Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Śniadek: Rząd sięga po wdowi grosz

24.12.2011

2012 rok według wielu prognoz i komentarzy będzie znacznie trudniejszym rokiem niż obecny. Kryzys ekonomiczny zawita do Polski ze znaczną siłą. Mówią o tym nawet politycy PO, którzy odeszli od swojej retoryki i propagandy sukcesu. Portal Stefczyk.info spytał Janusza Śniadka, byłego przewodniczącego „Solidarności, obecnie posła PiS o to, na kogo rząd przerzuca koszty kryzysu:

Deklaracje premiera, ministra Jacka Rosotowskiego i innych polityków Platformy Obywatelskiej o solidarnym rozkładaniu ciężarów kryzysu są skrajną hipokryzją. Przyjęte przez rząd rozwiązania kosztami kryzysu obarczają głównie osoby najbiedniejsze. Taki skutek będzie miała m.in. podwyżka składki rentowej. Nie ma żadnych wątpliwości, że pracodawcy przerzucą wyższe koszty na pracowników, dzięki manipulacji w wysokości pensji. Również podniesienie VAT na artykuły dziecięce osłabi osoby mniej możne. To doprowadzi do zubożenia polskich rodzin. One dziś są i tak w najtrudniejszej sytuacji. Wśród rodzin wielodzietnych poziom biedy wielokrotnie przekracza średnią krajową. W kraju 17 procent społeczeństwa żyje poniżej poziomu biedy. Wśród rodzin wielodzietnych to już ponad 40 procent.

Kolejną zmianą, która uderzy we wszystkich, jest wzrost akcyzy na paliwa. Ta podwyżka zostanie przeniesiona na cenę wszystkich artykułów konsumpcyjnych. To oznacza, że w sposób subiektywny, podwyżkę najbardziej odczują najubożsi. Oni w całości swoje dochody przeznaczają dziś na utrzymanie.

Rząd sięga do kieszeni najuboższych, ignoruje natomiast wszelkie sposoby zyskiwania środków od osób najbogatszych. Im się zostawia w kieszeniach miliardy złotych. Osoby samozatrudnione mogą płacić podatek liniowy. Takich ludzi jest ponad 380 tysięcy. Średnie zarobki tych osób wynoszą natomiast powyżej 180 tysięcy złotych rocznie. Oni płacą od tego podatek liniowy. Innym rozwiązaniem podatkowym dla samozatrudnionych jest ryczałt podatkowy, co skutkuje ubytkiem w kasie ZUSu, do którego państwo dopłaca miliardy.

Dzisiejsza sytuacja oraz przyjęte przez rząd rozwiązania pokazują, że w Polsce władza sięga po wdowi grosz, a w kieszeniach najbogatszych zostają miliardy złotych. One mogłyby i powinny trafić do budżetu.

not saż
[fot. Sxc.hu]

Warto poczytać

 1. szymas 27.03.2017

  Szymański: Wybór Tuska ma istotną wadę polityczną

  Wiceminister spraw zagranicznych podkreślił, że przy wyborze szefa Rady Europejskiej jest wiele znaków zapytania.

 2. rozenek 26.03.2017

  Zawisza: Rozenek jest znanym manipulatorem

  Zawisza był gościem programu "Skandaliści" prowadzonego przez Agnieszkę Gozdyrę, w którym dyskutują ze sobą osoby o przeciwnych poglądach.

 3. tyggg 26.03.2017

  Nowy numer tygodnika "wSieci"

  W najnowszym wydaniu tygodnika „wSieci” publicyści demaskują, jak daleko posunęła się ingerencja przedstawicieli zagranicznych podmiotów w serwowany Polakom przekaz medialny.

 4. wawrzyk-stefek 25.03.2017

  Prof. Wawrzyk: Deklaracja Rzymska sukcesem Polski

  Deklaracja Rzymska jest sukcesem Polski - uważa politolog z Uniwersytetu Warszawskiego prof. Piotr Wawrzyk. Ale - jak podkreśla - jest to dokument bardzo ogólny, otwierający dopiero pole do rozmów.

 5. semkasalondzienn2503 25.03.2017

  Semka: "PO jak wampir wysysa ciało Nowoczesnej"

  "Opozycja zakłada, że  ugra coś na tym paliwie europejskim".

 6. piecha-stefff 25.03.2017

  Piecha o sieci szpitali: Nie możemy spodziewać się rewolucji

  Nie możemy spodziewać tego, że nagle służba zdrowia zacznie działać, jak w Holandii.

 7. kosinknknm 24.03.2017

  Kosiniak: PSL zapłacił ogromną cenę za koalicję z PO

  - Kiedy byliśmy w koalicji z Platformą udało nam się zablokować przynajmniej część liberalnych zapędów PO - przekonywał w rozmowie z portalem wPolityce.pl prezes PSL.

 8. shaded 24.03.2017

  Miriam Shaded: Korwin mnie zawiódł

  "Janusz Korwin Mikke mając za sobą wspaniałe idee, przetrwonił wielkie poparcie".

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook