Jedynie prawda jest ciekawa


Śniadek: Rabunkowa gospodarka trwa

28.10.2013

Rozmowa z posłem PiS Januszem Śniadkiem, byłym przewodniczącym "Solidarności".

Stefczyk.info: w sierpniu premier Donald Tusk zlikwidował kolejne ciało, które może być platformą dialogu społecznego. Mówię o Zespole do spraw Społecznej Odpowiedzialności Przedsiębiorstw. To ciało przestało istnieć 21 sierpnia, ale osoby zaangażowane w jego prace dowiedziały się o tym dopiero 18 października. Jak pan to wszystko ocenia?

Janusz Śniadek: Mnie likwidacja tego zespołu nie dziwi. To wpisuje się w istotę i sposób działania tego rządu. Wszelkie obszary, jakie mogą służyć do dialogu, poszukiwania konsensusu i szukania porozumienia, są przez ten rząd marginalizowane. W nich bowiem mogłyby powstać rozwiązania prospołeczne, broniące polskich pracodawców. Warto wskazać, że rozwiązania dotyczące wydłużania okresów rozliczeniowych większość pracodawców jest skłonna poprzeć. Jednak oni są świadomi tego, jak to rozwiązanie jest trudne dla pracowników, jak psuje relacje w firmie. Próby narzucania tego typu rozwiązań w części firm powodują problemy pracowników. Tam, gdzie pracodawca ceni sobie kulturę dialogu, stara się budować zdrową atmosferę w firmie, wzmacnia identyfikację pracownika z firmą, tego typu rozwiązań nie przyjmie.

Dlaczego?

Nowoczesne zarządzanie opiera się na wzmacnianiu identyfikacji pracownika z firmą. Pracownicy gotowi są dawać z siebie znacznie więcej, gdy czują się związani z firmą, gdy czują zaufanie do szefa. Natomiast gdy mu nie ufają, odpłacają mu złą pracą itd. Niski poziom zaufania w Polsce jest jedną z barier rozwoju Polski. Duża część pracodawców eksploatuje pracowników, nie inwestując w nich.

O czym to świadczy?

To pokazuje, że w części pracodawcy wciąż prowadzą gospodarkę rabunkową, wykorzystując pracowników maksymalnie. Robią to również naginając czy wręcz łamiąc ich ustawowe prawa. Obecnie jednak ten typ działania gospodarki dochodzi do ściany. Zaczynamy w Polsce uderzać w ścianę, która staje się barierą wzrostu wydajności. W tym kontekście działanie obliczone na zamykanie kolejnych bytów, które mogą przeszkodzić w działaniach ustawowych i legislacyjnych, uderzających w pracowników. Tak widzę również zakończenie działalności tego Zespołu.

Z tego, co pan mówi, wynika, że rząd dziś przyjmuje i promuje stronę pracodawców. Nie mamy już trzech stron dialogu społecznego - władza, pracodawca, pracownik - a jedynie dwie?

To widać nie od dzisiaj. Dowody tego widzieliśmy od 2009 roku. Wtedy powstał pakt antykryzysowy. Jego historia była taka, że atakowany przez związki i pracodawców premier Tusk, że nic nie robi w dobie kryzysu, mówił, że jak nie wiadomo, co robić, to najlepiej nic nie robić. Wtedy skonsternowani pracodawcy i związki zawodowe zaczęły rozmawiać i się dogadały. I w ten sposób powstał pakt antykryzysowy. To była lista 13 punktów i to był kompromis. Tam było coś za coś. Premier Tusk wtedy zadeklarował publicznie, że z tego paktu bierze się wszystko, albo nic. Szef rządu zobowiązał się do tego, by wziąć cały pakiet, tymczasem powołując się na pakt przedłużono okres rozliczeniowy. Jednak za to zobowiązanie zgodnie z pakietem miało być wprowadzone inne rozwiązanie - podniesienie płacy minimalnej, ograniczenie umów na czas określony. Jednak premier Tusk zmienił okres rozliczeniowy, ale o innych rozwiązaniach nie pamiętał. Stąd właśnie wynika oburzenie związków zawodowych. Pamiętajmy, że związki z pracodawcami zawsze się dogadają, bowiem jadą na tym samym wózku. Oni muszą się dogadać. Tymczasem rząd, ingerencja polityków, różnych lobby i lobbystów, jest źródłem fiaska i przyczyną zniszczenia dialogu społecznego w Polsce.

Rozmawiał TK
[Fot. PAP/Rafał Guz]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook