Ta podwyżka zostanie przeniesiona na cenę wszystkich artykułów konsumpcyjnych. To oznacza, że w sposób subiektywny, podwyżkę najbardziej odczują najubożsi. Oni w całości swoje dochody przeznaczają dziś na utrzymanie.

Rząd sięga do kieszeni najuboższych, ignoruje natomiast wszelkie sposoby zyskiwania środków od osób najbogatszych. Im się zostawia w kieszeniach miliardy złotych. Osoby samozatrudnione mogą płacić podatek liniowy. Takich ludzi jest ponad 380 tysięcy. Średnie zarobki tych osób wynoszą natomiast powyżej 180 tysięcy złotych rocznie. Oni płacą od tego podatek liniowy. Innym rozwiązaniem podatkowym dla samozatrudnionych jest ryczałt podatkowy, co skutkuje ubytkiem w kasie ZUSu, do którego państwo dopłaca miliardy.

Dzisiejsza sytuacja oraz przyjęte przez rząd rozwiązania pokazują, że w Polsce władza sięga po wdowi grosz, a w kieszeniach najbogatszych zostają miliardy złotych. One mogłyby i powinny trafić do budżetu.

not saż
[fot. Sxc.hu]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook